Helytelenül feliratozott helységnévtáblákat szereltek fel Homoródszentmárton Udvarhely felőli bejáratához. A községvezető azonnal le is szereltette, amint tudomást szerzett a hibáról. Noha Hargita Megye Tanácsának megrendelésére érkeztek az új településjelző táblák, azok úgy kerültek a helyükre, hogy hivatalosan még nem vette át az intézmény. Egyébként nem az elírás az egyetlen gond az udvarhelyszéki táblákkal: a Homoród mentén húzódó 132-es megyei úton a magyar helységmegnevezések továbbra is a románnál kisebb betűkkel vannak feltüntetve, de a megyei tanács elnöke állítja, egyelőre nincs jogi alapjuk a lecserélésükhöz.
2016. december 15., 12:362016. december 15., 12:36
„Úgy tették fel a táblákat, hogy arról nem volt tudomásunk” – jelentette ki Jakab Attila, Homoródszentmárton polgármestere a helytelen felirattal kapcsolatban. Tudomása szerint a táblákat a megyei tanács egy román céggel készíttette – amely az Országos Közbeszerzési Ügynökség (SEAP) honlapján meghirdetett közbeszerzési eljáráson nyert megbízást a munkára –, ezért történhetett meg a hiba, vagyis hogy a Homoródszentmárton helyett „Hoḿorodszentmartón” felirat került a település Udvarhely felőli bejáratához. A polgármester azonnal levetette a helytelen táblát, amint észrevette, és visszaküldte a gyártó céghez, hogy javítsák ki a hibát, mielőtt újra visszaszerelnék. Jakab elmondta, csak két táblával volt probléma, amelyeket a 131-es megyei út mentén helyeztek ki.
Hargita Megye Tanácsa csak olyan táblákat fizet ki, amelyek megfelelnek a jóváhagyott útterveknek és a hatályos jogszabályoknak – nyilatkozta lapunknak Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke. Hangsúlyozta, egyelőre a kivitelezés időszakában van a jelzések kihelyezése, a munkát senki nem vette át, nem történt kifizetés. A projekten a Teo Trans Kft. dolgozik. A megyei tanács öt munkatársa felel a Hargita megyében lévő 860 kilométernyi megyei besorolású út téli karbantartásától az árvízkárok kijavításán át az útépítési tervek ellenőrzéséig, ezért nem tudnak jelen lenni minden egyes útszakaszon. Borboly arra kéri a lakosokat, hogy ha bármilyen észrevételük van a táblák felszerelésével kapcsolatban, azt jelezzék a megyei tanácsnál, hogy mielőbb megoldást találhassanak.
Hargita Megye Tanácsa nem először hibázott a magyar helységnévtáblákkal kapcsolatban. Tavaly a 132-es út felújításakor teljesen mellőzték a települések magyar megnevezésének kihelyezését, majd az ebből kirobbant médiabotrány után 4700 lejért újabb táblákat vásároltak, hogy pótolják mulasztásukat. Ezek mérete megegyezett a románul feliratozottakéval, ám a hosszabb magyar neveket besűrítették, jóval kisebb betűméretet alkalmazva. A vidéket egyébként 95 százalékban magyarok lakják. Ismét végigjártuk a környéket, és azt tapasztaltuk, hogy azóta semmi sem változott. A Szentegyháza, Homoródalmás, Homoródkarácsonyfalva és Homoródújfalu megnevezések alig olvashatók, míg Lövéte szerencsésebb helyzetben van, mivel román megfelelője is ugyanannyi betűből áll. Egyébként a most már többségében románok lakta Maros megyében is van rá pozitív példa, hogy a kevesebb betűből álló román megnevezés mellett a hosszabb magyart is ki lehet írni hasonló méretű karakterekkel: ilyen a Foi – Folyfalva település.
Rossz tervek alapján újították fel a 132-es utat, és amíg az európai uniós pénzből kivitelezett munka ellenőrzése és átvétele nem történt meg, addig a megyei tanács nem cserélheti le a táblákat – közölte lapunkkal Borboly Csaba.
„Ezen a héten itt van a gyulafehérvári számvevőszék, és vizsgálja, hogy minden a terv szerint történt-e, hajszálnyira sem lehet eltérni semmitől, így a román táblák méretétől sem” – fogalmazott. Kijelentette, csak azután kérhetnek engedélyt a jelzések lecserélésére, miután lejár az ellenőrzés és mindent rendben találnak. Amint megkapják a jóváhagyást, azonnal cselekedni fognak. Addig csak a községvezetők cserélhetik ki a táblákat, aminek költségeit a megyei tanács áfavisszaosztás esetén megtérítené. Egy tábla nagyjából 250 lejbe kerül – közölte Borboly Csaba.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!