
Fotó: Barabás Ákos
Enyhe áremelkedés figyelhető meg az ingatlanok terén Székelyudvarhelyen, akárcsak az erdélyi nagyvárosokban. Szakértők szerint részben azért, mert a gazdasági válság utáni években áron alul kelt el sok ingatlan, és az azt követő hiány áremelkedést eredményezett.
2016. január 21., 11:282016. január 21., 11:28
2016. január 21., 14:132016. január 21., 14:13
Székelyudvarhelyen reálisak az ingatlanárak – véli Bokor Attila. Az ingatlan-értékbecslő szerint tavaly kissé azért növekedhetett a tömbházlakások ára, mert hiány van, az utóbbi években alig épült lakás a városban. A kertes házak piaca 2006-ban volt a csúcson, sok vállalkozó épített, aztán a gazdaság megrendülésével sokszor áron alul is szabadulni akartak az épületektől. Aztán elfogytak az eladásra szánt házak, ami áremelkedést vont maga után.
Az elmúlt években sokan bankhitelből vásároltak tömbházlakást, leginkább két-három szobásokra volt igény. Éppen ezért most nem nagyon van kínálat, bár ezek a legkeresettebbek – mondta a szakember.
Márton Zoltán ingatlanközvetítő szerint az utóbbi két évben kevesebb eladó kereste fel irodájukat, a vevők száma viszont nem nagyon változott. Leginkább a 60–70 négyzetméter felületű tömbházlakások iránt érdeklődnek. Tapasztala szerint az ingatlanpiacot állandó körforgás jellemzi. A nyugdíjasok kisebb lakásokba, míg a gyerekáldásban részesült párok nagyobbakba költöznének. Elég sok nyugdíjas kis házat vásárol falun, és oda költözik. A gyerekes családok inkább a tanintézetekhez közel maradnak, mivel a nehézkes tömegkezlekedés miatt előnytelen számukra a vidéki élet.
Az ingatlanközvetítő úgy látja, hogy az udvarhelyi tömbházlakások ára reális, azonban a kertes házak viszonylag drágák. Körülbelül két éve nőtt a telkek és a házak kínálata, többen szeretnék eladni tulajdonukat, azonban az árak nem nagyon változtak.
Székelyudvarhelyen átlag 20 és 25 euró közötti négyzetméteráron kaphatók a telkek, a tömbházlakások ára 600 euró/négyzetméter körül mozog, míg a kertes házakat nagyjából 400–500 euró/négyzetméter áron kínálják eladásra. A környékbeli falvakban körülbelül húsz százalékkal olcsóbban lehet ingatlanhoz jutni.
Két helyszínen is útlezárásra kell számítani Székelyudvarhelyen péntektől, a közúti infrastruktúra fejlesztése miatt.
A helyi idegenforgalom helyzete és az általános gazdasági nehézségek miatt újabb csoportos leépítés körvonalazódik Parajdon. A bányakatasztrófa óta a turizmus életben tartásáért küzdő település egyik turisztikai egysége került most nehéz helyzetbe.
Megnyitották a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum Írói naplókat bemutató vándorkiállítását szerdán délután Székelyudvarhelyen, a Haáz Rezső Múzeumnak otthont adó Haberstrumf-villában.
Ijesztő tények láttak napvilágot a Hargita Megyei Területi Közrendi Hatóság udvarhelyi ülésén: a fiatalok sokszor internetről rendelik az ellenőrizetlen összetételű szintetikus drogokat. Az áru önkiszolgáló csomagautomatákba érkezik, onnan veszik át.
Kerékpáros felvonulással, előadásokkal, filmvetítésekkel és családi programokkal várják az érdeklődőket a székelyudvarhelyi majálison, amely idén is a Szejkefürdőn lesz április 30-án és május 1-jén.
Megnyitják az írói naplókat bemutató vándorkiállítást, amely április 22-én érkezik Székelyudvarhelyre, a Haáz Rezső Múzeumba.
Megváltozik a 4-es autóbusz útvonala és menetrendje április 20-tól, a járat mindkét irányban érinti a Riverside lakóparkot Székelyudvarhelyen
Róth András Lajos nyugalmazott könyvtárőr tart előadást április 23-án, csütörtökön Székelyudvarhelyen.
Sporteseményekkel ünnepelt csütörtökön az idén 35 éves Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság székelyudvarhelyi egysége. A cél az volt, hogy még jobban összekovácsolódjon a csapat, és fejlesszék kapcsolataikat a többi hatósággal.
Egyházi kórusok találkozóját szervezik meg Székelylengyelfalván: a székelyudvarhelyi főesperesi kerület kórusainak 26. találkozóján mintegy 430 résztvevő és 18 kórus lép fel április 18-án, szombaton.
szóljon hozzá!