Célba ért az ötszáz kilométert szaladó lelkész

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Ilyen ünnepet talán soha nem ültek a nagygalambfalviak, mint szerdán. Nemzeti jelképek lobogtak utcahosszan, zúgtak a harangok, és mindenki a befutó lelkészt, illetve a több mint száz vele szaladót várta a falu központjában. Az ötszáz kilométerből már csak ez az egy hiányzott, hogy Czapp József tiszteletes célba érjen.

Molnár Melinda

2016. augusztus 17., 21:492016. augusztus 17., 21:49

2016. augusztus 17., 22:352016. augusztus 17., 22:35

Nagygalambfalva testvértelepülésének, Mikepércsnek a református lelkipásztora, Czapp József sajátos módon ünnepli a reformáció 500. évfordulóját. Április 29. és május 16. között napi harminc, összesen 499 kilométert tett meg futva Magyarország területén, olyan településeken, amelyek személyesen számára, illetve az elmúlt századok során a reformáció szempontjából fontosak voltak, köztük Sárospatak, Gönc, Vizsoly, Pápa, Pannonhalma, Győr, Miskolc, Eger, Veszprém, Balatonfüred, Budapest, Gyula, Szeged, Debrecen.

Mindeközben adományokat gyűjtött a testvérgyülekezetnek. Amikor a Debrecen-Mikepércs távot szaladta le, a kedvezményezettek is jelen voltak, majd a Pünkösdi Sokadalom alkalmával a református templom előtt felállították a nagygalambfalvi templomkapu Kányádi Miklós által faragott hasonmását, amelyre a vasazatot Bokor János elszármazott, Hajdúszoboszlón élő díszműkovács készítette el.

Nagygalambfalva, 2016. augusztus 17.

A Keresztfa tetején nagy volt az izgalom, amikor hírül vették, hogy a mikepércsiek autóbusza tengelytörést szenvedett. Egy kis pótló mikrobusszal érkezett a futók képviselete, hogy a lelkészük által Magyarországon leszaladt egy híján félezer kilométert együtt koronázzák meg Nagygalambfalváig. 500 é(r)v értünk! hívó szóval mozgalmat indított el Czapp József.

A reformáció jubileumát megelőzően így mondott köszönetet mindazért, amit az első pünkösdkor és azóta Isten tett értünk és velünk. Ennek a híre elterjedt, és a nagygalambfalviak öröme koronázta meg. Sikerült!

Felharsant a taps és a fúvószeneszó a lovas előfutárok láttán. Majd szívet-lelket melengető ünnepségen köszöntötték Czapp József mikepércsi református lelkész, aki az 500. kilométert imígyen futotta le a reformáció félévezredes évfordulójára, miközben a nagygalambfalvi templom javára gyűjtött adományokat.

„Hazaértünk!” – újságolta a helybéli sokaságnak. A megérkezés érzését köszönte meg a testvérgyülekezet apraja-nagyjának, és azt a lelkületet, amivel fogadták őt és a mikepércseket. A falvaik és gyülekezetiek szoros kapcsolata tíz éves, de az elmúlt hónapokban lelkileg és valóságosan is elszakíthatatlan kötelék alakult ki közöttük. Székely zászlóval a kezükben szaladták le az utolsó kilométert – mondta örömmel.

500 é(r)v értünk!

Szaniszló Elek helyi egyházgondnok az értük hozott áldozatért mondott hálát, és hogy a futás alatt Nagygalambfalva neve olyan sokszor elhangzott. Megköszönte a lelkésznek és mindazoknak, akik gyönyörű, hétszáz éves templomunknak készek voltak adományozni. Máthé Aliz vezényletével az egyházközség kórusa az alkalomra összeállított dalcsokrával kedveskedett, Szabó Attila Árpád Tompa László Lófürösztés című versét szavalta el.

Az ünnepség egyre emelkedő érzelmi pillanataiban Kányádi György lelkész a falu szülöttének, Benedekffy Katalin operénekesnek megköszönte, hogy Budapest és Mikepércs után itthon énekel a befutóknak. Zongorán a Galambfalvára honosodott, kanadai születésű Brian Johnston kísérte. És magasba szállt sok száz ajakról előbb az Ott, hol zúg az a négy folyó kezdetű dal, majd a szintén nagygalambfalvi születésű Gergely János által vezényelt Udvarhelyszéki Fúvószenekar kíséretével nemzeti imádáságaink. Mike Sándor, mikepércsi gondnok adta át a közel 1,1 millió forint adományról szóló tanúsítványt, de a bankszámlát nem zárják le – mindaddig fogadják a Nagygalambfalvának szánt adományt, amíg erre készség mutatkozik.

Célok

„A felajánlás hatalmas gesztus számunkra, egy akkora dolog, hogy nem lehet szavakban kifejezni. A József által összegyűjtött pénzt a 13. századi templom felújítására fordítjuk” – ígéri Kányádi György nagygalambfalvi református lelkipásztor.

Benedekffy Katalin színművész-operaénekes, amikor megtudta a nagygalambfalvi érkezés napját, meghosszabbította szülőfalujában töltött szabadságát. A budapesti illetve mikepércsi dalos jelenlétét szülőfalujában aranyozta be hangjával. Kérdésünkre elmondta: „Mindenképpen itthon akartam maradni erre az alkalomra. Hihetetlen ez az összefogás, és annak tudata, hogy egy ilyen kis faluért, mint Nagygalambfalva, ilyen sokan, sokat tesznek az Anyaországban. Kárpát-medencei jelentőségű ami itt, ma beteljesült.”

Czapp József vallja: „A futás megerősített abban a meggyőződésemben, hogy saját magunkat egész életünkben tanuljuk. Önmagunk megismerésének folyamata soha nem záródik le. Én magam, és a hitem is erősödött a futás tizenhét napja során. Csodálatos emberekkel találkozhattam, akik szintén nyitottak az újra.” És arra buzdít – ahogy azt az 500 érv értünk program Facebook-oldalán is megfogalmazta –, hogy tegyünk kapcsolatrendszereink minőségibb  kialakulásáért.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 01., vasárnap

Eltűnt a szentegyházi önkormányzat egyik munkatársa

Eltűnt férfit keresnek Szentegyházán, aki a polgármesteri hivatal munkatársaként dolgozik.

Eltűnt a szentegyházi önkormányzat egyik munkatársa
Hirdetés
2026. február 28., szombat

Nyilvános vitát szerveznek a játéktermek betiltásáról Székelyudvarhelyen

Korlátozni kívánja a városban működő játéktermek számát Székelyudvarhely önkormányzata, a döntés meghozatala előtt nyilvános vita keretében kérik ki a közösség véleményét.

Nyilvános vitát szerveznek a játéktermek betiltásáról Székelyudvarhelyen
2026. február 26., csütörtök

Elbukhatja Fenyéd és Székelyudvarhely a közös buszvásárlást

Egyre kisebb az esély arra, hogy a már megnyert pályázat részeként közösen vásárolhasson buszokat Fenyéd és Székelyudvarhely. A városvezetés vészforgatókönyveket állított össze a beruházás megmentéséért.

Elbukhatja Fenyéd és Székelyudvarhely a közös buszvásárlást
2026. február 26., csütörtök

Adócsökkentési remények és zöld utat kapott beruházások Székelyudvarhelyen

Három utca és két jelentős középület modernizálási terveit hagyták jóvá a székelyudvarhelyi tanácsosok a februári ülésükön, csütörtökön. Mindemellett a helyi adók esetleges csökkentéséről is szó esett.

Adócsökkentési remények és zöld utat kapott beruházások Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Áramszünet lesz Farkaslaka néhány utcájában

Áramszünet lesz Farkaslaka számos háztartásában február 27-én, pénteken 9 és 17 óra között.

Áramszünet lesz Farkaslaka néhány utcájában
Áramszünet lesz Farkaslaka néhány utcájában
2026. február 26., csütörtök

Áramszünet lesz Farkaslaka néhány utcájában

2026. február 26., csütörtök

Körvonalazódnak a közlekedési változások Székelyudvarhely szombatfalvi részén

Forgalmi átszervezések előtt áll a szombatfalvi városrész. A Lejtő utca egy részének egyirányúsítása, a teherforgalom irányának pontosítása és a jelzőlámpák visszaállítása mellett a városközpont jövőbeni, „shared space” alapú átalakítása is szóba került.

Körvonalazódnak a közlekedési változások Székelyudvarhely szombatfalvi részén
2026. február 26., csütörtök

Tűz ütött ki Székelyudvarhelyen szerdán este – videóval

Lángok csaptak fel egy melléképületben Székelyudvarhelyen szerda késő este.

Tűz ütött ki Székelyudvarhelyen szerdán este – videóval
Hirdetés
2026. február 24., kedd

Színészek és táncosok mesélnek a barátság erejéről Székelyudvarhelyen

A barátság erejéről szól a Barátságunk története című új mesejáték, amelyet a Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Néptáncműhely közösen visz színpadra Székelyudvarhelyen. Az összművészeti előadás bemutatóját szombaton tartják.

Színészek és táncosok mesélnek a barátság erejéről Székelyudvarhelyen
2026. február 23., hétfő

Anyamedve a kamerák kereszttüzében: egyelőre nem jelent veszélyt a sóskúti lakó

Távolságtartásra intenek a Sóskúton tanyázó medvecsalád miatt. A két bocsával pihenő anyamedve ugyan közel, mintegy 30–40 méterre húzódott meg a diákszállótól, de eddigi viselkedése alapján nem keresi az emberek társaságát és nem mutat agressziót.

Anyamedve a kamerák kereszttüzében: egyelőre nem jelent veszélyt a sóskúti lakó
2026. február 23., hétfő

Kápolnási Zsolt történész tart történelmi visszatekintőt

Kápolnási Zsolt történész Székelyudvarhely és Budapest a millenniumi ünnepségek hevében (1896) címmel tart előadást február 26-án Székelyudvarhelyen.

Kápolnási Zsolt történész tart történelmi visszatekintőt
Hirdetés