
Fotó: Veres Nándor
A Hargita Megyei Tanfelügyelőségen nem szeretnék, ha az előkészítő osztályokat áthelyeznék a napközikbe. Az első félév tapasztalatai pozitívak, az előkészítő osztályok beindulása akár sikertörténetté is válhatna Hargita megyében.
2013. január 16., 16:202013. január 16., 16:20
2013. január 16., 16:362013. január 16., 16:36
A napokban központi szinten is felmerült az előkészítő osztályoknak az iskolákból napközikbe történő áthelyezése, ugyanis Victor Ponta miniszterelnök bejelentése szerint hiba volt az elemi oktatás részévé tenni a nulladik osztályos tevékenységet. A kormányfő szerint meg kell vizsgálni, hogy miként lehetne már ebben az évben áthelyezni ezeket az osztályokat a napközikbe. Az elképzelés szerint ha ez megtörténik, nem tanítók, hanem óvónők végeznék a nevelést, az előkészítő osztályok pedig előkészítő csoportokká válnának, és tantervüket is teljesen újraszerveznék. Remus Pricopie oktatási miniszter viszont nem szeretne nagy változtatásokat. A tárcavezető január végére várja az előkészítő osztályok működését vizsgáló, négy hónapja zajló felmérés eredményeit, ez alapján döntenek majd a szükséges intézkedésekről. A miniszter azonban a központi sajtónak azt nyilatkozta, nem szeretné módosítani a jelenlegi rendszert, csupán korrigálni az esetleges hibákat, amennyiben ilyenekre fény derül a felmérés során. Az viszont biztos, hogy az előkészítő osztályok nem szűnnek meg jövő tanévtől, sőt továbbra is a kötelező oktatás részeként működnek majd.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőségen nem szeretnék, ha módosítanák a jelenlegi rendszert. Az első félév tapasztalatai alapján elmondható, hogy a legtöbb helyen bevált az új oktatási forma, a gyerekek szeretik az előkészítő osztályt, és a szülők is elégedettek – közölte Bartolf Hedvig főtanfelügyelő. Azt is tapasztalták, hogy az előkészítő osztályokba járó gyerekek sokkal jobban fejlődtek a románnyelv-tanulás terén, mint a napköziben – fűzte hozzá. Annak ellenére viszont, hogy a mérleg egyértelműen pozitív, van néhány negatív tapasztalat is: főként a városokban jelent gondot, hogy a 8 órától 12-ig tartó tevékenységet követően nincs mindenhol délutáni foglalkoztatás, ez pedig nehézséget okoz azon családok esetében, ahol mindkét szülő dolgozik, és nincsenek nagyszülők, akik tanítás után gondoskodnának a gyerekről – tudtuk meg a főtanfelügyelőtől. „Sok helyen szükség volna a délutáni foglalkoztatásra. Ha ezt mindenhol meg lehetne oldani, akár sikertörténetté is válhatna” – fogalmazott a megyében működő előkészítő osztályokról Bartolf Hedvig. Ugyanakkor szintén meg kellene oldani a napi háromszori étkeztetés kérdését is ott, ahol ez még nem biztosított – említett egy másik hiányosságot a főtanfelügyelő. Az oktatási szintek több skáláját átfogó tanintézetekben nem okoz gondot, hogy 6–18 éves diákok járnak ugyanabba az iskolába, ezzel kapcsolatban eddig még egyetlen negatív visszajelzést sem kapott a megyei tanfelügyelőség – mondta el kérdésünkre Bartolf Hedvig.
Az viszont több problémát is felvetne, ha az iskolákból áthelyeznék a napközikbe az előkészítő osztályokat. A következő tanév beiskolázási tervét – amely már majdnem kész van – a jelenlegi szabályozások alapján dolgozták ki, de ha időközben megváltoztatják az előkészítő osztályok működésére vonatkozó előírásokat, a beiskolázási terv vonatkozó részét újra kell írni. Ráadásul tavasszal elkezdődik a következő tanév előkészítő osztályaiban oktató pedagógusok felkészítése a speciális nevelésre, ami szintén a jelenlegi rendszer követelményei alapján történik – említett egy másik, a nevelés jelenlegi formája mellet szóló érvet a főtanfelügyelő. A nulladik osztályok napközikbe történő áthelyezése helyproblémákat is okozna, ugyanis egy frissen megjelent sürgősségi kormányrendelet óvoda előtti nevelési tevékenységet ír elő, így viszont további kiscsoportoknak is helyet kell majd biztosítani.
Bartolf Hedvig elmondta, nem látja értelmét az előkészítő osztályokkal kapcsolatos változtatásoknak, de ha megváltoznak a vonatkozó törvények, természetesen be fogják tartani azokat.
Az ifjúsági fővárosi programok kapcsán felmerült kérdéseket tisztázta Nagy Zoltán polgármester és Benedek Balázs programkoordinátor. Kijelentik, nincs miért aggódni, a programok és az elszámolás is megállapodásoknak megfelelően történnek.
Kilőttek azt a medvét Gyergyószárhegy községben péntek hajnalban, amelyik az elmúlt napokban több alkalommal visszatért egy esztenához és haszonállatokat pusztított el.
Lezárják a gyergyószentmiklósi főtér egy szakaszát péntek reggeltől hétfő reggelig a FeltöltŐ Keresztény Zenei Fesztivál programjai miatt, ugyanakkor ideiglenesen feloldanak egy másik forgalomkorlátozást a közlekedés megkönnyítése érdekében.
A fogyatékkal élők nappali foglalkoztatójának helyzetéről, a Vitalissima új szolgáltatási feladatairól és az Ifjúsági Főváros program finanszírozása körüli aggályokról is szó esett a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Megnyitották Gyergyószentmiklóson a Tejút oktató- és élményközpontot, amely interaktív és szórakoztató módon mutatja be a sajtkészítés hagyományait és a természetközeli gazdálkodás értékeit.
Elmarad az RMDSZ Gyergyó Területi Szervezetének csütörtökre tervezett tisztújító küldöttgyűlése, miután az egyetlen elnökjelölt, Bende Sándor visszalépett.
Folytatódik a Nyári Ifjúsági Színpad programja a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán: szombaton a budapesti Momentán Társulat interaktív impróshowja és karaoke party, vasárnap társasjáték-maraton, és a színházi előadás várja a közönséget.
Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.
Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.
Gyergyószentmiklóson jelenleg több infrastrukturális beruházás is zajlik párhuzamosan. Egyszerre dolgoznak a szennyvízhálózat bővítésén, a korábban felásott utak helyreállításán, és készülnek az elektromosautó-töltőállomások is.
szóljon hozzá!