Fotó: Farkas Antal
Nem csupán megemlékezés lesz a vasárnap délután Marosvásárhelyen megrendezendő ünnepség, hanem a székely közösségi akarat kifejezése, jelentette ki Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke pénteken Székelyudvarhelyen. A Székely Szabadság Napjának szervezői nem tartanak a rendbontástól. Székelykeresztúron már bojkottálni próbálták a rendezvény előkészületeit.
2013. március 08., 19:132013. március 08., 19:13
2013. március 09., 12:592013. március 09., 12:59
„Szeretnénk a Székely Szabadság Napjává tenni március 10-ét, hisz úgy gondoljuk, ez egy kiváló alkalom lesz arra, hogy kifejezzük a közösségi akaratot Székelyföld autonómiája mellett, illetve tiltakozzunk Székelyföld regionális átalakítás-tervezete ellen. A Ponta-kormány által felvázolt elképzelés azt a veszélyt hordozná magában, hogy a magyar többségű Kovászna és Hargita megyéktől hatásköröket vonnak el, megfosztják a rendszert a tartalmától, és Székelyföldet egy olyan közigazgatási egységbe tagolnák be, ahol a székely-magyar közösség részaránya harminc százalék alatt van. Ez ellen is tiltakozunk vasárnap” – fejtette ki Izsák Balázs. Az elöljáró a továbbiakban a vasárnapi tiltakozás programtervezetét vázolta megjegyezvén, mintegy tízezer résztvevőre számítanak a szervezők. A délután öt órakor a marosvásárhelyi Postaréten kezdődő megemlékezést felvonulás követi, majd este 8 órától kerül sor a Gábor Áron-díjak átadására, melyet idén Pál Antal Sándor történész-levéltáros, illetve a csíkszeredai jégkorongcsapat vehet át.
A délutáni esemény alatt a Maros megyei csendőrség mellett az SZNT saját rendfenntartói biztosítják majd a rendet és a tüntetők védelmét. „Fontos a részvevőknek tudni, hogy a csendőrség a mi biztonságunkat szolgálja” – hangsúlyozta az elnök hozzáfűzvén: mindezek ellenére elképzelhetetlennek tartja, hogy magyar vagy román részről támadások érhetik az esemény részvevőit. A tüntetésen egyébként a háromszéki RMDSZ-szervezet és polgármesterek is részt vesznek majd, bár Kelemen Hunor szövetségi elnök már korábban jelezte, hogy ő maga nem lesz jelen az eseményen.
A vásárhelyi eseményekkel egy időben Románia több külképviseleténél, konzulátusok és nagykövetségek előtt rendeznek majd szimpátiatüntetéseket, többek között Londonban, Bécsben, New Yorkban, Los Angelesben, Torontóban, Ottawában, Münchenben, Stockholmban és természetesen Budapesten is. „Nagyon fontosnak tartjuk a nemzetközi közvélemény figyelmét is felhívni arra, amit a Ponta-kormány készít, hiszen ez a terv sérti Romániai nemzetközi kötelezettségvállalásait is” – jegyezte meg a határon túli tüntetések apropóján Izsák Balázs.
Végezetül Thamó Csaba, az SZNT udvarhelyszéki elnöke elmondta, hogy Székelykeresztúron a helyi rendőrség bojkottálni próbálta a tüntetés előkészületeit: a rend őrei avval a kéréssel fordultak a keresztúri szervezőkhöz, hogy biztonsági okokból akarják felvenni a kapcsolatot azzal az autóbusz-társasággal, amelyik a tüntetésre szállítja a részvevőket. A szervezők készségesen közölték az információt, ezek után néhány órával pedig a társaság visszamondta a megbeszélteket. „A keresztúriak így autóbusz nélkül maradtak, ami nem meglepő, hisz Udvarhelyen is csupán a harmadik megkeresés után sikerült megállapodnunk egy személyszállítással foglalkozó céggel” – magyarázta Thamó.
FRISSÍTÉS
Azóta kiderült, hogy mégiscsak indítanak autóbuszt Székelykeresztúrról a szervezők, hiszen nem minden járműtulajdonost és szállítási vállalkozót lehet eltántorítani a köz szolgálatától, a szolgáltatástól. A busz vasárnap 14 órakor indul Vásárhelyre a keresztúri múzeum elől. Annyiban viszont korrigálnunk kell a fenti tudósítást, hogy Thamó Csaba, az SZNT udvarhelyszéki elnöke nem használta a sajtótájékoztatón a „rendőrségi bojkott” fordulatot, ő csak azt írta le, hogy miként mondta vissza a buszrendelést a transzportőr röviddel azután, hogy a keresztúri rendőrök a kiléte iránt érdeklődtek a szervezőknél. Ebből gyanítható, hogy politikai vagy hatósági nyomásgyakorlás történt a cég irányába.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
szóljon hozzá!