Haladnak a birtoklevelek kiállításával Farkaslakán

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Farkaslaka község élen jár Hargita megyében a községben található mezőgazdasági területek telekkönyvezésének az előkészítésében, ezt nemrég Tánczos Barna szenátor is példaértékűnek nevezte. A község polgármestere szerint munkáját nagyon megnehezít a bürokrácia, így négy év alatt csak a munka felét tudták elvégezni.

Fülöp-Székely Botond

2016. december 08., 10:002016. december 08., 10:00

„Noha az önkormányzatnak sok pénzébe kerül, mindennél fontosabbnak tartom, hogy az emberek visszakapják tulajdonaikat” – magyarázta Kovács Lehel farkaslaki polgármester azzal kapcsolatban, hogy négy évvel ezelőtt miért kezdték el gőzerővel a községhez tartozó területek felmérését és a birtoklevelek kiállítását.

Firtosváralján, Nyikómalomfalván és Pálfalván szinte senkinek nem volt érvényes birtoklevele földjére vonatkozóan, ezért kezdték ezen falvakban a területek felparcellázását és a birtoklevelek kiállítását – mondja Kovács Lehel. Azóta a Hargita megyei kataszteri hivatal Firtosváralján jóváhagyta a birtoklevelek kiadását a területek nyolcvan százaléka esetében, Malomfalván ez az arány kilencven százalék, Pálfalva esetében pedig most fognak neki a munkának. Székelyszentlélek is jó helyzetben van, hiszen ott megfelelő parcellázási tervek készültek 2005 előtt, így egyszerűbben megy a tulajdonjogot igazoló dokumentumok igénylése. Noha Farkaslakán állítottak ki birtokleveleket, ezek többsége nem a kataszteri hivatal által elfogadott parcellázási tervek alapján történt, így ott is maradt még munka a telekkönyvezésig. A polgármester rámutatott, a községhez tartozó több mint 12 ezer hektárnyi területnek nagyjából a felét mérték fel eddig.

A bürokrácia nehezíti legjobban a hivatal munkáját a birtoklevelek kiállításában – jelentette ki a polgármester. Rámutatott, sokan például nem a személyazonossági bizonyítványban szereplő pontos nevüket írták be azokba a kérésekbe, amelyekkel visszaigényelték földjeiket. Éppen ezért a megyei prefektusi hivatalban, illetve a megyei földosztó bizottságnál egyenként kellett kivizsgálják az eseteket. Csak ezután vált lehetségessé, hogy a bíróság bevonása nélkül neveket változtathassanak meg a földigénylési dokumentumokban. Malomfalván és Váralján több mint száz gazda került hasonló helyzetben, egyes esetekben így is csak pereskedéssel lehet tisztázni az eltérő nevek miatt kialakult bonyodalmat.

Az állam által biztosított juttatást – 60 lej igényelhető egy hektárnyi terület felmérésére – nem vették igénybe, hiszen ennyi pénzért szinte lehetetlen olyan földmérőt találni, aki elvégzi a munkát – magyarázta Kovács. Egyébként csak szeptember igényelhető a támogatás, abban az esetben, ha év végéig legalább száz gazda területét felmérik. A polgármester szerint ilyen nagy munkát már nem tudtak volna elvégezni a szűkös határidőn belül. Jövőre viszont már kérni fogják az állami segítséget, főleg azért, mert több lakó esetében a belterületek tulajdonjogát is tisztázniuk kell. Ő egyébként fontosnak tartja, hogy az állam lehetővé tegye a területek elbirtoklását, hiszen a községükben sokan vannak, akik évtizedek óta használnak egy adott földterületet, amiről a szomszédaik is úgy tudják, hogy az övék, ám tulajdonjogi bizonylattal nem rendelkeznek. Hozzátette, pontosan nem tudja megsaccolni, hogy mikorra fejezik be a földek felparcellázását, illetve a birtoklevelek kiadását, de minden megtesznek azért, hogy ez minél hamarabb megtörténjen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Bagossy-láz Udvarhelyen: akár 15 ezren is érkezhetnek, jelentős forgalomkorlátozásokra kell készülni

A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.

Bagossy-láz Udvarhelyen: akár 15 ezren is érkezhetnek, jelentős forgalomkorlátozásokra kell készülni
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Különleges daganatműtétet végeztek Székelyudvarhelyen

Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.

Különleges daganatműtétet végeztek Székelyudvarhelyen
2026. június 23., kedd

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken
2026. június 23., kedd

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen

Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal

Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal
2026. június 22., hétfő

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük

Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat

Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat
2026. június 20., szombat

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden

Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden
2026. június 20., szombat

Félúton a kaland: Kína kapujában a két erdélyi motoros

Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.

Félúton a kaland: Kína kapujában a két erdélyi motoros
Hirdetés