Fotó: Rendőrség
Újabb harminc nappal hosszabbították meg a héten az előzetes letartóztatását annak a három férfinak, akiket az udvarhelyszéki garázsbetörés-sorozat elkövetőiként azonosítottak a hatóságok. Időközben több fontos kiegészítés is bekerült az ügy iratcsomójába – tudtuk meg a székelyudvarhelyi ügyészség szóvivőjétől.
2014. május 08., 08:532014. május 08., 08:53
2014. május 08., 08:592014. május 08., 08:59
Három férfinak hagyták jóvá még a múlt hónapban a székelyudvarhelyi bíróságon az előzetes letartóztatását azon négy személy közül, akiket bizonyítékok birtokában őrizetbe vett a székelyudvarhelyi rendőrség.
A negyedik – miután közreműködéséről biztosította a vizsgáló hatóságokat, és szabadon engedték – tanúként fog szerepelni az ügyben. Azóta két taxisofőr is kivizsgálás alá került, de együttműködésük eredményeként nem kerültek előzetesbe. Ettől függetlenül lakhelyelhagyási tilalmat kaptak, és egyiküknek harminc napra felfüggesztették a taxisengedélyét.
Az ügyben egyébként további felelősségre vonások várhatók, ugyanis – mint a vizsgálóügyésztől megtudtuk – még mindig csak egy részét sikerült beazonosítani a „bűnszövetkezetnek”. Az eddigi eredményekben a házkutatások mellett jelentős szerepük volt a lehallgatásoknak is, illetve további „helyek, idők és listák vannak birtokunkban, amelyek a lopott holmik átadását jelölik” – fejtette ki portálunknak az ügyész, arra az orgazdára utalva, aki után éppen nyomoznak.
Vád alá kerülnek
„A kivizsgálás még folyamatban van, de hamarosan elkezdődik a bírósági felelősségre vonás” – jelentette ki az ügyész, hozzáfűzve, hogy egyelőre a visszaszerzett javak leltározása folyik, amiket még nem szolgáltattak vissza tulajdonosaiknak, ugyanis bizonyítékként szolgálnak. A leltározás is sok munkát igényel, továbbá bizonyítékok vannak olyan lopásokról, amelyek után az eltulajdonított javakat elfogyasztották a tolvajok, így a bűnügyi perben minden bizonnyal lesznek magánvádemelők is. Példaként felhozta annak a garázsnak az esetét, amelyből két mélyhűtőt ürítettek ki – a tulajdonos disznót vágott, és ott tartotta a lefagyasztott élelmet.
A vizsgálóügyész kifejtette, hogy nem csak a tanúvallomások alapján vonják felelősségre a gyanúsítottakat. „Nem egy esetben tagadtak, amíg le nem játszottuk a felvételeket. Természetesen meghunyászkodtak a saját hangjuk hallatán. Bár mi is mielőbb felelősségre akarjuk vonni őket, nem akarjuk elkapkodni, fel akarjuk fedni az egész bűnszövetkezetet” – magyarázta.
A tényleges harminc nap
Az új büntető törvénykönyv szerint nem kell a 24 órás őrizetbe vételt figyelembe venni az előzetes letartóztatás idejének meghatározásában. Bár még mindig 30 nap a kiszabható idő, az őrizetbe vétel 24 óráját nem kell levonni belőle, így nem kell 29 napra szűkíteni az előzetest.
Sikeres vizsgájának köszönhetően az Európai Hasfalsebészeti Tanács szakértőjévé vált Kántor Tibor, a székelyudvarhelyi városi kórház sebésze.
Közel 300 éve is voltak vízszivárgások a parajdi bányában – közli Mircea Fechet gazdasági miniszter egy általa olvasott tanulmányra alapozva. Óvatosságra int a természeti kincsek kiaknázására vonatkozóan.
Számíthatnak a parajdiak Magyarországra a bajban – fogalmazta meg legfontosabb üzenetét a vasárnap Parajdra látogató Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke.
Harminc nappal meghosszabbították a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon – jelentette be szombaton a Hargita megyei prefektúra.
Maradnak a biztonsági intézkedések, a bánya állapota lassan romlik, a nemzetközi szakértők megkezdték a munkát, és egyelőre csak napi hatórás vízszolgáltatást tudnak biztosítani a Kis-Küküllő menti településeken, ahol megnőtt a víz sótartalma.
Szép idő, jó ütem és közösségi élmény jellemzi az idei székelyudvarhelyi zarándoklatot, amely péntek reggel indult útnak a csíksomlyói pünkösdi búcsúba.
A régi parajdi sóbánya fölötti területen észlelt talajsüllyedések tovább terjedtek, de nem veszélyeztetik a térségben zajló munkálatokat – számolt be pénteken a Hargita megyei prefektúra.
Több százan indultak gyalogosan Csíksomlyóra a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz-templomból pénteken reggel. A zarándokcsoporthoz más környékbeli és anyaországi keresztalják is csatlakoztak, hogy együtt érkezzenek szombaton a pünkösdi búcsúra.
Ingyenesen használható lesz az autópiaci parkoló a pünkösdi gyalogos zarándokok zárómiséjének ideje alatt Székelyudvarhelyen.
Több alkalommal töltötte be a környezetvédelmi miniszteri tisztséget RMDSZ-politikus az elmúlt 20 évben. A parajdi sóbányát fenyegető veszélyről Korodi Attila hivatali ideje alatt nem értesült, Tánczos Barnát még nem tudtuk megszólaltatni az ügyben.
szóljon hozzá!