Lejárt gyógyszerért, ágyhiányért büntettek Udvarhelyszéken

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Az udvarhelyszéki napközi otthonokban tapasztalták a legnagyobb problémákat a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség szakemberei a szeptember 17. és 30. között tartott ellenőrzések során. Lejárt szavatosságú gyógyszert és élelmiszereket is találtak, de olyan helyen is jártak, ahol a gyerekek a padlóra helyezett matracokon aludtak.

Bálint Kinga Katalin

2013. október 28., 18:272013. október 28., 18:27

2013. október 28., 19:092013. október 28., 19:09

A fogyasztóvédelmi felügyelőség illetékesei szeptemberben 41 Hargita megyei állami és magán napközi otthonban tartottak célirányos ellenőrzést: ezek közül 23-ban írásbeli figyelmeztetést adtak, 31-ben pedig bírságoltak is, összesen 155 ezer lej értékben. A megye tanintézeteiből összesen 34,5 kilogramm lejárt élelmiszert gyűjtöttek be. A felügyelőség közleménye szerint minden esetben a minimális büntetést adták, és egy napközit sem zártak be, bár néhol megtehették volna.

Körzetünkben a legsúlyosabbak a napközigondok

Udvarhelyszéken tíz intézményben jártak: két szentegyházi és nyolc székelyudvarhelyi napközi tevékenységének körülményeit vizsgálták. Ezek közül nyolcban észleltek problémákat, a megyében a legsúlyosabbakat  – tájékoztatott Laurenţiu Moldovan, a felügyelőség igazgatója, hozzáfűzve, törvényellenes volna kiadnia a szóban forgó tanintézetek neveit. Egyik helyen 2011-ben lejárt szavatosságú gyógyszert fedeztek fel, de volt, ahol körülbelül tíz kilogramm garanciából kiment élelmiszert találtak. Az ételek, hozzávalók nem megfelelő hőmérsékleten történő raktározását, az étrend be nem tartását vagy kifüggesztésének elmulasztását, a gyerekek számára nem ajánlott ételek felszolgálását, illetve a konyha működéséhez szükséges egészségügyi engedély hiányát is tapasztalták több helyen is. Olyan napköziben is jártak, ahol ágyak sem voltak: a gyerekek a padlóra helyezett matracokon aludtak. További komoly gond, hogy több intézményben – az előírás ellenére – a gyerekeknek nincs külön poharuk, illetve azokat nem fertőtlenítik megfelelően. Mindezeken kívül nem mindenhol rendelkeztek a szülőkkel megkötött szolgáltatási szerződésekkel, a csoportok napi tevékenységéről pedig itt-ott nem tettek ki tájékoztatót.

Újabb ellenőrzések várhatók

Székelyudvarhely körzetében 45 ezer lej értékben szabtak ki pénzbüntetéseket, ám az egyenként ötezer lejes bírságokat 48 órán belül törlesztőknek mindössze 500 lejt kellett fizetniük. A problémás intézményeket körülbelül egy hónap elteltével újra meglátogatják, és ellenőrzik, hogy történtek-e változások. A közlemény szerint egyes napközikben ugyanazok a problémák évek óta fennállnak, ezért volt szükség ez alkalommal határozottabb fellépésre. Az illetékesek rendszeresen ellenőrzik a napközi otthonok működését, így amellett, hogy az eddig figyelmeztetett vagy megbüntetett intézményekbe ismét elmennek, azokba is ellátogatnak, amelyeket még nem sikerült megvizsgálni – hangsúlyozta a felügyelőség igazgatója.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 02., szombat

Elvetik a költséges terveket, mégis megújulhat a székelyudvarhelyi közvécé

Túlzónak tartják a korábban elkészített terveket, ráadásul pénz sem lenne azok megvalósítására, így beruházás helyett a karbantartási munkálatok részeként szeretné rendbe hozni a polgármesteri hivatal a városközponti közvécét.

Elvetik a költséges terveket, mégis megújulhat a székelyudvarhelyi közvécé
Hirdetés
2026. május 01., péntek

Időseink emlékei „a munkásosztály ünnepnapjáról” – videó

Fegyelmezettséget követelő felvonulások, egyszerű, de tartalmas kirándulások, kivonulások a szabadba, muzsikaszó kíséretében, gyöngyvirágot szedve – ilyenek voltak a régmúlt idők majálisai Székelyföldön.

Időseink emlékei „a munkásosztály ünnepnapjáról” – videó
2026. április 29., szerda

Biciklilopás miatt vettek őrizetbe egy férfit Székelyudvarhelyen

Biciklit lopott egy férfi Székelyudvarhelyen, őrizetbe vette a rendőrség kedden.

Biciklilopás miatt vettek őrizetbe egy férfit Székelyudvarhelyen
2026. április 29., szerda

Elhalasztják a Magyar Film Napját és a szejkei majálist Székelyudvarhelyen

Az április 30-ára tervezett Magyar Film Napja, valamint a Szejkén meghirdetett majális is elmarad Székelyudvarhelyen, a kedvezőtlennek ígérkező időjárás miatt – olvasható a városháza közleményében.

Elhalasztják a Magyar Film Napját és a szejkei majálist Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. április 27., hétfő

Lakóház égett le Szentegyházán

Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Szentegyházán a Turista utcába hétfőn délután. Az épület megsemmisült a tűz következtében.

Lakóház égett le Szentegyházán
Lakóház égett le Szentegyházán
2026. április 27., hétfő

Lakóház égett le Szentegyházán

2026. április 27., hétfő

Sorra zártak be a kürtőskalácsosok Parajdon és környékén

Több tucat kisvállalkozás szűnt meg 2025-ben Parajdon és a környező településeken a turizmus, a vendéglátás és az utcai kereskedelem területén, miután tavaly májusban a Korond-patak vize elárasztotta a sóbányát.

Sorra zártak be a kürtőskalácsosok Parajdon és környékén
2026. április 27., hétfő

Pénzt még nem kaptak, de zajlik a felújítás a legsűrűbben lakott székelykeresztúri lakótelepen

Folytatódik, sőt bővült is a felújítás a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben, noha az önkormányzat továbbra sem kapta meg a megnyert pályázati támogatást. A munkálatokat egyelőre saját költségvetésből finanszírozzák.

Pénzt még nem kaptak, de zajlik a felújítás a legsűrűbben lakott székelykeresztúri lakótelepen
Hirdetés
2026. április 27., hétfő

Kiszáradt fa dőlt egy autóra Székelyudvarhelyen

Vélhetően az erős szél következtében dőlt rá a kiszáradt fa egy a Nicolae Bălcescu utcában parkoló autóra hétfőre virradóra – erősítette meg lapunknak a székelyudvarhelyi helyi rendőrség.

Kiszáradt fa dőlt egy autóra Székelyudvarhelyen
2026. április 25., szombat

Egy hónap haladékot kaptak, nyár végéig elkészülhet a székelymagyarosi kultúrotthon

Dolgoznak a székelymagyarosi kultúrotthon és a vele egybeépített régi iskola energiahatékonysági felújításán. A kivitelezést július 31-ig be kell fejezni, különben vissza kell fizetni a pályázaton nyert támogatást.

Egy hónap haladékot kaptak, nyár végéig elkészülhet a székelymagyarosi kultúrotthon
2026. április 23., csütörtök

Sofőrök figyelmébe: pénteki útlezárások Székelyudvarhelyen

Két helyszínen is útlezárásra kell számítani Székelyudvarhelyen péntektől, a közúti infrastruktúra fejlesztése miatt.

Sofőrök figyelmébe: pénteki útlezárások Székelyudvarhelyen
Hirdetés