Így készülnek Udvarhelyen az Iskola másként hétre

Április 18-án kezdődik az Iskola másként hét, Székelyudvarhelyen a legtöbb diák mozgásba lendül, sport- és tánceseményeken, kirándulásokon vesz részt. Lesznek, akik óriási installációt készítenek, mások festenek, biciklizni tanulnak. Előadásokat is hallgathantak, egyes iskolákban hegyimentő, madarász és juhász is lesz a meghívottak között.

Dávid Anna Júlia

2016. április 12., 14:412016. április 12., 14:41

A Hargita Megyei Tanfelügyelőség honlapján számos iskola részletes programja elérhető, így az érdeklődők betekinthetnek a tervekbe. Görbe Péter főtanfelügyelő elmondta, a tanintézmények maguk tervezhetik meg tevékenységeiket, évről évre egyre színesebb programokat kínálnak, a legjobbak pedig elismerésben részesülnek.

Szinte kivétel nélkül minden iskola oktatói fontosnak tartják a rendhagyó történelemórákat, akár kirándulással, kül- és belföldi tanulmányúttal egybekötve. A Bethlen Gábor Általános Iskola tanulói egy tematikus napban a reneszánsz korát dolgozzák fel, forgószínpadmódszerrel, azaz több helyszínen folyik a műhelymunka, így a diákok az irodalmon, képzőművészeteken, kultúrtörténeten keresztül betekintést nyerhetnek a korszak sajátosságaiba. A Benedek Elek Pedagógiai Líceumban például gyimesi népszokásokat és gyermekjátékokat mutatnak be, mert rájöttek, hogy a gyermekek nem ismerik a népi játékokat – tájékoztatott Bálint Mihály igazgató. Az iskola nemrégen vakolt belső falát a névadó mesemotívumaival fogják díszíteni. A Palló Imre-iskola tanulói a szokványos programokon túl, mint a hulladékszobrászat, filmnézés, karaoke, táncház, még egy nagy közös installációt is összeállítanak a Petőfi Sándor utcai épület gangjára.

A tudatos pályaválasztást segíti a Rotary Club által életre hívott program, amelyen a Tamási Áron Gimnázium és a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium diákjai idén is részt vehetnek. Bepillantást nyerhetnek különböző intézmények, vállalkozások munkájába, hogy egy adott szakmáról valós, gyakorlati tapasztalatokat szerezhessenek. Benczi Tibor, a Tamási Áron Gimnázium aligazgatója szerint nagyon sikeres a program, hiszen a tizenegyedikes évfolyam mintegy száznegyven diákja negyven különböző szakmáról, hivatásról alkothat véleményt. 

Az Eötvös József Szakközépiskola volt diákjait hívta meg szakmai előadásokat tartani, a szokványos programokon túl még a csíkszeredai börtönbe is ellátogatnak. A Bányai János Szakközépiskolában az utóbbi évek talán legnépszerűbb programja a bográcsozás. Megszervezik az országos faipari versenyt is: huszonhat megye diákjai mérik össze tudásukat.

A legtöbb iskolában ugyanakkor a sportesemények, vetélkedők mellett a tudatos életmódra nevelés is nagyon fontos, így például a Pedában foglalkoznak gyógynövénytannal, míg a Tamásiban a drogprevencióval, szexualitással kapcsolatos előadások mellett a diákok hegyimentővel, madarásszal is találkoznak. Dimény-Varga László vezetésével pedig kereskedelmi szimulációs játékok is lesznek, akit pedig érdekel, részt vehet a Melinda Impex éves pénzügyi kiértékelőjén is. A Gimiben a kisebbeknek tematikus nyelvnapot is tartanak: aznap minden kizárólag angolul, németül vagy románul hangzik el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 16., péntek

Ingyenes segítséget nyújtanak a magyar állampolgárság igényléséhez Udvarhelyszéken

Az Eurotrans Alapítvány legközelebb Udvarhelyszéken nyújt ingyenes segítséget a magyar állampolgárság igényléséhez, beleértve a szükséges fordításokat is.

Ingyenes segítséget nyújtanak a magyar állampolgárság igényléséhez Udvarhelyszéken
Hirdetés
2026. január 16., péntek

Ideiglenes megoldásokkal kezelik az Orbán Balázs utcai kátyúproblémát Székelyudvarhelyen

Közlekedési gondokat okoznak a kátyúk Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál, az Orbán Balázs utcában. A félbehagyott munka miatt csaknem járhatatlanná vált az útszakasz, a városháza és a kivitelező viszont dolgoznak a megoldáson.

Ideiglenes megoldásokkal kezelik az Orbán Balázs utcai kátyúproblémát Székelyudvarhelyen
2026. január 14., szerda

Adófizetői kedv Székelyudvarhelyen: „kevesebb úgysem lesz, de több még lehet”

A jelentős emelések ellenére nem torpant meg az adófizetői kedv Székelyudvarhelyen: szerdán sorokban álltak az emberek a polgármesteri hivatal kasszái előtt. A többségnek az volt a legfontosabb, hogy legalább a tízszázalékos kedvezményt megkapják.

Adófizetői kedv Székelyudvarhelyen: „kevesebb úgysem lesz, de több még lehet”
2026. január 12., hétfő

Ittas sofőröket kaptak el a rendőrök Székelyudvarhelyen és Zetelakán

Alig három óra különbséggel két ittas sofőrt is elkaptak a rendőrök Székelyudvarhelyen és Zetelakán a hétvégén.

Ittas sofőröket kaptak el a rendőrök Székelyudvarhelyen és Zetelakán
Hirdetés
2026. január 09., péntek

Névvel várják a panaszokat, a név nélkülieket figyelmen kívül hagyják

Több panasz is érkezett az ünnepi időszakban a Székelyudvarhelyi Városi Kórház sürgősségi osztályára. Az intézmény vezetősége javítani szeretne a helyzeten, ám a közösségi médiában tett névtelen bejegyzéseket egyszerűen figyelmen kívül hagyják.

Névvel várják a panaszokat, a név nélkülieket figyelmen kívül hagyják
2026. január 08., csütörtök

Nagymértékű digitalizációban gondolkodik a Székelyudvarhelyi Városi Kórház

Közel 26 millió lejes beruházássorozaton van túl a Székelyudvarhelyi Városi Kórház. Az intézmény vezetősége és a polgármester nemcsak az elmúlt öt év legjelentősebb eszközvásárlásait összegezte, hanem felvázolta 2026 legfontosabb célkitűzését is.

Nagymértékű digitalizációban gondolkodik a Székelyudvarhelyi Városi Kórház
2026. január 08., csütörtök

Évtizedes történetté vált a nagyszabású útfelújítás Udvarhelyszéken, aminek még mindig csak az elején tartunk

Számos jogi vita után két kivitelezővel kötött szerződést Hargita Megye Tanácsa az Udvarhelyszéken elkezdett, majd félbehagyott nagyszabású útfelújítás elvégzésére: elvileg idén folytatódhat a munka. A modernizálás elhúzódásának azonban ára lesz.

Évtizedes történetté vált a nagyszabású útfelújítás Udvarhelyszéken, aminek még mindig csak az elején tartunk
Hirdetés
2026. január 06., kedd

Áramszünet Székelyvarság, Sikaszó és Libán térségében

Időjárási okok miatt több Hargita megyei településen is megszakadt az áramszolgáltatás kedd reggel, összesen több mint négyszáz felhasználót érint a kimaradás.

Áramszünet Székelyvarság, Sikaszó és Libán térségében
2026. január 05., hétfő

Székelyudvarhelyen is emlékezetes maradhat az idei adók befizetése

Leghamarabb január közepétől lehet befizetni a 2026-os helyi adókat Székelyudvarhelyen, ám akik ezt március 31-ig megteszik, 10 százalékos kedvezményben részesülnek. Idén sok esetben megduplázódnak az adóterhek.

Székelyudvarhelyen is emlékezetes maradhat az idei adók befizetése
2026. január 05., hétfő

Elhunyt Kovács Ágnes nyugalmazott magyartanárnő, a Nőileg egykori főszerkesztője

Súlyos betegséget követően elhunyt Kovács Ágnes, székelyudvarhelyi nyugalmazott magyar szakos tanárnő, a Nőileg egykori főszerkesztője.

Elhunyt Kovács Ágnes nyugalmazott magyartanárnő, a Nőileg egykori főszerkesztője
Hirdetés