Fotó: Thomas Campean
Alig lehet felidézni, mikor havazott a télen Székelyudvarhelyen, olyan kevés hó hullott az elmúlt három hónapban. A hótakaró hiánya látszólag nem okozott nagy gondot, a sípálya-működtetők számításba veszik az enyhe időjárást, a méhészeknek pedig egyenesen kedvez az enyhe évszak, ám a rovarok elszaporodásának is.
2016. március 04., 13:432016. március 04., 13:43
2016. március 04., 13:442016. március 04., 13:44
Nem olyan volt a tél Udvarhelyszéken, mint amilyet megszokhattunk, enyhébb, olykor tavaszias volt a hőmérséklet, a hótakaró pedig csak néhány napig tartott. Az átlaghőmérséklet idén több mint két fokkal haladta meg a többéves átlagot, februárban majdnem húsz Celsius-fokra emelkedett a hőmérő higanyszála. „Az utóbbi években egyre csak növekszik a téli átlaghőmérséklet Udvarhelyen és környékén” – mondta el Răzvan Someşan, a marosvásárhelyi területi meteorológiai központ ügyeletes meteorológusa, miközben az elmúlt évek statisztikáit szemlézte.
A csapadék mértéke jelentősen csökkent idén, a többéves átlag 92,7 liter négyzetméterenként, ám a december–február közötti időszakban átlagosan 60,2 liter csapadék esett négyzetméterenként. A meteorológus elmondta, decemberben a csapadék sokévi átlagának csupán 13 százaléka esett Udvarhelyen, alig 5 liter négyzetméterenként. Januárban csak 19 liter csapadék esett négyzetméterenként, míg normális eseten átlagban majdnem harminc szokott – magyarázta a szakértő. Februárban viszont több volt a csapadék, mint a megszokott mennyiség, a feljegyzések szerint 36,2 liter négyzetméterenként, miközben az elmúlt évek átlaga 26 liter alatt volt. A szakértő szerint az évszak enyhülését könnyen ki lehet olvasni a statisztikákból is, hiszen idén 0,8 Celsius-fok volt az átlaghőmérséklet, míg a többéves átlag –2,1 Celsius-fok a december–február közötti időszakban. Idén január elsején volt a legalacsonyabb hőmérséklet Udvarhelyen, akkor –16,2 Celsius-fokra csökkent a hőmérséklet, a legnagyobb értéket pedig február 15-én mérték, ekkor 19,1 fok volt. Az előző télen a legalacsonyabb hőmérséklet –22 Celsius-fok volt, ezt szintén az új év első napján mérték, míg az átlaghőmérséklet –0,1 Celsius-fok volt. 2013–2014 telén az átlaghőmérséklet –0,8 Celsius-fok volt, míg 2012–2013 telén –1,1 Celsius-fok.
Összesen 21 napon volt hótakaró ezen a télen, beleértve az egy- és a tízcentis hótakarót is – mondta el érdeklődésünkre Nagy István, aki Szentegyházán létesített magán meteorológiai állomást. Szerinte ez az arány kevés ahhoz képest, hogy átlagban milyen szokott lenni a téli időjárás a térségben.
Kis Veronika, a homoródfürdői Lobogó sípálya munkatársa érdeklődésünkre elmondta, hogy az időjárás, valamint a tartós havazás hiánya nem kedvezett nekik, ugyanis lényegesen többet kellett működtetni a hóágyúkat, így a kiadások is érezhetően megnőttek. Ám az időjárás miatti esetleges többletkiadással mindig számolnak, hasonló, melegebb évszakot már tapasztaltak két évvel ezelőtt is – idézte fel.
Ádám József, az udvarhelyszéki Örösi Méhészegyesület elnöke szerint az idei tél számukra nem volt kemény, sőt előnyükre vált azoknak a méhésznek, akik nem teleltették megfelelően a méheket, mert így a gyengébb családok is átvészelték az évszakot. Az enyhe időjárás azért is hasznos, mert gyorsabban tisztulnak meg a méhek a telelést követően. „Az alföldi méhészeknek megszokott volt ez az időjárás, nekünk szokatlan, mert itt március közepén, nem február elején kezdődik a virágporzás. Most viszont fel tudjuk venni velük is a verseny, ütőképes családok alakulhatnak ki” – értékelte a helyzetet. Szerinte megszokottá vált az inkább esős, enyhe tél, ehhez igyekeznek alkalmazkodni.
Nemcsak a méheknek, hanem minden rovarnak kedvezett a hó és fagy nélküli tél, így a kullancsoknak és a szúnyogoknak is – tudtuk meg Bálint Jánostól, a Sapientia EMTE marosvásárhelyi Műszaki és Humántudományok Kara Kertészmérnöki Tanszékének oktatójától. Minél enyhébb a tél, annál több kórokozó képes áttelelni a szabadban, így nagyobb egyedszámmal indulnak szaporodásnak – mondta a szakember, hozzáfűzve, általában az jellemző a kullancsokra, hogy könnyen szaporodnak. Bálint János szerint növényvédelmi szempontból kiélezettebb év lesz idén, hiszen a hótakaró és a hideg hiánya miatt sok lesz a kártevő, a talajnak pedig nincs meg a megfelelő nedvességtartalma a növények táplálásához.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
szóljon hozzá!