
Fotó: Veres Nándor
Székely „katonákat”, román salátát és amerikai áfonyabogyós falatkákat készítettek csütörtök délelőtt a Ficánka Napközi Otthon ebédlőjében Székelyudvarhely óvodásai, akik eleget tettek az intézet meghívásának, és részt vettek annak egészségmegőrző napján.
2013. április 04., 16:382013. április 04., 16:38
2013. április 04., 16:572013. április 04., 16:57
A Ficánka Napközi Otthon napközisei a Tanulj meg többet, légy jobb! című egyhetes projektben vettek részt, amely a multikulturalitás jegyében volt felépítve. „Ötödik éve szervezünk hasonló projekteket, idén a nemzeti sokszínűség, a különféle népek szokásai köré építettük fel a programokat, hiszen az öt magyar csoport mellett van egy román és egy roma csoport is nálunk” – világosított fel a helyszínen Antal Csilla, a napközi igazgatónője.
Kedden román és magyar napot, szerdán amerikait tartottak a napköziben, pénteken pedig roma nap lesz. „Az elmúlt napokban három nép – román, magyar, amerikai – kultúráját, szokásait művészetpedagógiai módszerekkel ismertettük meg a gyermekekkel, akik három nyelven hallgattak mesét, és eltáncolták a csárdást, a braşoveancát és a country táncokat” – mondta az igazgató.
Csütörtök délelőtt a három nemzet sajátos ételeiből készítettek kóstolót a napközi ebédlőjében. Megtudtuk, hogy ezen minden udvarhelyi óvodából két-két gyermek vett részt, valamint a Marin Preda Elméleti Líceum elsősei és a nagykúti óvodások Székelyvarságról. Két asztalnál székely katonákat készítettek, azaz kis kenyérkockákra paprikás kolbászt, hagymát és retket helyeztek a gyerekek. A terem másik részében sós sajttal (telemea) ízesített román saláta, az amerikai sarokban pedig mogyorókrémmel és áfonyával díszített keksz készült.
„Holnap lesz a roma nap, amelyre az udvarhelyi roma kisebbség képviselőjét, Pui Nándort is meghívtuk, aki az ebből az alkalomból szervezett bálon húzza majd a talpalávalót” – tette hozzá Antal Csilla. A kóstolók elkészültével a gyermekek helyet foglaltak, és megízlelték egymás ételeit.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
szóljon hozzá!