Liftet szereltet a székelyudvarhelyi kórház vezetősége a poliklinika épületébe, de ez csak a kezdete lehet egy nagyméretű beruházásnak: modern orvosi műszerekre és fejlesztési, átalakítási munkálatokra összesen tizenegymillió lejt igényeltek a szaktárcától.
2014. május 13., 19:052014. május 13., 19:05
2014. május 13., 19:192014. május 13., 19:19
A székelyudvarhelyi poliklinikán már elkezdődtek az épület új liftjének a kialakítási munkálatai, a hatszemélyes felvonót az épület előterében, a lépcsőházi részen alakítják ki. Elsősorban az akadálymentesítés a beruházás célja, a lifttel a mozgásképtelen vagy mozgássérült, tolókocsis páciensek is közlekedni tudnak majd a háromszintes épületben – mondta el érdeklődésünkre Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház főigazgatója. A liftet bárki használhatja majd, de alkalmaznak liftkezelőt is, ő fogja felügyelni a felvonó használatát, egyebek mellett azért, hogy az egészséges látogatók ne foglalják el a helyet azok elől, akik csak a lifttel juthatnak fel az emeltre. A liftház még nem érkezett meg, de rövidesen azt is beszerelik, és szeretnék, ha jövő hónap végére már üzemelne az új felvonó – közölte a kórházigazgató. A beruházás értéke mintegy kétszázezer lej, amit az egészségügyi minisztériumtól igényelt a kórház, de ha nem kapják meg, akkor az egészségügyi intézmény saját fejlesztési pénzalapjából különíti el azt.
Fejlesztenek és átalakítanak
A lift kiépítése azonban csak a kezdete lehet egy nagyméretű beruházásnak, ugyanis a kórház összesen mintegy tizenegymillió lejt igényelt különböző fejlesztésekre a szaktárca saját, az alkohol és dohánytermékek jövedéki adójából befolyt fejlesztési alapjából – tudtuk meg Lukács Antaltól. Ötmillió lejt az intézmény műszerezettségének fejlesztésére igényeltek, ebből mágnesesrezonancia-készüléket (MR), egy új, modern röntgengépet vásárolnának, valamint új generációs, HD-felbontású képernyővel ellátott laparoszkóptornyokat, amelyekkel több tízféle komplex sebészeti beavatkozást tudnak majd elvégezni, ugyanakkor beszereznének EKG-, illetve más diagnosztikai készülékeket is – magyarázta a főigazgató. Különféle fejlesztési és átalakítási munkálatokra nyolcmillió lejt kértek a szakminisztériumtól, ebből az összegből a sürgősségi osztályon végeznék el a szükséges átalakításokat, hogy a kórház megkaphassa a sürgősségi kórház besorolást, befejeznék a fertőzőosztályon elkezdett felújítást, és ugyancsak ebből az összegből modernizálnák a műtőblokkokat, beleértve az általános sebészetet, az ortopédiát, a nőgyógyászatot, illetve a szülőszobákat.
A kért pénzalapokat még nem hagyta jóvá az egészségügyi minisztérium, a kórház vezetősége e hónap végére várja a döntést, ha nem kapják meg a teljes összeget, akkor a hiányzó részt ősszel, költségvetés-kiegészítéskor fogják kérni – mondta el Lukács Antal. Amennyiben kedvező elbírálást kapnak, egy-két hónapon belül már sor kerülhet az orvosi műszerek megvásárlására, hiszen a kórháznak is érdeke, hogy minél hamarabb elvégezzék a beruházásokat, ugyanis a szaktárca a számlák alapján utalja ki a pénzeket – fűzte hozzá a kórházigazgató.
| Felszabadítják a rezidens állásokat Június elsejétől felszabadítják a rezidens orvosi állásokat a kórházakban, amennyiben az egészségügyi intézmények igénylik ezt, illetve a költségvetés függvényében – jelentette be az elmúlt hét péntekén Nicolae Bănicioiu egészségügyi miniszter. A székelyudvarhelyi kórházat csak kismértékben érinti az intézkedés, az intézményben mindössze két sürgősségi rezidens orvosi poszt nincs még betöltve, ezek feloldását még nem kérték a szaktárcától – tudtuk meg Lukács Antaltól. A kórházban jelenleg mintegy húsz rezidens orvos dolgozik, ők véglegesen elfoglalják majd állásaikat, így nem lesz gond az orvosutánpótlással – mondta el a kórházigazgató, kérdésünkre hozzáfűzve, hogy legutóbb több éve, Cseke Attila minisztersége idején szabadította fel a rezidens állásokat a szaktárca, azt követően csak hét üresedés után alkalmazhattak egy szakembert, akárcsak a közszféra más területein. |
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
Robbanást követően csaptak fel a lángok egy székelyudvarhelyi tömbház második emeleti lakásában szerdán délután. A lépcsőház füsttel telt meg, a lakók elhagyták a tömbházat.
Megnyitják a székelyudvarhelyi strandot pénteken. Az első napon ingyenes lesz a belépés – közli a székelyudvarhelyi városháza.
Nemzetközi pályázati támogatást nyert a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA ). A féléves program a fenntarthatóság, az egészségmegőrzés és a fiatalok jövőbeli készségeinek fejlesztésére összpontosít.
Két diák tartózkodott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium azon osztálytermében, amelyikben hétfőn reggel levált egy része a mennyezetnek. Szerencsére senki sem sérült meg, az oktatás helyszínét pedig átszervezték.
Lezártak két tantermet a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban, miután hétfőn reggel leszakadt egy mennyezeti vakolatrész. Az eset idején két diák tartózkodott a teremben, de senki sem sérült meg.
A ponyva és az állványok mögött zajlik a székelykeresztúri Molnár István Múzeum energetikai felújítása; a belső festések egy részét saját forrásból kell megoldja az önkormányzat. A megpályázott projektet július végén kell lezárják.
Saját falujában állították meg a rendőrök azt az oroszhegyi sofőrt, aki erősen ittas állapotban ült a kormány mögé pénteken koradélután.
Sérült medve miatt érkezett riasztás Sikaszóba, ám a nagyvad elpusztult, amire a törvény által előírt bizottság helyszínre ért. Az állatot napokkal korábban üthette el egy autó.
szóljon hozzá!