A szűk kétórás rendes havi tanácsülés nyugodt légkörben zajlott Székelykeresztúron április 12-én délelőtt 10 órától a polgármesteri hivatal gyűléstermében. Az ülés folyamán tizennégy napirendi pontot fogadott el a testület.
2012. április 12., 17:162012. április 12., 17:16
A soron következő havi tanácsülés első pontjaként elfogadták a március 29-én tartott rendkívüli ülés jegyzőkönyvét, amelyen arról szavaztak, hogy Székelykeresztúrról Kolumbán Sándor lesz az a küldött, aki Marosvásárhelyen – az Aquaserv vizszolgáltató vállalat gyűlésén – szavazhat a kisváros új víztisztító állomásának befejezéséhez szükséges hitel felvételekor.
Igencsak nehéz évet zárt a helyi rendőrség 2011-ben, derült ki Guraliuc Ion rendőrparancsnok éves beszámolójából. A székelykeresztúri rendőrséget az elmút évben 118 alkalommal hívták sürgösségi eset miatt, illetve továbbra is növekedett az áldozatokkal járó közúti balesetek száma. A város területén történt balesetek leggyakoribb oka a megengedett sebességhatár túllépése volt, de sokszor okozott gondot az alkoholfogyasztás, illetve a nem megfelelő felszereltségű szekerek, biciklisek, robogósok jelenléte a közutakon. Az elkövetkező választások kapcsán a parancsnok megkérte a várovezetőséget, hogy idejében jelöljék ki a kampányplakátok helyeit, végezetül pedig térfigyelő kamerák elhelyezését javasolta a biztonság megőrzése érdekében. Dr. Farkas Csaba MPP-s tanácsos díjazta a rendőrség magyar nyelvű húsvéti üdvözletét a helyi televízióban, és arra kérte a parancsnokot, hogy ezentúl a közérdekű információkat magyarul is fogalmazzák meg a lakosság felé.
Ezt követően az Orbán Balázs Gimnáziumnál leírandó vagyontárgyak listájának elfogadásáról döntöttek a tanácsosok, valamint megegyeztek abban, hogy ha szükséges, akkor a környékbeli vidéki iskoláknak juttatnak ebből. Módosították a helyi tanács 2011/118-as számú határozatának a mellékletét, mely 100 lejes havi bért határoz meg a családorvosoknak 50 négyzetméterre. Dr. Balázs Melinda MPP-s tanácsos felvetette: a családorvosok nem vállalkozók, ezért nem kellene ilyen borsos bérleti díjat kérni tőlük, és figyelembe lehetne venni az udvarhelyi példát, ahol a rendelőket a helyi tanács újíttatta fel pályázati úton elnyert pénzből. Rafai Emil polgármester így reagált: „mi is nyolc évben gondolkodunk, hátha sikerül ezt is megoldanunk az elkövetkező négyben”.
Elfogadták az ifjúsági (ANL-s) tömbházlakások 400 euró/négyzetméteres eladási árát, annak ellenére, hogy ilyen áron feltehetően senki nem tudja megvásárolni a lakrészeket. Döntöttek a betfalvi sportpálya öltözőjének ingyenes használatba adásáról, majd a Nemzeti Kulturális Alappal a 2012-es évi Petőfi-napok és városnapok támogatására kötendő szerződés elfogadásáról is határoztak. „Sokan kommentálnak, hogy két napig ezekből a pénzekből dorbézolunk, de ez alkalommal legalább kétszeresét kaptuk annak, amibe a vendégek etetése és itatása kerül” – jegyezte meg Rafai.
Két terület tulajdonba adásának megszavazása után a 2011-es évi helyi költségvetést igazították ki, mivel a román kormány április 3-án megszavazott, Hargita megyének szánt ötmillió lejből Székelykeresztúr 320.000 lejt kapott, melyet a régi mozi kulturotthonná való alakítására költenek majd el. „Székelykeresztúron fel kell lendíteni a kulturális életet, ugyanis mindenkinek kultúrszomja van. Ehhez megfelelő ház is kell, ami előreláthatóan ebben az évben meg is lesz” – ígérte Rafai.
A tanácsülés ezúttal is a különfélék megvitatásával zárult, ahol többek között olyan 615 lej értékű havi szociális jegyek kiosztásáról is szavaztak, amelyek kapcsán egyelőre nem tisztázott, hogy hány alkalommal és hány embert érint a juttatás. Dr. Farkas Csaba tanácsos kérdésére, miszerint munkából származó jövedelemből vagy szociális segélyből élők számára osztanák ki ezeket a szociális jegyeket, Rafai Emil az elsőre bólintott rá. A továbbiakban a rendőrparancsnok egyik javaslatára, a térfigyelő kamerák szükségességére tértek vissza, melyre egyelőre 20 ezer lejt szánnak a helyi költségvetésből. Végezetül a már meglévő és épülő ravatalozók hangosító felszereléssel való ellátására, a főúton megjelenő kátyúk betömésére, a parkok és tömbházak közötti zöld övezetek rendbetétele tértek ki a tanácsosok. A Föld Napján ugyanakkor medertakarító, szemétgyűjtő, faültető akciót terveznek a helyi iskolás diákok bevonásával.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!