
Fotó: Lukácsi Lehel
Legutóbb egy évvel ezelőtt hívtak össze lakossági fórumot Homoródfürdőn, melynek a völgyben épülő törpe vízi erőművel kapcsolatos kérdések megvitatása volt a célja. A vízgyűjtő gát megépült, azóta azonban a beruházás stagnál. A homoródfürdőiek abban reménykednek, soha nem indítják be a törpe vízi erőművet.
2014. október 12., 16:592014. október 12., 16:59
2014. október 14., 13:022014. október 14., 13:02
A helybélieknek nem a tavaly októberi volt az első megmozdulásuk az ügyben, hisz még az év júliusában tiltakozást rendeztek. A vízi erőmű kivitelezője, a csíkszeredai H2O Energy Kft. ugyanis a lakók beleegyezése nélkül fogott hozzá a kivitelezéshez. Mint kiderült, a már akkor megépíttetett gát mellett kilenc kilométeres vezetéket szándékoztak lefektetni a településen keresztül, melyben a patak vizét a gáttól a turbinaházig vezették volna. A helybéliek főként az erőmű okozta környezetrombolástól tartottak: a csíkszeredai vállalkozás 2011-ben építette meg az első hasonló vízi erőművet a Hargitán, ám a víz csőbe vezetésének következtében a patak kiszáradt, a halállomány kipusztult.
Ferdített adatokkal dolgoztak?
„A beruházást kivitelező cég 95 éves vízhozammérések alapján kérte a szakhatóságoktól az engedélyezést, a Homoród-patakának vízhozama azonban az elmúlt 15 évben drasztikusan csökkent” – magyarázta Nagy István, a homoródfürdői lakók által létrehozott Nagy-Homoród Megmentéséért Egyesület vezetője. A kivitelező építési engedélyét tavaly júliusban visszavonta Hargita Megye Tanácsa, így a falun átvezető vezeték már nem épült meg.
Sok lúd…
Folyó év augusztusában egyébként a romániai civil szervezetek csatát nyertek a hegyi patakokon, folyókon kialakított, a környezetre sokszor káros törpe vízi erőművek ügyében, sikerült ugyanis elérniük, hogy a 2014–2020-as európai uniós költségvetési ciklusban már ne lehessen EU-pénzeket lehívni a hasonló beruházásokra. „udomásunk szerint a prefektúra beperelte a megyei önkormányzatot, mivel törvénytelennek minősítette a korábban kibocsátott építkezési engedélyt, Hargita Megye Tanácsának oldalán pedig a kivitelező is beszállt a perbe. Arról nem hallottunk, hogy az eljárás okán visszavont építkezési engedély helyett újabb engedélyért folyamodott volna a cég a megyei önkormányzathoz vagy az illetékes szakhatóságokhoz” – mondta Nagy István, aki hozzátette, tudomásukra jutott, hogy a kivitelező cég az elmúlt évben a helyi önkormányzatoknak igyekezett eladni a félkész beruházást, mindeddig kevés sikerrel. „A homoródfürdői lakók fellélegeztek, bíznak abban, hogy 2020 után sem indítják be az erőművet” – fogalmazott.
Bizakodók a helybéliek
Az Ilona-völgyében jelenleg csend honol: a Homód-patakon megépített gát zsilipje zárva van, csak néhol szivárog át rajta a víz. Kiss Margitéknak több mint tíz éve van telkük a völgyben, havonta többször járnak ki pihenni, veteményezni. „Részt vettünk a tiltakozáson, hisz itt a lakók völgyéről, patakjáról van szó. Olyan munkába kezdtek, ami az egész Homoród-patak mentét befolyásolja, és a helybélieket nem kérdezte meg senki” – osztotta meg felháborodását az asszony.
A szomszédos házban épp felújítási munkálatokat végeztek, Kis Lajost munka közben faggattuk. „Elképzelhetetlen következményekkel járt volna, ha majd tíz kilométeren csőbe vezetik a patakot. A Homoród-patak ennek a völgynek az éltetője, nemcsak a helybéli embereknek, hanem az állat- és növényvilágnak is fontos” – magyarázta.
A homoródfürdői lakókat egyébként azóta sem kereste fel a kivitelező, a már hónapok óta tartó csendet biztató jelnek vélik, civil összefogással talán mégis sikerült megmenteni az Ilona-völgyét.
Biciklit lopott egy férfi Székelyudvarhelyen, őrizetbe vette a rendőrség kedden.
Az április 30-ára tervezett Magyar Film Napja, valamint a Szejkén meghirdetett majális is elmarad Székelyudvarhelyen, a kedvezőtlennek ígérkező időjárás miatt – olvasható a városháza közleményében.
Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Szentegyházán a Turista utcába hétfőn délután. Az épület megsemmisült a tűz következtében.
Több tucat kisvállalkozás szűnt meg 2025-ben Parajdon és a környező településeken a turizmus, a vendéglátás és az utcai kereskedelem területén, miután tavaly májusban a Korond-patak vize elárasztotta a sóbányát.
Folytatódik, sőt bővült is a felújítás a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben, noha az önkormányzat továbbra sem kapta meg a megnyert pályázati támogatást. A munkálatokat egyelőre saját költségvetésből finanszírozzák.
Vélhetően az erős szél következtében dőlt rá a kiszáradt fa egy a Nicolae Bălcescu utcában parkoló autóra hétfőre virradóra – erősítette meg lapunknak a székelyudvarhelyi helyi rendőrség.
Dolgoznak a székelymagyarosi kultúrotthon és a vele egybeépített régi iskola energiahatékonysági felújításán. A kivitelezést július 31-ig be kell fejezni, különben vissza kell fizetni a pályázaton nyert támogatást.
Két helyszínen is útlezárásra kell számítani Székelyudvarhelyen péntektől, a közúti infrastruktúra fejlesztése miatt.
A helyi idegenforgalom helyzete és az általános gazdasági nehézségek miatt újabb csoportos leépítés körvonalazódik Parajdon. A bányakatasztrófa óta a turizmus életben tartásáért küzdő település egyik turisztikai egysége került most nehéz helyzetbe.
Megnyitották a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum Írói naplókat bemutató vándorkiállítását szerdán délután Székelyudvarhelyen, a Haáz Rezső Múzeumnak otthont adó Haberstrumf-villában.
szóljon hozzá!