Könyvbemutatóval ünnepelt a Pallas-Akadémia Könyvkiadó

Hármas könyvbemutatóval és könyvcsomaggal ajándékozta meg az udvarhelyi olvasókat a Pallas-Akadémia Könyvkiadó: a fennállásának huszadik évét ünneplő kiadóház három szerzője, Albert Ildikó, Ambrus Tünde és Balázs Lajos legújabb köteteivel ismerkedhetett meg a hallgatóság.

Kovács Eszter

2013. március 14., 16:462013. március 14., 16:46

2013. március 14., 19:152013. március 14., 19:15

A magyar kultúra napján, januárban kezdődött el az a könyvbemutató-sorozat, mely szerdán Székelyudvarhelyre is elhozta a kiadóház három szerzőjét: a városi könyvtárban tartott eseményen Sarány István szerkesztő faggatta a szerzőket. A fennállásának huszadik évét ünneplő Pallas-Akadémia Könyvkiadó egyébként az évforduló alkalmából tizenöt könyvtárat ajándékozott meg egy-egy ötven kötetből álló csomaggal, az értékes adományt szerdán Szabó Károly, az udvarhelyi városi téka igazgatója vette át.

A lélektan csak félig tudomány, hisz fele művészet, mondta el bemutatkozó beszédében Albert Ildikó, akinek Örökzöld tabuk című kötete idén jelent meg a Pallas-Akadémia kiadásában. A kötet, amely a Csíki Hírlapban megjelent cikkek kibővítésével született, egy olyan pszichológiai indíttatású mű, mely nem kifejezetten szakkönyv. „A 21. században is sok a tabu, hisz egyre nehezebben tájékozódunk a világban. Sokszor mi magunk alkotunk tabukat” – magyarázta Albert Ildikó.

Folytatásként Ambrus Tünde történelmi-földrajzi vonatkozású Székely falutízesek című kötetét ismertette. A szerző doktori disszertációja alapján kiadott kötetében a sajátos székely településrendszer, a tízesek múltját, a jelenben fellelhető nyomait vizsgálja. „A tízes falurész nemcsak területbeli egységet jelent, hanem az adott közösség társadalmi-gazdasági tevékenységének keretét is. A természeti, társadalmi, gazdasági és infrastrukturális szférák ötvöződése” – fejtette ki a szerző, aki a falutízeseket a műszaki és a társadalmi berendezkedés egy hagyományos, főként a Székelyföldre jellemző struktúrájának tekinti.

Az esemény harmadik meghívottja Balázs Lajos volt, aki ezúttal a székelység rituális szimbólumairól beszélt, óhatatlanul is vissza-visszatérve saját szakterületére, a csíkszentdomokosi szokásvilág jellegzetességeire. „Nincsen nekünk Homéroszunk vagy Kalevalánk, de van szokásvilágunk, a szokásaink pedig a mi alkotmányunkat, a mi alaptörvényeinket képezik. A szokásainkban megjelenő rituális szimbólumok – a gyertya, a fenyőfa, a székely kapu, a nemzet kenyere vagy a kolozsvári Mátyás-szobor – hozzájárulnak az emberi sorsfordulat megvalósításához” – mondta el a szerző.

A két évtizede alapított Pallas-Akadémia Könyvkiadó gondozásában több mint ötszáz kötet jelent meg, az elkövetkezőkben Egyed Ákos A székelyek rövid története című munkájának második része fog megjelenni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Kiemelt értékek mentését tekintette meg a csíkszeredai főkonzul Székelyudvarhelyen

A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.

Kiemelt értékek mentését tekintette meg a csíkszeredai főkonzul Székelyudvarhelyen
2025. május 15., csütörtök

Jelentősen csökkent a parajdi sóbányába beszivárgó vízmennyiség

Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.

Jelentősen csökkent a parajdi sóbányába beszivárgó vízmennyiség
2025. május 14., szerda

Ölelés textilbe csomagolva – értékes adományt kapott az újszülött osztály Székelyudvarhelyen

Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.

Ölelés textilbe csomagolva – értékes adományt kapott az újszülött osztály Székelyudvarhelyen
2025. május 14., szerda

Licit útján keresnek üzemeltetőt a városi strand és a jégpálya büféjéhez

Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.

Licit útján keresnek üzemeltetőt a városi strand és a jégpálya büféjéhez
2025. május 14., szerda

Medve miatt riasztották a lakosságot Zeteváralján

Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.

Medve miatt riasztották a lakosságot Zeteváralján
2025. május 13., kedd

Most is vámot szedtek a fagyok

Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.

Most is vámot szedtek a fagyok
Most is vámot szedtek a fagyok
2025. május 13., kedd

Most is vámot szedtek a fagyok

2025. május 13., kedd

400 ezer lejes gyorstámogatás Parajdnak

A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.

400 ezer lejes gyorstámogatás Parajdnak
2025. május 13., kedd

Lezárják a Tábor utcát Székelyudvarhelyen, nem közlekedhetnek a buszok sem

Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.

Lezárják a Tábor utcát Székelyudvarhelyen, nem közlekedhetnek a buszok sem
2025. május 12., hétfő

Parajdi helyzetkép: ideiglenes gátak, feszültség, remény és összefogás a sóbánya miatt

Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.

Parajdi helyzetkép: ideiglenes gátak, feszültség, remény és összefogás a sóbánya miatt
2025. május 11., vasárnap

Májusi hó a Madarasi Hargitán

Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.

Májusi hó a Madarasi Hargitán
Májusi hó a Madarasi Hargitán
2025. május 11., vasárnap

Májusi hó a Madarasi Hargitán