
Fotó: Bodnár Arthur
Viszonylag sok, de mégis kevés ember jelent meg a székelyudvarhelyi Bocskai Házban, Trianon 90. évfordulójának a megemlékezésén, amelyet az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács szervezett az Erdélyi Magyar Ifjakkal, a Székely Nemzeti Tanáccsal, valamint a Székely Pajzs Egyesülettel közösen.
2010. június 04., 22:192010. június 04., 22:19
2010. június 05., 16:292010. június 05., 16:29
Fotó: Bodnár Arthur
16 óra 32 perckor kezdődött a megemlékezés, ugyanabban a pillanatban, amikor aláírták a gyászos szerződést (nyugat-európai idő szerint).
Versszavalással kezdődött az esemény, amelyet az RMDSZ Erdélyi Magyar Kezdeményezés (EMK) platformjának elnökének, Katona Ádámnak a díszbeszéde követett. Katona többször is kiemelte, hogy Európa szégyene vagyunk román állampolgárként, a mostani politikai vezetésnek köszönhetően: az átlagbér még a havi 100 eurót sem éri el. Egy rövid történelmi összefoglalót tartott azokról az eseményekről, amelyet a román hadsereg elkövetett Székelyudvarhelyen 1920-ban.
A bevezető után az egybegyűltek átvonultak a Márton Áron térre a Vasszékelyhez, onnan a Milleniumi oszlophoz koszorúzni. Kelet-európai idő szerint 17 óra 32 perckor volt az aláírás, ebben a pillanatban megkondultak a harangok Udvarhelyen is két perc erejéig.
Fotó: Bodnár Arthur
Több szervezet és hivatal is koszorút helyezett az emlékművekre, olyanok mint a Székely Nemzeti Tanács, az Udvarhelyi Fiatal Fórum, az EMNT, az EMK, a Szentgyörgyi Lovagrend, az EMI, a Rákóczi Szövetség, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal, az RMDSZ, a Magyar Polgári Párt, továbbá az első és második világháború elesetteinek utódai, valamint a Tamási Áron Gimnázium diáksága. A koszorúzásokat a magyar és a székely himnuszok követték, a Milleniumi oszlopnál a Székely Vegyeskórus és a Férfi Dalegylet közösen dalolta el a Szózatot.
Ezt követően visszatértek a Bocskai Házba, ahol négy történelmi előadás hangzott el: dr. Papp Lajos – A magyarok keresztre feszítése, Molnár V. József – A szétszakítás iszonyata, Vukics Ferenc – Segíts magadon és Isten is megsegít, valamint Benis Miklós – Kárpát-medence határok nélkül.
Hétfőn dönt a Szociáldemokrata Párt (PSD) arról, hogy megvonja-e a politikai támogatást Ilie Bolojan miniszterelnöktől.
Többszáz jogosítványt vontak be az elmúlt 24 órában országszerte, többek között gyorshajtás és ittasvezetés miatt – derül ki a rendőrség vasárnapi közleményéből.
Ellenőrizni fogják a fogyatékossággal élő személyeket is foglalkoztató úgynevezett védett egységeket, az intézkedést Florin Manole munkaügyi miniszter rendelte el.
Szeretett vándormadaraink hazatértek, elfoglalták fészkeiket és legtöbbjük már megkezdte a családalapítást. Mégis lehetnek olyan gólyák, amelyek még a fészkeléssel bajlódnak – mutatjuk, mit tehetünk értük, illetve a jövőbeli fiókák épségéért.
Alig egy hét alatt összesen 20 európai elfogatóparancsot hajtott végre a Román Rendőrség, és több száz személyt azonosítottak a SIRENE-együttműködés révén.
Őrizetbe vettek a hatóságok két Brassó megyei vadászt, akik engedély nélkül lelőttek egy barnamedvét.
Utcán sétáló kendőzött szépségekről ír a korabeli sajtó Gyergyószentmiklós vonatkozásban, Csíkszeredában szálloda is fungált bordélyként. Bizony, e tekintetben Csík vármegyében sem voltak szemérmesebbek az emberek, mint máshol Székelyföldön.
A magyarországi országgyűlési választásokon leadott összes szavazatot megszámolták szombatra, a Tisza pedig növelni tudta a képviselői mandátumainak számát, a kétharmad pedig még egyértelműbb lett.
A Magyar Polgári Erő (MPE) a Magyarországon „ellenzékbe kényszerült nemzeti pártok” mellett marad – közölte szombaton a párt ügyvivő elnöksége.
Életveszélyesen megsérült egy férfi egy közúti balesetben szombat este, miután lesodródott az autó az úttestről és a tetejére fordulva állt meg. A súlyos sérültet helikopterrel szállították kórházba.
szóljon hozzá!