Hirdetés
Hirdetés

Úgy tűnik, hogy érdemes volt bevezetni a turisztikai adót Székelyudvarhelyen

Közel 200 ezer lej gyűlt össze a turisztikai adóból

Közel 200 ezer lej gyűlt össze a turisztikai adóból

Fotó: Beliczay László

Közel 200 ezer lejes pluszbevételre tett szert a székelyudvarhelyi önkormányzat a 2025-től bevezetett turisztikai adónak köszönhetően – az összeget teljes egészében helyi idegenforgalmi fejlesztésekre fogják fordítani.

Fülöp-Székely Botond

2026. január 06., 11:582026. január 06., 11:58

Új turisztikai adót vezetett be 2025-től a városvezetés Székelyudvarhelyen, amelynek értelmében

minden 14 évnél idősebb turista után 4 lejes illetéket kell befizessenek vendégéjszakánként a szállásadók.

A kapcsolódó határozattervezet elfogadásakor elhangzott, hogy a döntést a turisztikai egységekkel egyeztetve hozták meg. Azt is közölték ugyanakkor, hogy az így begyűlt összeget pályázatok révén fogják visszaosztani olyan rendezvények megszervezésére, amelyek turistákat fognak vonzani.

Hasznosnak bizonyult

A 2025-ös év utolsó tanácsülését vezető Berde Zoltán RMDSZ-es tanácsos elmondta, hogy bár a decemberi adatokat még nem összesítette a városháza, annyit már lehet tudni, hogy

eddig közel 200 ezer lejre tett szert az önkormányzat az említett turisztikai adónak köszönhetően.

Örömét fejezte ki ez ügyben, hiszen a pénzből erősíthetik a város idegenforgalmát.

Idézet
Ha lehet ilyet mondani, akkor ez egy jó adó, hiszen nem az udvarhelyi személyek kell befizessék, ellenben itt hasznosul”

– fogalmazott Szakács-Paál István polgármester. Megerősítette azt is, hogy ezúttal pályázatok révén osztják szét a pénzt a turisztikai egységek között, ám hosszabb távon

egy turisztikai desztinációs menedzsment (TDM) létrehozását tervezik, amely hasznosíthatja az összeget.

Ilyés Szabolcs RMDSZ-es képviselő kijelentette, hogy egy TDM létrehozása esetén mindenképp Erdélyben, illetve Székelyföldben kell gondolkodni, Székelyudvarhely nem elegendő ehhez. Szerinte ha régióra építik fel az elképzeléseket, akkor sokkal hatékonyabbak lehetnek. A polgármester válaszul közölte, hogy a TDM-et mindenképp a környékbeli polgármesterekkel közösen képzelték el, erről már zajlottak is egyeztetések.

Csíkszeredában két lej

A turisztikai adó bevezetése egyébként a csíkszeredai és gyergyószentmiklósi városvezetésnek is eszébe jutott, hiszen az ottani képviselők legutóbbi tanácsülésükön megszavaztak egy 2026-tól érvénybe lépő hasonló határozattervezetet. Ennek értelmében

a csíkszeredai, illetve gyergyószentmiklósi turisztikai egységekben fejenként és éjszakánként 2 lejt kell befizetniük a vendégeknek.

Az így befolyt összeget kizárólag a városok, illetve turisztikai desztinációként a csíki és gyergyói térség népszerűsítésére fordítják.

Hirdetés

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 15., hétfő

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 

Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással

Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással
2026. június 15., hétfő

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen

Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen
2026. június 15., hétfő

Betiltják a közösségi média használatát a 16 év alattiaknak Nagy-Britanniában

Megtiltja a brit kormány a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabb gyerekek számára.

Betiltják a közösségi média használatát a 16 év alattiaknak Nagy-Britanniában
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Nyílt konfliktus Bíró Barna Botond és Borboly Csaba között

Hetek óta üzenget Hargita Megye Tanácsának korábbi elnöke utódjának, hétfőn azonban látványosan egymásnak esett Hargita Megye Tanácsának ülésén Bíró Barna Botond és Borboly Csaba a homoródfürdői ifjúsági tábor ügyében.

Nyílt konfliktus Bíró Barna Botond és Borboly Csaba között
2026. június 15., hétfő

Ezek lesznek a legmelegebb napok a kéthetes előrejelzés szerint

Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre, a június 15–28. közötti időszakra vonatkozó időjárás-előrejelzését. Jöhet a nyár.

Ezek lesznek a legmelegebb napok a kéthetes előrejelzés szerint
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Felmentették az augusztus 10-i tüntetés erőszakos feloszlatásával vádolt csendőrségi vezetőket

A bukaresti katonai törvényszék a csendőrségi vezetőket a vádak alól felmentő ítéletet hozott hétfőn a 2018. augusztus 10-i fővárosi tüntetés ügyében.

Felmentették az augusztus 10-i tüntetés erőszakos feloszlatásával vádolt csendőrségi vezetőket
2026. június 15., hétfő

Közzétették a gazdaságilag aktív népesség számát Romániában

A munkaképes korú, azaz a 15 és 64 év közötti lakosság foglalkoztatási aránya 62,6 százalékon stagnált az idei első negyedévben, míg a munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal 6,5 százalékra nőtt 2025 utolsó három hónapjához képest.

Közzétették a gazdaságilag aktív népesség számát Romániában
2026. június 15., hétfő

Alkoholszondás és drogtesztes ellenőrzések várhatók országszerte

Országos akcióhoz csatlakozva június 15. és 21. között fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a rendőrök, elsősorban az ittas vagy tudatmódosító szer alatt álló sofőrök kiszűrésére.

Alkoholszondás és drogtesztes ellenőrzések várhatók országszerte
Hirdetés