Hirdetés
Hirdetés

Szárnyal a gyergyói zene: ezt igazolja a Made In Gyergyó II.

Nem egyszeri csoda volt: hét évvel az első válogatás után megérkezett a Made In Gyergyó II., és vele együtt egyértelmű üzenet is – a gyergyói zene folyamatosan fejlődik, szórakoztat és új hangzásokat hoz.

Gergely Imre

2025. december 14., 18:032025. december 14., 18:03

Több dal elhangzott az albumról a lemez ismertetése során •  Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Több dal elhangzott az albumról a lemez ismertetése során

Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Nem egyszeri csoda volt: hét évvel az első válogatás után megérkezett a Made In Gyergyó II., és vele együtt egyértelmű üzenet is – a gyergyói zene folyamatosan fejlődik, szórakoztat és új hangzásokat hoz.

Gergely Imre

2025. december 14., 18:032025. december 14., 18:03

Több dal elhangzott az albumról a lemez ismertetése során •  Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Több dal elhangzott az albumról a lemez ismertetése során

Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

A Szent Miklós Napokra időzítették a Made In Gyergyó II válogatáslemez megjelenését, amely

16 gyergyói előadó dalát tartalmazza.

Nyilván szerepel ezen a legismertebb nevek, a Bagossy Brothers Company és a 4S Street egy-egy szerzeménye is, de ugyanilyen hangsúlyt kaptak a friss szólóprojektek és a feltörekvő fiatal zenészek dalai is. A részleteket Bagossy László és Tatár Attila mondták el a Székelyhonnak.

Hirdetés
•  Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Az első Made In Gyergyó válogatás 2018-ban jelent meg, és az azt megelőző két-három évtized gyergyói kötődésű zenéjét archiválta. Már akkor felmerült a gondolat, hogy nem egyszeri kezdeményezésről lesz szó. Most, hét évvel később, ez a terv valóra vált.

A második lemez ötlete idén nyáron kezdett komolyabban formálódni. Akkor még kilenc dallal számoltak, ám ahogy haladtak a „leltározással”, egyre világosabbá vált: Gyergyóban bőven van miből válogatni.

A végére 15-16 dal gyűlt össze, különböző stílusokból, generációkból és zenei világokból.
•  Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Hálásabb munka, friss hangzások

Míg az első lemeznél sok régi felvételt újra kellett stúdiózni az egységes hangzás érdekében,

a Made In Gyergyó II. elkészítése technikailag jóval „hálásabb” munka volt.

A 2018 utáni dalok már digitális formában, a mai hangzási standardoknak megfelelő minőségben álltak rendelkezésre, így gyorsan haladt a lemez összeállítása. Akadt azonban kihívás is:

két tehetséges előadónak még nem volt kész felvétele, így nekik néhány nap alatt kellett stúdióba vonulniuk, hogy ne maradjanak le a válogatásról

– mondta el Bagossy László.

•  Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

A lemez egyik különlegessége, hogy több új szólóprojekt is bemutatkozik rajta. Mihály Csaba (ex–4S Street), Benő Szilveszter (ex–Rafters) és Ferenczi Zoltán (ex–No Sugar) is szólókarrierbe kezdett.

A Flanc néven jelentkező Ferenczi egy kemény metalcore hangzással hozott új színt a válogatásba.

Ahogyan Tatár Attila fogalmazott: bár egy zenekar felbomlása mindig fájdalmas, a Made In Gyergyó II. is bizonyítja, hogy ez nem csupán veszteséget jelent. A tagok új projektjei gazdagítják a helyi zenei életet.

•  Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

A No Sugarból nemrégiben kilépett énekesnő Portik Lívia is saját dalokon dolgozik.

Ez is már a lehetséges Made In Gyergyó III. körvonalait vetíti előre.

Tatár úgy véli, hogy szinte biztosan nem kell hét évet várni erre. Az alkotók szerint

a CD megjelenése ösztönzően hat a zenészekre, és amilyen gazdag a város zenei élete, akár 2-3 év múlva is jöhet a következő válogatás-album.

Felmerül a gondolat, hogy miként lehetne egy ilyen lemez anyagát koncerten is előadni.

•  Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Mivel nagyon változatos az anyag, rengeteg átszereléssel, hangbeállással járna amikor az előadók egymást váltják a színpadon, így nem lenne egyszerű megvalósítani. Ezért gondoltak arra, hogy jó lenne egy akusztikus válogatáslemezt kiadni, ami egyrészt más hangulatot adna a daloknak, de

lehetővé tenne egy olyan élő koncertet vagy akár turnét, ahol az összes előadó könnyebben, akusztikus hangszereken adhatná elő az alkotását.
•  Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Milyen a gyergyói zene 2025-ben?

A stúdiómunkát Bagossy László fogta össze, a grafikai arculatot Ferenczi Zoltán készítette – vagyis a lemez minden elemében „hazai”. Domináns az indie-folk vonal, melynek alapjait az akusztikus gitár és az angolszász folkzene adja. Emellett erősek a '80-as évekből eredő rockzenei gyökerek is. De a paletta rendkívül színes: a hip-hop (Solyom Berni), a jazz és a népzene is jelen van.

A klasszikus, gitáralapú zenekari formációk Gyergyóban továbbra is élnek és virágoznak

– jegyezte meg Tatár Attila.

A 500 példányban megjelent CD Gyergyószentmiklóson az Iromában és a Mark House üzletben vásárolható meg, online pedig a popshop.hu kínálatában, a Bagossy Brothers Company és a No Sugar közös terméklistájában is megtalálható lesz.

•  Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

Fotó: Szent Miklós Napok Facebook oldala

A Made In Gyergyó lemez tartalma:
1. NÉKED – Új vagy
2. VANILLA PHANK – Biztos út
3. 4S STREET – Tíz éven át
4. BENŐ – Leszek én
5. LARIDANTE – Bumeráng
6. CSABA – Nincs harag
7. BAGOSSY BROTHERS COMPANY – Zuhanás
8. SOBER – Rétegével
9. LUNDA – Repülj
10. NICO – Magamra hagytál
11. ÁLARC – Még néhány széket
12. LOVENET – Az ember dolga
13. MULLIGAN TREE – Stay with me
14. FLANC – Levegőt
15. NO SUGAR – Ez vagyok én
16. BLIND FOXES – Bolygó

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd

Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd
2026. június 23., kedd

Megszavazták a törvényt, átalakul a közmédia intézményrendszere

Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.

Megszavazták a törvényt, átalakul a közmédia intézményrendszere
2026. június 23., kedd

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek országszerte

Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek országszerte
Hirdetés