
Fotó: Pál Gábor
Rövid, de annál eredményesebb ülést zárt Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testülete csütörtökön: a városatyák minden napirenden szereplő ügyet elfogadtak.
2012. október 25., 17:372012. október 25., 17:37
2012. október 25., 18:032012. október 25., 18:03
Az önkormányzati képviselők hiánytalanul megjelentek a délben kezdődő ülésen, Bunta Levente polgármester széke viszont ezúttal is üresen maradt. A tanácskozást vezető Gergely László elmondta, az előzőleg leközölt napirend szerdán este módosult, a tanácstagoknak hat helyett hét napirendi ügyben kellett dönteniük. Az első két, összefüggő határozattervezet Szejkefürdő közművesítését tárgyalta: a Total Proiect tervezőiroda által elkészített megvalósíthatósági tanulmány szerint a város kijáratától építenék ki az ivóvíz- és szennyvízhálózatot. A beruházás összértéke több mint 1 millió 500 ezer lej, melyet uniós, helyi és szükség esetén más pénzalapokból fedezne az udvarhelyi önkormányzat. A városatyák mind a megvalósítást, mind az előrevetített költségeket és a pályázat részletit taglaló határozattervezeteket egyöntetűen elfogadták.
A továbbiakban négy udvarhelyi telek visszaszolgáltatásáról döntött az önkormányzati képviselő-testület. Az ügy kapcsán Gálfi Árpád, a polgáriak tanácsosa szólalt fel, megjegyezvén, hogy a bethlenfalvi közbirtokosság jogos tulajdonát is ideje lenne visszaszolgáltatnia a városnak. Mint azonban kiderült, a két ügyben nincs összefüggés, hisz az államosított ingatlanok visszaszolgáltatását az 1991/18-as törvény szabályozza, míg a közbirtokosság esetében a telek tanácshatározat révén került a városi vagyonba. „Összetett ügy ez, hisz a terület nem volt elvéve, így nem is lehet azt visszaadni. Több ilyen esettel találkoztunk már, a bethlenfalvi közbirtokosságnak is úgy kell eljárnia, mint másoknak: forduljanak a törvényszékhez” – szögezte le Benedek Árpád Csaba alpolgármester.
A negyedik napirendi pont a polgármesteri hivatal köztisztviselői állásainak betöltésére vonatkozott. Mint megtudtuk, a hivatalnál jelenleg 101 közalkalmazott van, így 31 állás betöltetlen, 14 alkalmazottnak előlépési lehetősége van, s 13 szakembernek hirdetnének meg állást. A tervezetet tizenöt mellette szavazattal és négy tartózkodással elfogadta az önkormányzati képviselő-testület. A következő határozattervezet a városi könyvtár működésének és szervezeti felépítésének átszervezésére vonatkozott, a városatyák által megszavazott új organigramma megfelel a törvénynek és részben a könyvtárigazgató igényeinek is.
A következőkben egy ingatlancseréről döntöttek a városatyák: a Bethlen Gábor utca 28/A szám alatti területet a Szentimre utca 61. szám alatti, magántulajdonban lévő területre cserélték. Az ülés napirendjén a 2012-es városi költségvetés módosítása is szerepelt: egyebek mellett bizonyos összegek átcsoportosítása a városi stadion kilátójának lebontására és a Dávid Ferenc téri szökőkút domborművének kifizetésére, pénzalapok átcsoportosítása az Éleltőkút utcai beruházásoktól a szociális lakások befejezésére, illetve az, hogy a Tábor-negyedi bölcsőde hitelkerete átkerüljön a napközihez, hogy az egymás mellett lévő két épület víz- és gázszámláit ne kelljen külön alapból fizetnie a fenntartónak. Gergely László a költségvetés kapcsán megkérdezte, hogy a tanügyi alkalmazottak novemberi fizetésére lesz-e pénz. „Ezzel az utolsó morzsákat is szétosztottuk, reméljük, az állam időben utalja a megígért pénzeket” – válaszolta Karda Emese, a hivatal gazdasági osztályának igazgatója. A határozattervezet 16 mellette szavazattal átment.
A különfélék között Zakariás Zoltán arra kérte a polgármesteri hivatal illetékeseit, hogy ezentúl időben, lehetőleg az ülés előtt egy héttel közöljék ki a tanácskozáson tárgyalandó anyagot. Gidó Csaba is felszólalt, az RDMSZ-es önkormányzati képviselő arról érdeklődött, hogy a főtéren lévő volt Koncz-patika épületének átalakítását engedélyezte-e a hivatal vagy a csíkszeredai Műemlékvédelmi Igazgatóság. „Ilyen alapon kacsalábon forgó palotákkal lehetne teleépíteni a városközpontot” – méltatlankodott Gidó. Benedek Árpád Csaba elmondta, ő is csak a minap vette észre, hogy folynak a munkálatokat, továbbá ígéretet tett arra, hogy amint Farkas Domokos főépítész visszatér pihenőszabadságáról, utánajárnak az ügynek. Gálfi Árpád egy-egy lakossági panaszra hívta fel az alpolgármester figyelmét, majd a korábban már említett hídfelújítási és -építési munkálatokról érdeklődött. „Újra megjelentek a kiskorú idegenvezetők a szabadtéri szobrok körül” – hívta fel végül a figyelmet Jakab Attila. Zárásként a városatyák Tankó Lászlót választották a következő ülés elnökéül.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!