Drasztikusan büntetnék a kórházi agressziót

Drasztikusan szigorítaná az Egészségügyi Minisztérium az érvényben levő jogszabályt azok esetében, akik agresszív magatartást tanúsítanak az egészségügyi rendszerben dolgozókkal szemben. A székelyudvarhelyi kórházban naponta történnek hasonló esetek, ezért az intézmény igazgatója örülne a büntetések súlyosbításának.

Széchely István

2011. szeptember 18., 17:052011. szeptember 18., 17:05

2011. szeptember 18., 17:562011. szeptember 18., 17:56

A látogatási idő be nem tartása az egyik gyakori probléma

Közvitára bocsátotta az Egészségügyi Minisztérium azt a rendelettervezetet, amelnek értelmében a korábbinál jóval súlyosabb büntetésre számíthatnak azok, akik az egészségügy személyzetre támadnak, szóbeli, vagy tettlegességig fajuló agressziót alkalmazva. Az új szabályozás szerint fizikai agresszió esetén 2 év helyett akár 12 évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhatnának a támadóra.

Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház főigazgatója örülne a drasztikusabb büntetéseknek, hiszen, mint mondja, a kórházban gyakran éri agresszió a személyzetet. A kórház alkalmazottai csak védekező álláspontot foglalhatnak el, a lökdösődéseket, karmolásokat vagy a kiosztott pofonokat nem lehet viszonozni, ezért lenne szükség a vonatkozó törvény szigorítására – véli az igazgató.

„A bőrünkön érezzük az agressziót, az emberek egyre idegesebbek. Nem is a betegekkel van a baj – hiszen ők alávetik magukat a kezeléseknek –, de a látogatók, hozzátartozók sokszor okosabbak akarnak lenni a kórházban dolgozóknál” – mondta el Lukács Antal, a szóváltástól a vandalizmuson át a testi sértésig, az agresszió több formáját is megemlítve.

Leggyakrabban a sürgősségi osztályon történik rendbontás, hiszen ez a részleg éjjel nappal nyitva van, gyakran itt csapódik le az agresszió. Amint azt dr. Szentendrey Kinga, a sürgősségi osztály vezetője korábban a téma kapcsán lapunknak elmondta, történt már olyan eset, hogy a sürgősségi osztályra kihívott rendőrök megbírságolták az éjszakai rendbontó beteget, aki később visszament, és megfenyegette a sürgősségi osztályon dolgozókat.

Akiket nem lehet megállítani

A személyzetet több alkalommal is érte már fizikai agresszió, az egyik legsúlyosabb incidens idén februárban történt, akkor egy roma család egyik tagja bántalmazta az osztály egyik dolgozóját.

A rendbontások egyik gyakori oka az, hogy egyesek látogatási időn kívül akarnak felmenni beteg hozzátartozójukhoz. A romák módszere az, hogy tömegesen mennek, és nincs az az ember, aki meg tudná őket állítani, legfeljebb csak egy zárt ajtó – mondta el Lukács Antal, hozzáfűzve, hogy az év során az összes kórházi osztály főbejáratát számkódos ajtózárral látják el, így az illetéktelenek hiába jutnak fel az emeletre, látogatási időn kívül nem fognak tudni bemenni az osztályra.

A kórházban biztonsági őrök dolgoznak, és behívásos ügyelet is működik, ezen kívül csak a biztonsági kamerákkal lehet valamelyest megelőzni a rendbontásokat, hiszen a megfigyelőkamerák jelenléte többnyire visszatartó erőként hat, ha viszont mégis dulakodás vagy rendbontás történik, akkor a felvételek alaján azonosítani lehet a tettest – közölte a kórház főigazgatója, aki örülne a drasztikusabb büntetéseknek.

A biztonsági kamerák több rendbontást is megörökítettek

Az Egészségügyi Minisztérium által közvitára bocsátott törvénytervezet kimondja, hogy az orvosokkal, aszisztensekkel, mentősökkel vagy bármilyennemű egészségügyi személyzettel szembeni, közvetett vagy közvetlen kommunikációs eszközökön alapuló agresszió 6 hónaptól 2 évig terjedő börtönnel, vagy pénzbírsággal büntetendő.

12 év börtönnel sújtanák az erőszakot

Továbbá, a jogszabály-tervezet előírja, hogy az egészségügyi személyzettel szemben alkalmazott fizikai erőszak, mint például ütés, 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönbüntetést von maga után. A testi sértésnek minősülő erőszakos cselekedeteket 6 hónaptól 6 évig terjedő szabadságvesztéssel, míg a súlyos testi sértést 3 évtől 12 évig terjedő börtönnel büntetnék – tájékoztat a szaktárca.

„Az Egészségügyi Minisztérium már régebb jelezte az e téren tapasztalható rendellenességeket. Be is nyújtottunk egy módosító javaslatot a jogi procedúrák felgyorsítását célzó törvényre vonatkozóan, amelyet végül nem fogadtak el. A dolgok mostani állása szerint, ha valaki megüt egy orvost a kórházban, akkor 3 hónaptól 2 évig terjedő börtönbüntetéssel, vagy pénzbírsággal sújtható. A szaktárca azt szeretné elérni, hogy az ilyen esetekben alkalmazott büntetések szigorúbbak legyenek, ezért javasoljuk a 6 hónaptól 12 évig terjedő börtönbüntetés bevezetését, az eset súlyosságától függően.

Az új jogszabály bevezetése elrettentően hat majd azokra, akik nem tisztelik az egészségügyi személyzetet és az általuk kifejetett tevékenységet. Sajnos, az utóbbi időben több aggodalomra okot adó eset is történt a romániai kórházakban” – nyilatkozta a téma kapcsán Ritli László egészségügyi miniszter.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 20., kedd

Nem enged szorításából a fagy – egyelőre marad a rendkívül hideg idő

Fagyos időjárásra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden Románia egész területére.

Nem enged szorításából a fagy – egyelőre marad a rendkívül hideg idő
Hirdetés
2026. január 20., kedd

Kelemen Hunor a különnyugdíjakról: az alkotmánybíróság már nem halogathatja sokáig a döntést

Kelemen Hunor szerint az alkotmánybíróság már nem halogathatja sokáig a döntéshozatalt a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló törvénytervezet ügyében.

Kelemen Hunor a különnyugdíjakról: az alkotmánybíróság már nem halogathatja sokáig a döntést
2026. január 20., kedd

Felelősséget vállal a kormány a közigazgatási reformért és a gazdaságélénkítő intézkedésekért

Január 29-én vállalhat felelősséget a kormány a parlamentben a közigazgatási reformért és a gazdaságélénkítő intézkedésekért.

Felelősséget vállal a kormány a közigazgatási reformért és a gazdaságélénkítő intézkedésekért
2026. január 19., hétfő

Üzentek a tiltakozók a sepsiszentgyörgyi városvezetésnek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével – videó

Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.

Üzentek a tiltakozók a sepsiszentgyörgyi városvezetésnek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével – videó
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Újraélesztették a vonattal ütköző autó fiatal sofőrjét – fotók

Huszonöt év körüli besztercei fiatalember sérült meg súlyosan, és újra kellett éleszteni, miután az általa vezetett autót elütötte hétfőn délután a város egyik vasúti átkelőjén egy személyvonat.

Újraélesztették a vonattal ütköző autó fiatal sofőrjét – fotók
2026. január 19., hétfő

Irányító szerepet kap Tánczos Barna a 2026-os költségvetés előkészítésében

A 2026-os költségvetés előkészítését egy bizottság fogja segíteni, amelyet Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes irányít majd.

Irányító szerepet kap Tánczos Barna a 2026-os költségvetés előkészítésében
2026. január 19., hétfő

Felmérték az emberek viszonyulását az influenza elleni védőoltáshoz

Egy hétfőn közzétett felmérés szerint a szülők és nagyszülők mintegy háromnegyede úgy véli, hogy az influenza elleni védőoltás megelőzheti a megbetegedést.

Felmérték az emberek viszonyulását az influenza elleni védőoltáshoz
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az Európai Unióban

Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint a decemberben 2,3 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,6 százalék.

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az Európai Unióban
2026. január 19., hétfő

Jó hírek a Sapientiáról: doktori iskola, új mesterképzések, folyamatos építkezés

Nyílt napokkal, tudományos konferenciákkal, az elkészült épületek megnyitásával ünnepli a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a negyedévszázados születésnapját Csíkszeredában, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön is.

Jó hírek a Sapientiáról: doktori iskola, új mesterképzések, folyamatos építkezés
2026. január 19., hétfő

Szinte naponta fog változni a hőmérséklet a következő időszakban

Gyakori hőmérséklet-ingadozásokra lehet számítani a következő két hétben, január 24. után pedig többfelé várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) január 19. és február 1. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Szinte naponta fog változni a hőmérséklet a következő időszakban
Hirdetés