
Hétfőtől már általános sztrájk lesz a tanügyben. Archív
Fotó: Sándor Csilla
Nem mindenhol tartották meg a kétórás figyelmeztető sztrájkot szerdán, holott az oktatási szakszervezetek országszerte meghirdették az akciót, így hívva fel a figyelmet az ágazat alacsony béreire. Az már biztos, hogy hétfőtől általános sztrájkba lépnek országszerte a tanügyi alkalmazottak.
2023. május 17., 16:202023. május 17., 16:20
2023. május 17., 16:262023. május 17., 16:26
A kézdivásárhelyi Dr. Csiha Kálmán Református Kollégiumban nem tartottak figyelmeztető sztrájkot, a miértről Farkas Ferenc igazgatót kérdeztük. „Nem azért nem sztrájkolunk, mert nem értenénk egyet a követelésekkel, hanem az időszak nem lett a legjobban kiválasztva.
– jelezte az iskolaigazgató.
Az ugyancsak kézdivásárhelyi Apor Péter Szaklíceumban az általánosan meghirdetett 11 és 13 óra közötti időintervallum helyett 13 és 14 óra között tartottak figyelmeztető sztrájkot. Az iskola szakszervezeti felelőse Dezső Edit, rajta keresztül azonban Constantinescu Herman intézményvezető nyilatkozott, aki elöljáróban kihangsúlyozta, neki nem volt beleszólása a folyamatokba, ez esetben tanárként vett részt a figyelmeztető sztrájkon. „Megkaptuk a figyelmeztető sztrájkra vonatkozó átiratot, ám a 11 és 13 óra közötti időzítés kapcsán a szakszervezeti felelősünk a gyűlésen azt mondta, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), melynek Kovászna megyei elnöke Nagy Gábor, fenntartja a programmódosítás jogát, így nálunk 13 és 14 óra között volt figyelmeztető sztrájk.
– fejtette ki.

Figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a közoktatásban dolgozó pedagógusok, 11 és 13 óra között nem tartják meg az órákat – jelentették be keddi sajtótájékoztatójukon a három szakszervezeti szövetség képviselői.
A marosvásárhelyi 7-es számú általános iskolában a tanárok, de a kisegítő személyzet: kapusok, takarítók, titkárság is csatlakozott szerdán a 11-13 óra között tartott tanügyi sztrájkhoz. Mint Körtesi Sándor igazgató a Székelyhonnak elmondta,
A szakszervezet kérésére egy fényképet is készítettek arról, hogy felfüggesztették a tanítást. „A diákok felügyeletét biztosították a tanárok, minden osztályban volt tanár.
Kevés olyan tanár volt, aki nem csatlakozott a sztrájkhoz és megtartotta a tanóráit. Ők elsősorban nem azért nem csatlakoztak a tiltakozáshoz, mert nem értenek egyet a követelményekkel, hanem, mert ragaszkodnak a fizetésükhöz, és úgy értékelik, hogy minden kiesés számít. Hiszen azt tudni kell, hogy azokat az órákat, amelyeket nem tartjuk meg, azokra nem kapunk fizetést. Ez a jövő hétre beharangozott általános sztrájk esetén is így lesz” – húzta alá az iskolaigazgató.
Megtudtuk, hogy a tanárok elmagyarázták a diákoknak és az aggódó szülőknek is, hogy miért sztrájkolnak, és
Ami a hétfőtől kilátásba helyezett általános sztrájkot illeti, ha ezt elindítják, ez azzal jár, hogy a sztrájkban résztvevő tanárok és a diákok nem jönnek iskolába. Kivételt képeznek azok a tanárok, akik nem csatlakoztak a tiltakozó megmozduláshoz. Ők be kell járjanak az iskolába és szükség esetén tudják felügyelni azokat a gyermekeket, akikre otthon nincs, aki vigyázzon. De mindezeket a tudnivalókat közlik majd a szülőkkel, diákokkal is.
Véleményt különösebben nem kívánt nyilvánítani a tanügyi sztrájkról Csibi Zsuzsa, a gyergyószentmiklósi Kós Károly Általános Iskola igazgatója Annyit közölt érdeklődésünkre, hogy
Mivel kellemes idő volt, sokan az udvaron töltötték el a sztrájk idejét, játszottak, szintén pedagógusok felügyelete mellett.
Hétfőtől általános sztrájk lesz a tanügyben – jelentették be a romániai oktatási szakszervezetek képviselői, miután egyeztettek a kormány képviselőivel. Azt mondják, „gyenge ígéreteket” kaptak a kormány részéről. Jelezték egyúttal, hogy várhatóan még addig egyeztetnek Nicolae Ciucă miniszterelnökkel, de addig is azt üzenik: május 22-én 8 órától általános sztrájk lesz minden romániai közoktatási intézményben.
– hangzott el az általános sztrájkot bejelentő sajtótájékoztatón a tanügyben dolgozók képviselői, akik elsősorban a bérek miatti elégedetlenségüknek adnak hangot a szerdai figyelmeztető sztrájkkal, illetve az általános sztrájkkal. Így hétfőn több mint 100 ezer tanügyi alkalmazott szünteti be meghatározatlan időre a munkát.
Megszólalt a bejelentést követően Nicolae Ciucă miniszterelnök is. Azt hangsúlyozta, hogy „nagyon jó párbeszédet” folytatott a tanügyi szakszervezetek képviselőivel, és hogy a bukaresti kormánykoalíció számára prioritást jelent az oktatás. A kormányfő rámutatott:
Ciucă egyúttal bejelentette: hétfőn újabb egyeztetési forduló várható.
Egyhetes sebességellenőrzési akciót tart országszerte a közutakon a rendőrség április 13–19. között, egy kiemelt nappal, amikor ígéretük szerint 24 órás folyamatos mérést végeznek.
Négy ember megsérült az Olt völgyén, a 7-es országúton hétfőn délután, miután két személyautó összeütközött. Az egyik sérültet SMURD-helikopterrel szállították a craiovai kórházba.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden a magyarországi választások eredményével kapcsolatban kijelentette, hogy fontos a román és a magyar kormány közötti szoros együttműködés fenntartása.
Mircea Abrudean szenátusi elnök kedden kijelentette, hogy a magyarországi választások eredménye az egész térség európai irányultságát erősíti meg.
A Figura Stúdió Színház ismét olyan bemutatóra készül, amely túlmutat a hagyományos színházi kereteken. Legújabb produkciója, címében A Mester és Margarita világát idézi, de „csak nyomokban tartalmazza” az eredeti mű elemeit.
A romániaiak csaknem 40 százaléka szerint az ország politikai rendszere annyira hibás, hogy teljes egészében le kell cserélni – derül ki az ARP közvélemény-kutató április 1-10. között készített felméréséből.
A legtöbb romániai lakos erősen érzi az áremelkedések hatásait, és jobban fél az iráni háború árakra gyakorolt hatásától és az üzemanyagválságtól, mint a konfliktus kiterjedésétől – derül ki az ARP közvélemény-kutató intézet felméréséből.
Az ortodox húsvéti hosszú hétvégén a rendőrök hozzávetőlegesen 2400 járművezetőnek vonták be a jogosítványát – tájékoztatott kedden a belügyminisztérium.
Harminc alkalmazottat kellett volna elbocsátani Maros Megye Tanácsánál, de átcsoportosítással ezt kivédték. A döntést rendkívüli ülésen hozták meg, ahol útfelújításokról is szavaztak.
J.D. Vance amerikai alelnök azt a meggyőződését fejezte ki amerikai idő szerint hétfőn, hogy az amerikai kormányzat bizonyosan jól együtt tud majd dolgozni Magyarország következő miniszterelnökével.
4 hozzászólás