
Megrongált temetőkapu. Több feljelentést is tettek a tavaly júniusban Úzvölgyében történtek miatt, előrelépés viszont azóta sem történt
Fotó: Pinti Attila
Mégis tett feljelentést a csíkszentmártoni önkormányzat rongálás miatt az úzvölgyi katonatemetőben tavaly júniusban történt incidens kapcsán, csak nem a moinești-i ügyészségnél, hanem a Hargita megyei rendőrségnél.
2020. március 28., 09:002020. március 28., 09:00
Hatalmas felháborodást váltott ki a hónap elején, hogy az úzvölgyi temetőnél tavaly júniusban történtek kapcsán vizsgálódó moinești-i ügyészség lezárta a nyomozást és kimondta, hogy nem történt bűncselekmény.

Botrányosnak nevezte Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke, hogy az úzvölgyi temető kapcsán tett feljelentésüket vizsgáló moinești-i ügyészség lezárta a nyomozást és kimondta, hogy a temetőnél nem történt bűncselekmény.
Akkor Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke arról számolt be, hogy az ügyészség feléjük továbbított válaszlevelében egyebek mellett az állt, hogy rongálás miatt azért nem indítottak kivizsgálást, mert Csíkszentmárton Polgármesteri Hivatala nem kívánt feljelentést tenni az ügyben. Kijelentését másnap sértésnek és egyben támadásnak nevezte Ravasz Arnold csíkszentmártoni falumenedzser, aki a település nevében közleményt adott ki a témában. Mint ebben írta, az első pillanattól kezdve megtettek minden jogi lépést a helyzet megoldása érdekében, és a temetőbe való betörést követően rögtön feljelentést tettek ismeretlen tettesek ellen.

Sértésnek és egyben támadásnak veszi a csíkszentmártoni falumenedzser a település nevében, hogy az Erdélyi Magyar Néppárt azt állítja, hogy az ügyészségtől kapott levél szerint azért nem indítanak kivizsgálást rongálás miatt, mert a csíkszentmártoni polgármesteri hivatal nem tett feljelentést.
Mint a Georgel Brăila főügyész által aláírt válaszlevélben írták, a 2019 júniusában történtek után több bűncselekmény miatt indítottak vizsgálatot. Ilyen volt többek között a törvénytelen építkezés, a hivatali visszaélés, a sírgyalázás, az ütlegelés és egyéb erőszakos cselekedetek, a gyűlöletkeltés és a rongálás. Utóbbi esetben az ügyészség szerkesztőségünknek is megerősítette, hogy a csíkszentmártoni önkormányzat nem tett feljelentést a temetőkapu megrongálása miatt. Ez az oka annak, hogy rongálás miatt nem indítottak további kivizsgálást, ahogy az összes felsorolt bűncselekmény esetében is megszüntették az eljárást. Az ügyészség ugyanakkor azt is közölte, hogy a csíkszentmártoni önkormányzat törvénytelen építkezés miatt tett feljelentést a temetőben elhelyezett betonkeresztek miatt, de ebben az esetben is megszüntették a vizsgálatokat.
Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere a feljelentés elmulasztásának okát firtató kérdésünkre elmondta:
Magyarázatként hozzáfűzte: továbbra is úgy gondolják, hogy az úzvölgyi katonatemető Csíkszentmárton közigazgatási területéhez tartozik, ezért véleményük szerint a Hargita megyei hatóságok illetékesek az ott történtek tisztázásában, ezért is fordultak hozzájuk.
– nehezményezte a polgármester. Ezt követően próbáltunk tőle arra is rákérdezni, hogy amennyiben így látják, a törvénytelen építkezés miatt miért tettek mégis feljelentést a moinești-i ügyészségnél, erre azonban
Leszögezte: ők megtették a szükséges lépéseket, kilenc perük is folyamatban van az ügyben.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás