
Fotó: Rab Zoltán
Jelenleg nincs a marosvásárhelyi önkormányzat térfelén a római katolikus felekezeti iskola újralapításának labdája, az ARACIP-nek (oktatás minőségét felügyelő ügynökség) kell lépnie – mondta Frunda Csenge, marosvásárhelyi RMDSZ-es önkormányzati képviselő, akitől azt is megtudtuk, hogy egy szakmai tanulmányt is készíttetnek, amellyel alátámasztják, hogy miért fontos a felekezeti iskola újraalapítása.
2022. szeptember 21., 11:312022. szeptember 21., 11:31
Mint ismert, a Maros megyei tanfelügyelőség kedvezőtlenül véleményezte a római katolikus felekezeti iskola létrehozását, többek között arra hivatkozva, hogy
A jelenleg érvényes előírások szerint a megyei tanfelügyelőség nem kellett volna véleményezze a helyi tanács, az iskola létrehozásáról szóló szándéknyilatkozatát, csupán továbbítania kellett volna azt az oktatási minisztériumhoz.
Az Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, Kelemen Hunor az Erdély Televízió 24 Plusz adásában, a katolikus iskola kapcsán többek között úgy fogalmazott, hogy: „Marosvásárhelyen magunkra vagyunk hagyva, időként úgy érzem, hogy, aki velünk van, az sincs velünk.”
– mondta Kelemen Hunor, aki arról is beszélt, hogy korábban a koalícióban is beszéltek a felekezeti iskola újraalapításáról.
A marosvásárhelyi RMDSZ elnöke, Kovács Mihály Levente a Székelyhonnak elmondta: ők világos álláspontot képviselnek, ugyanakkor
Minden törvényes lépést megtettek, amit eddig kellett. A tanfelügyelőség, az érvényben levő törvények értelmében nem kellett volna most szavazzon az iskolahálózat módosításáról, és nem kellett volna véleményezze a katolikus iskola létrehozását, csupán tovább kellett volna küldje, augusztus 31-ig a helyi tanács szándéknyilatkozatát.
Ehelyett azt tapasztaltuk, hogy szándékosan rosszul értelmezték a módszertant, véleményt nyilvánítottak akkor amikor erre semmi szükség nem volt. Nem a tanfelügyelőség dolga felülbírálni a helyi közösség jogos igényét, sem az, hogy pluszköltségekkel riogasson” – vélekedett Kovács Mihály Levente.
Frunda Csenge emlékeztetett, hogy a helyi tanács augusztus 25-én, időben kinyilvánította szándéknyilatkozatát, hogy létre akarja hozni, a Bolyai Farkas Gimnázium megosztásával a katolikus felekezeti iskolát. A tanfelügyelőség nem tartotta be a törvényeket, ezt a szándéknyilatkozatot nem továbbította az augusztus végi határidőig a minisztériumhoz. De, mint Frunda Csenge elmondta, ők átküldték az ARACIP-nek (oktatás minőségét felügyelő ügynökség) a szándéknyilatkozatot.
Értelmezésük szerint az ügynökség ennek nyomán a helyi szinten is kell majd érdeklődjön a helyzetről, a katolikus iskola megalapításának időszerűségéről.
– fogalmazott az önkormányzati képviselő.
Frunda Csenge arról is beszélt, hogy a helyi tanács betartotta a jelenleg érvényben levő törvényeket, követték a módszertan utasításait. Figyelemmel követik a módszertan változásait is, hogy lássák, hogy a 2023-2024-es tanévre érvényes módszertan mit fog majd az iskolahálózattal és az iskolák megosztásával kapcsolatban előírni.
„Folyamatosan egyeztetünk a jogászokkal, hogy minden lépésünk és döntésünk törvényes legyen és a katolikus iskola létrehozása ne akadjon el” – tette még hozzá Frunda.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!