Megkezdődött a roham a karácsonyfákért

Hol a legszebb? Hol a legolcsóbb? Ez a két kérdés foglalkoztatja leginkább azokat, akik nyakukba veszik a várost, hogy pénztárcájuknak és elvárásaiknak megfelelő fenyőfát találjanak. Idén a vásárló, de a fa is kevesebb, mint tavaly.

Széchely István

2012. december 18., 18:092012. december 18., 18:09

2012. december 18., 18:422012. december 18., 18:42

A kisebb, csenevészebb fenyőktől az óriási, dús koronájú, külön erre a célra tenyésztett fákig, negyventől a több száz lejes árkategóriáig sokféle karácsonyfának való fenyő közül válogathatnak a székelyudvarhelyi vásárlók idén. A fenyőfa árusítására hivatalosan kijelölt helyen, a Junior étterem előtti parkolóban számos árusnál kapható fenyőfa, de a város más pontjain is megvásárolható, a magánterületnek számító kapualjakban létesített eladóhelyeken.

Kedden már nagyon sokan megvásárolták az idei karácsonyfát, nagy volt a sürgés-forgás az árusoknál. A polgármesteri hivatal által kijelölt helyen hat-hét eladó kínálta – nagyjából hasonló áron – a libáni, Gyergyó környéki erdőkből kivágott fenyőfákat. Itt nem méterenként változott a fenyő ára, a legolcsóbb, mintegy másfél méter magas fa negyven lejbe, a legdrágább száz lejbe került – tudtuk meg egy árustól. Azt is elmondta, úgy tudják, a tavalyi mennyiségnek csak a negyedét vágták ki idén a térségben található erdőkből, ezért jóval kevesebb került a piacra is, árusonként mintegy ötven darab. Kevesebb a vásárló, mint tavaly, mert sokan arra számíthatnak, hogy a múlt évhez hasonlóan idén is nagy halomban ott maradnak a parkolóban az eladatlan fenyők, pedig inkább annak nagyobb az esélye, hogy idő előtt elfogynak a fák – vélik az árusok.

Hetven és kétszáz lej közötti áron lehet karácsonyfának való fenyőt vásárolni a Bethlen Gábor utcában, a Gábor Áron és a Solymossy utcák között található eladóhelyen. Ezek is helyi fenyők. Itt hetven lejért már mintegy két méter magas fát vásárolhatunk, de kis alkudozás után kétszáz lejért már egy hatalmas, dús koronájú fát is kaphatunk. Egyébként az eladók itt is hasonló véleményen vannak: idén kevesebb a vásárló.

Kevesebb fát importáltak idén a terelőút bejáratánál található kereskedésben is. Ennek ellenére a Fások utcai vállalkozás székhelyén tegnap sok volt a vásárló és bőséges a kínálat. Itt méterenként 80 lejbe kerül a karácsonyfa, a három méter magas fenyő ára 240 lej, az árak tíz centiméterenként nőnek, de a mérésnél a magasságba nem számítják bele a fa csúcsát, valamint a törzs alsó, csupasz részét. Pénzünkért cserébe itt külön erre a célra nevelt, nagyon dús és formás koronájú, vaskos törzsű kaukázusi jegenyefenyőket kapunk, melyek súlya akár az ötven kilogrammot is elérheti, életkoruk pedig a tíz évet. Klienskörük nagyjából állandó, ők évről évre itt vásárolják meg a Dániából származó fenyőket.

Pár száz fenyőt biztosan ellopnak

A környékbeli erdőkből idén kevesebb karácsonyfának való fenyőt vágtak ki, összesen nyolcezer-ötszázat. A Zetelaka–Libán erdőgondnoksághoz tartozó erdős területekről mintegy négyezer fenyőt termeltek ki a közelmúltban, de ennek nagy részét nem eladási céllal, hanem a közbirtokosságok így biztosították tagjaiknak a karácsonyfát, eladási célra körülbelül ötszáz fenyőt vágtak ki az erdőgondnoksághoz tartozó magánerdőkből – tudtuk meg Sándor Alpártól, az erdőgondnokság vezetőjétől. Ezek a fák nagy tételben kerültek eladásra, 30–60 lejes darabonkénti áron – közölte Sándor Alpár, hozzáfűzve, hogy a fenyők magassága 1,3-tól 2 méternél is nagyobb magasságig terjedt. Az ügykezelésükbe tartozó erdőkben, az erdei utakon és a rendőrséggel közösen a közutakon is állandóan ellenőrzéseket tartanak, de mostanáig még nem fogtak fenyőfatolvajokat – tájékoztatott az illetékes, de azt is elmondta, bármennyire körültekintőek, biztosan el fog tűnni pár száz fenyő az erdőkből, hiszen ezeket a kisméretű fákat viszonylag könnyű kivágni, majd gyorsan egy zárt furgonba pakolni.


Négyezernél több került értékesítésre

Nem fogtak még „karácsonyfatolvajokat” a Homoród Erdészeti Hivatal ügykezelésébe tartozó erdőkben, de az erdei utakon és közutakon sem, valamint az árusoknál ellenőrzött fák esetében sem tapasztaltak rendellenességeket mostanáig – tudtuk meg Duda Jánostól, a Homoród Erdészeti Hivatal munkatársától. Az erdők őrzéséért felelős erdésztechnikus elmondta, az ügykezelésükbe tartozó állami erdőkből 150 fenyőt, a magánerdőkből mintegy négyezer-ötszáz karácsonyfának való fát vágtak ki idén, háromezer-ötszázat a libáni, ezret pedig a szentegyházi részen. Ezek 22–30 lej közötti áron kerültek értékesítésre, utóbbi összegért már két méternél is magasabb fenyőt adtak. A kitermelési szabályokról a szakember elmondta, az erdőkből az üzemtervben meghatározott mennyiségű fa termelhető ki, a beerdősödött legelőkről pedig a fák 4–30 százaléka vágható ki.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 24., szombat

Testi sértésbe torkollt egy konfliktus Székelyudvarhelyen

Konfliktus alakult ki egy négyfős társaság körében Székelyudvarhelyen, szombaton. Az összetűzés során egy személyt éles eszközzel sebesítettek meg.

Testi sértésbe torkollt egy konfliktus Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. január 23., péntek

A Biblia és mesterséges intelligencia találkozása a református kollégiumok vetélkedőjén

A mesterséges intelligencia segítségével kellett képregényt készítsenek a református kollégiumok diákjai, akik jelentkeztek az immár huszonötödik alkalommal, ezúttal Székelyudvarhelyen megszervezett bibliaismereti vetélkedőre.

A Biblia és mesterséges intelligencia találkozása a református kollégiumok vetélkedőjén
2026. január 23., péntek

Ön kíváncsi a régi Székelyudvarhelyre?

Székelyudvarhely évszázadai címmel szerveznek várostörténeti konferenciát a református egyházmegye központi hivatalának termében.

Ön kíváncsi a régi Székelyudvarhelyre?
Ön kíváncsi a régi Székelyudvarhelyre?
2026. január 23., péntek

Ön kíváncsi a régi Székelyudvarhelyre?

2026. január 23., péntek

Egy lépéssel előrébb a Nagy-Küküllő menti sétány ügyében Székelyudvarhelyen

Hamarosan pályázatot nyújtanak be a Nagy-Küküllő mentén elképzelt sétány, valamint a csereháti Mária tér megvalósításáért – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők soron kívüli ülésén pénteken. Az adóemeléssel kapcsolatban is tisztáztak néhány dolgot.

Egy lépéssel előrébb a Nagy-Küküllő menti sétány ügyében Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. január 23., péntek

Adóváltozások idéntől: beszűkült a trükközők mozgástere – videó

Elmúltak már azok az idők, amikor az adóhatóságnak nem volt megfelelő rálátása a cégek pénzügyeire, derült ki az RMKT székelyudvarhelyi szervezetének az adózási változások ismertetéséről szóló rendezvényén.

Adóváltozások idéntől: beszűkült a trükközők mozgástere – videó
2026. január 22., csütörtök

Ünnepi gálaesten adták át az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat

Székelyudvarhelyen, a Polgármesteri Hivatal Szent István termében tartották meg január 22-én, a magyar kultúra napján az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjak ünnepélyes átadásával egybekötött gálaestet.

Ünnepi gálaesten adták át az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat
2026. január 22., csütörtök

Terepszemle a beszakadt parajdi bányafödémnél: átveszik a kiépített csőrendszert?

Terepszemlét tartottak Parajdon a Korond-patak elterelésére kiépített ideiglenes csőrendszert vizsgálva. Noha a kivitelező késznek mondta a munkát, a Salrom vállalat munkatársai és a szakértők további biztonsági beavatkozásokat kérnek az átvétel előtt.

Terepszemle a beszakadt parajdi bányafödémnél: átveszik a kiépített csőrendszert?
Hirdetés
2026. január 22., csütörtök

Kiállítják Siklódy Ferenc munkáit Székelyudvarhelyen

Székelyföld neves képzőművészeinek portréit mutatja be Siklódy Ferenc kiállítása, amelyet január 26-án nyitnak meg a Haáz Rezső Múzeumban, Székelyudvarhelyen.

Kiállítják Siklódy Ferenc munkáit Székelyudvarhelyen
2026. január 21., szerda

Hamarosan befejezik a korondi bölcsőde építését, ősztől már meg is nyitnák

Kívülről már jól néz ki a Korondon épülő bölcsőde, de a belső részen még több apró munkálatot kell elvégeznie a kivitelezőnek, ugyanakkor a tereprendezés is hátravan. A község vezetősége a következő tanévtől már megnyitná a létesítményt.

Hamarosan befejezik a korondi bölcsőde építését, ősztől már meg is nyitnák
2026. január 21., szerda

Esküvői kiállítással várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen

Két, egymáshoz szorosan kapcsolódó, esküvőre fókuszáló eseményt is szerveznek Székelyudvarhelyen: szerdán esküvőfotókból nyílik tárlat, hétvégén pedig esküvő kiállítást tartanak.

Esküvői kiállítással várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen
Hirdetés