Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség több intézményvezetővel egyeztetett a napokban; céljuk olyan szűrőket beépíteni, amelyek azonnal „sípolnak”, ha szexuális visszaélés gyanúja merülne fel. A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori történelemtanára szexuális zaklatási ügyének kivizsgálása ugyanakkor már nem hatásköre a tanfelügyelőségnek, egyelőre a hatósági vizsgálat eredményét várják.
2023. december 05., 15:552023. december 05., 15:55
A Hargita Megyei Tanfelügyelőséget is megszólaltattuk az Átlátszó Erdély portálon néhány hete közölt szexuális visszaélés ügyében. „Mi is a sajtóból értesültünk mindarról, ami történt. Én személyesen nem ismerem az érintett tanárt, hiszen több ezer oktató tanít a megyében, mi pedig az igazgatókkal tartjuk a kapcsolatot. Azt kértük az érintett iskolától, a tanár alkalmazójától, hogy
Időközben azonban az ügyészség, a hatóságok vizsgálatot indítottak bűnügyi kategóriába sorolva az esetet. Innentől kezdve sem a tanfelügyelőségnek, sem az iskolának nincs hatásköre az ügyben” – magyarázta Demeter Levente, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetője. Hozzátette, ameddig a hatósági vizsgálat nem zárul le, addig ezzel kapcsolatban nem tudnak semmi érdemlegeset mondani.
Minthogy többen megfogalmazták, hogy szükséges volna egy olyan fórumra, egy „csatornára”, ahol a hasonló helyzetben lévő diákok, pedagógusok megoszthatják problémájukat, kérdéseiket, ezért ennek kapcsán is megszólaltattuk a főtanfelügyelőt. Demeter azt válaszolta, hogy eddig is léteztek ilyen fórumok.
Ügyész irányításával kezdett a rendőrség nyomozást, miután súlyos vádak merültek fel egy csíkszeredai középiskola tanárával szemben. A gyanú szerint a pedagógus visszaélt a diákok bizalmával, lelki traumákat okozott és néhányukat szexuálisan bántalmazta.
Azonban hozzáfűzte azt is, hogy a Márton Áron Főgimnázium igazgatójával beszélt erről, a napokban pedig a különböző intézmények vezetőivel egyeztettek a csíkszeredai polgármesteri hivatalban arról, hogy keressék a jobb megoldásokat azért, hogy soha ilyen eset elő ne fordulhasson.
– fogalmazott a főtanfelügyelő.
Magánemberként, lányos apaként, egyszerű emberként és pedagógusként azonban felháborodásának adott hangot, annak alapján, amit az újságcikkben olvasott.
Nyomásgyakorlás az illetékes szervekre, hogy ne hallgassák el tovább az ügyet – ez a célja annak a petíciónak, amelyet a nemrég kirobbant szexuális zaklatási ügy miatt a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium maroknyi volt diákja kezdeményezett.
Mindemellett azonban megjegyezte azt is, hogy az ügyészségi nyomozás fogja kideríteni mi történt pontosan, addig a törvény szerint mindenkit megillet az ártatlanság vélelme. „Tehát a tanfelügyelőség, ami módjában állt, azt megtette, most a nyomozás eredményét várjuk” – foglalta össze az üggyel kapcsolatos nyilatkozatát a főtanfelügyelő.
Terjedelmes írásokban vádolja az Átlátszó Erdély (az első rész itt, a második itt olvasható) a nagynevű tanintézet történelemtanárát, Orbán Zsoltot, hogy diáklányokkal létesített elfogadhatatlan kapcsolatokat, megszegve minden írott és íratlan szabályt. A cikkekben több egykori diák idézi fel az évekkel ezelőtt történteket, kitérve arra is, hogy sem az iskola akkori vezetősége, sem azok a szakemberek nem álltak melléjük, akiknek tudomásuk volt a helyzetről, sőt a hatóságokat sem értesítették.
Családon belüli erőszak elkövetése miatt távolságtartási végzést állítottak ki egy sepsiszentgyörgyi férfi ellen, aki bántalmazta feleségét.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
1 hozzászólás