Áfonyaszedők miatt ég az erdő?

•  Fotó: Pal Gabor

Fotó: Pal Gabor

Több mint húsz hektárnyi fiatal erdő pusztult el a Madarasi Hargitán abban a tűzben, melyet három napja oltanak a környékbeli tűzoltó-alakulatok emberei. A helyszínen járva megtudtuk, a szénné égett erdőrészek zetelaki, kapolnási és szentegyházi gazdák tulajdonában vannak.

Simon Eszter

2012. július 16., 18:322012. július 16., 18:32

2012. július 16., 18:372012. július 16., 18:37

Szombat délután a Csihányos-tetőn lévő tisztáson feltehetően havasi meggyet gyűjtők raktak tüzet, melyet nem oltottak ki. Még aznap lángra kaptak a környéken lévő fenyőfák, és mire az első alakulat kiérkezett, már hét hektár erdő égett. A sikeres oltás után a füstölgő tarló őrzésével a helyi erdészeket bízták meg, de az erős szél ellen nem volt mit tenniük, vasárnap este 11 órakor újragyulladt az erdőrész.

Komoly gondokat okoz a lángok oltása a Madarasi Hargita üdülőtelepétől alig három kilométerre lévő Csihányos-tetőn, ahol egy nemrég ültetett fiatal fenyvesben keletkezett tűz. Az önkéntesekből és hivatásos tűzoltókból álló alakulatok csak kézi szerszámokkal tudják oltani a lángokat. Traktoros tartálykocsival szállítják az égő avarra a vizet, de nem tudnak annyit szállítani, hogy teljesen elfojtsák a lángokat. Mi is gyalogosan tudtuk megközelíteni a helyszínt, ugyanis az erdei út egyes szakaszai személyautóval járhatatlanokká váltak. A tetőn fullasztó füst és fekete csonkok fogadtak, a füstölgő növényzetet a szentegyházi önkéntes tűzoltók őrizték. Az udvarhelyi tűzoltók a szentegyházi és kápolnásfalusi önkéntesekkel oltották a tüzet.

Balázs Pál, a szentegyházi önkéntes tűzoltó-alakulat vezetője kérdésünkre elmondta: „a szentegyházi magántulajdonban lévő részen 10–15 hektár erdő vált a lángok martalékává. A tűz szombat délután ütött ki, feltehetően az áfonyát gyűjtők tüzet raktak az egyik tisztáson, és nem oltották ki, attól gyulladhatott meg az erdő. Szombat délután értesítettek minket a tűzről. Amikor kiértünk, körülbelül hét hektár erdő már lángokban állt. Láncfűrésszel körbevágtuk a területet, és sáncoltunk is, hogy ne terjedjen tovább a tűz, de éjjel újra lángra kapott, és vasárnap 30 méteres lángok fogadtak bennünket. Abban reménykedtünk, hogy jön az eső és besegít az oltásba, de sajnos csak a szél ért ide, ami megnehezítette a dolgunkat” – mutatott az erdei út Szentegyháza felőli részen lévő fenyőfákra, melyek csúcsai barnára perzselődtek a tűzben.

„Amikor nekifogtunk körbehatárolni az égő területet, akkora erejű szél volt, hogy mire kivágtuk volna a fát, a felső része már lángokban állt” – emlékezett vissza a parancsnok. A völgyben oltó kápolnásiak 9 hektárnyira becsülték a szénné égett erdő hozzájuk tartozó részét, tehát több mint 20 hektár fiatal fenyőfa pusztult el a három napja tartó tűzben. „Rengeteg a száraz fa és az avar, az is nehezítette az oltást. Amikor vasárnap újra kijöttünk, a szél miatt az út másik oldalán is meggyúlt egy 25 négyzetméternyi terület” – mondta. Hétfőn délután még füstölgött a domboldal, ottjártunkkor a tetőn lévő alakulatok a tartályautóra vártak, hogy a körülhatárolt, szénné égett területet tovább tudják locsolni.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 11., szerda

Újra munkatelep van a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor utcában

Székelyudvarhelyen szerdán újrakezdték a munkálatokat a Bethlen Gábor utcában, és az elkövetkező időszakban többfelé útjavításra, illetve forgalomkorlátozásra kell számítani.

Újra munkatelep van a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor utcában
Hirdetés
2026. március 11., szerda

Szentegyházi fűrésztelepen pusztítottak a lángok

Szinte teljesen megsemmisült egy fűrésztelep csarnoka a szerdára virradó éjszaka keletkezett tűzben Szentegyházán.

Szentegyházi fűrésztelepen pusztítottak a lángok
2026. március 09., hétfő

Busz indul Székelyudvarhelyről a székely szabadság napjára

Buszt indít kedden Székelyudvarhelyről Marosvásárhelyre a Székely szabadság napjára a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) helyi szervezete.

Busz indul Székelyudvarhelyről a székely szabadság napjára
2026. március 09., hétfő

Lenullázták az autók pótadóját Székelyudvarhelyen

Elfogadták a régi épületekre vonatkozó adókedvezményeket Székelyudvarhelyen, és nullára csökkentették a gépjárművek esetében alkalmazott helyi pótadót.

Lenullázták az autók pótadóját Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. március 07., szombat

Hogyan reagál az ingatlanpiac az adóemelésre? – videó

Noha például egy átlagos, kétszobás tömbházlakás értéke az elmúlt tíz évben többszörösére nőtt, mára az ingatlanok árai, valamint a bérleti díjak elértek egy olyan „plafont”, ami fölé már a vásárlók és a bérlők nem hajlandók menni.

Hogyan reagál az ingatlanpiac az adóemelésre? – videó
2026. március 06., péntek

Rendhagyó eseményre várja a művészeket a Haáz Rezső Múzeum

A Haáz Rezső Múzeum a Székelyföldi képzőművészek arcképcsarnoka című reprezentatív kiállítás terébe egy rendhagyó eseményre, művészek közötti párbeszédre invitálja az érdeklődőket.

Rendhagyó eseményre várja a művészeket a Haáz Rezső Múzeum
2026. március 05., csütörtök

Digitális visszajelzés a kórtermekben: QR-kódos értékelés Székelyudvarhelyen

Saját fejlesztésű digitális rendszert vezet be a székelyudvarhelyi városi kórház, amellyel a betegek és hozzátartozóik közvetlenül értékelhetik az ellátás minőségét és a személyzet munkáját. A sürgősségi osztályon már élesítették a platformot.

Digitális visszajelzés a kórtermekben: QR-kódos értékelés Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. március 04., szerda

A tervek szerint Romániában sehol sem lesz alacsonyabb gépjárműadó, mint Székelyudvarhelyen

Nullára csökkentik a gépjárművekre kiszabott helyi pótadót a korábbi években alkalmazott 40–50 százalékról Székelyudvarhelyen. Viszont fontos, hogy ismét a városban jegyeztesse be járművét az is, aki korábban más településen tette meg ezt.

A tervek szerint Romániában sehol sem lesz alacsonyabb gépjárműadó, mint Székelyudvarhelyen
2026. március 04., szerda

Nem tűrik tovább az agresszorokat a székelyudvarhelyi szociális lakásokban – elkezdődtek a kilakoltatások

Elsősorban a társaikat rettegésben tartó embereket fogják kilakoltatni a székelyudvarhelyi szociális lakásokból a már megkezdett folyamat során, ugyanakkor a felhalmozott tartozásokat sem tűrik a végtelenségig. Dávid Endre alpolgármestert kérdeztük.

Nem tűrik tovább az agresszorokat a székelyudvarhelyi szociális lakásokban – elkezdődtek a kilakoltatások
2026. március 04., szerda

Öt fesztivállal számolnak idén, és megújult gasztroközponttal indítják az évet

Szintet lép Erdély gasztrofesztiválja 2026-ban: az eddigi gyimesi központ mellett négy új állomással, köztük egy magyarországi helyszínnel bővül a rendezvénysorozat. A szervezők célja nem kevesebb, mint 40 ezer látogató megszólítása.

Öt fesztivállal számolnak idén, és megújult gasztroközponttal indítják az évet
Hirdetés