Fotó: Pinti Attila
Nyomásgyakorlás az illetékes szervekre, hogy ne hallgassák el tovább az ügyet – ez a célja annak a petíciónak, amelyet a nemrég kirobbant szexuális zaklatási ügy miatt a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium maroknyi volt diákja kezdeményezett.
2023. december 04., 12:122023. december 04., 12:12
Az egykori diákok a Székelyhon szerkesztőségét is felkeresték annak kapcsán, hogy az elmúlt napokban „sajnálatos események kerültek napvilágra az Átlátszó Erdély kétrészes oknyomozó cikke nyomán: egy csíkszeredai tanár visszaéléseiről számolt be számos érintett.”
Mint fogalmaznak,
A petícióban „felszólítjuk az iskolát és az önkormányzatot cselekvésre, valamint szolidaritást vállalunk a megszólalókkal”.
Egykori lány diákjai állítják, hogy a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egyik tanára visszaélt a bizalmukkal, helytelen magatartásával súlyos lelki traumákat okozott, néhányukat szexuálisan bántalmazott.
Ügyész irányításával kezdett a rendőrség nyomozást, miután súlyos vádak merültek fel egy csíkszeredai középiskola tanárával szemben. A gyanú szerint a pedagógus visszaélt a diákok bizalmával, lelki traumákat okozott és néhányukat szexuálisan bántalmazta.
A nyílt levél követelései:
Elhatárolódás: A Márton Áron Főgimnázium világos nyilatkozatban ítélje el a diákokkal szemben történő visszaélések bármely formáját és adjon hitelt a vallomásoknak.
Az elkövetők felelősségre vonása: megszólított intézmények számoljanak el és számoltassanak el.
A Márton Áron Főgimnázium ne egy átláthatatlan belső kivizsgálással válaszoljon, hanem indítson egy független, harmadik fél általi transzparens vizsgálatot a történtek feltárására. Az eljárás során vizsgálják meg minden olyan iskolai alkalmazott szerepét, akik a nyilvánosságra került vallomások alapján kiskorúak biztonságát veszélyeztethették.
A Márton Áron Főgimnázium nyilatkozzon nyilvánosan arról, ahogy az intézményben nem dolgozik olyan személy, akiről felmerül a szexuális visszaélés gyanúja. Amennyiben bármely iskolai alkalmazottról felmerül a megalapozott gyanú, hogy veszélyt jelent a diákok testi vagy lelki biztonságára, az ügyet maradéktalanul vizsgálják ki, és a kivizsgálás idejére függesszék fel a veszélyt jelentő alkalmazottat.
A csíkszeredai önkormányzat nyilatkozzon nyilvánosan arról, hogy egyetlen intézményében sem dolgozik olyan személy, akiről felmerül a szexuális visszaélés gyanúja. Amennyiben szexuális visszaélés gyanúja is fölmerül, különösen kiskorúval szembeni visszaélések esetén, azonnali hatállyal kezdeményezzen hatósági kivizsgálást.
Jelzőrendszer kiépítése: a Márton Áron Főgimnázium vezetősége a diákok és diákképviseletek bevonásával építsen ki publikus, transzparens jelzőrendszert, ahol akár névtelenül is jelezni lehet a visszaéléseket, bántalmazásokat. Az önkormányzat bővítsen, hozzon létre és működtessen olyan csatornákat, amelyek révén az oktatási intézmények bürokráciáját kikerülve lehet bejelentéseket tenni.
Megfelelő tájékoztatás: a Márton Áron Főgimnázium tegyen vállalást a diákjai világos és időszerű informálásáról. Az intézmény gyermekjogi szakértők bevonásával hozzon létre az ENSZ Gyermekjogi Egyezményére és az Isztambuli Egyezményre alapozott – magyar és román nyelvű – szexuális nevelési programot, ezt tegye publikussá és ingyenesen elérhetővé mindenki számára. Az önkormányzat nyújtson nyilvános tájékoztatást a létező segélykérő csatornákról, segélyhívó számokról, valamint vállalja, hogy bővíti és karbantartja ezeket.
Terjedelmes írásokban vádolja az Átlátszó Erdély (az első rész itt, a második itt olvasható) a nagynevű tanintézet történelemtanárát, Orbán Zsoltot, hogy diáklányokkal létesített elfogadhatatlan kapcsolatokat, megszegve minden írott és íratlan szabályt. A cikkekben több egykori diák idézi fel az évekkel ezelőtt történteket, kitérve arra is, hogy sem az iskola akkori vezetősége, sem azok a szakemberek nem álltak melléjük, akiknek tudomásuk volt a helyzetről, sőt, a hatóságokat sem értesítették.
Átfogó keresés indult a péntek délelőtt eltűnt Sándor Péter Katalin felkutatására Csíkszeredában és környékén.
Kigyulladt egy leparkolt személyautó a csíkszeredai Testvériség sugárúton szombat reggel, a lángok átterjedtek egy másik autóra is. A tüzet a járókelők és a közelben lakók is észlelték.
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.
Az inka birodalomban különleges tiszteletben részesítették őket, gyapjukból királyi öltözéket készítettek, számos vallási szertartásban részt vettek, most pedig páran beköltöztek a marosvásárhelyi állatkertbe. Alpakák érkeztek és már látogathatók.
szóljon hozzá!