
Fotó: Pinti Attila
Nyomásgyakorlás az illetékes szervekre, hogy ne hallgassák el tovább az ügyet – ez a célja annak a petíciónak, amelyet a nemrég kirobbant szexuális zaklatási ügy miatt a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium maroknyi volt diákja kezdeményezett.
2023. december 04., 12:122023. december 04., 12:12
Az egykori diákok a Székelyhon szerkesztőségét is felkeresték annak kapcsán, hogy az elmúlt napokban „sajnálatos események kerültek napvilágra az Átlátszó Erdély kétrészes oknyomozó cikke nyomán: egy csíkszeredai tanár visszaéléseiről számolt be számos érintett.”
Mint fogalmaznak,
A petícióban „felszólítjuk az iskolát és az önkormányzatot cselekvésre, valamint szolidaritást vállalunk a megszólalókkal”.

Egykori lány diákjai állítják, hogy a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egyik tanára visszaélt a bizalmukkal, helytelen magatartásával súlyos lelki traumákat okozott, néhányukat szexuálisan bántalmazott.

Ügyész irányításával kezdett a rendőrség nyomozást, miután súlyos vádak merültek fel egy csíkszeredai középiskola tanárával szemben. A gyanú szerint a pedagógus visszaélt a diákok bizalmával, lelki traumákat okozott és néhányukat szexuálisan bántalmazta.
A nyílt levél követelései:
Elhatárolódás: A Márton Áron Főgimnázium világos nyilatkozatban ítélje el a diákokkal szemben történő visszaélések bármely formáját és adjon hitelt a vallomásoknak.
Az elkövetők felelősségre vonása: megszólított intézmények számoljanak el és számoltassanak el.
A Márton Áron Főgimnázium ne egy átláthatatlan belső kivizsgálással válaszoljon, hanem indítson egy független, harmadik fél általi transzparens vizsgálatot a történtek feltárására. Az eljárás során vizsgálják meg minden olyan iskolai alkalmazott szerepét, akik a nyilvánosságra került vallomások alapján kiskorúak biztonságát veszélyeztethették.
A Márton Áron Főgimnázium nyilatkozzon nyilvánosan arról, ahogy az intézményben nem dolgozik olyan személy, akiről felmerül a szexuális visszaélés gyanúja. Amennyiben bármely iskolai alkalmazottról felmerül a megalapozott gyanú, hogy veszélyt jelent a diákok testi vagy lelki biztonságára, az ügyet maradéktalanul vizsgálják ki, és a kivizsgálás idejére függesszék fel a veszélyt jelentő alkalmazottat.
A csíkszeredai önkormányzat nyilatkozzon nyilvánosan arról, hogy egyetlen intézményében sem dolgozik olyan személy, akiről felmerül a szexuális visszaélés gyanúja. Amennyiben szexuális visszaélés gyanúja is fölmerül, különösen kiskorúval szembeni visszaélések esetén, azonnali hatállyal kezdeményezzen hatósági kivizsgálást.
Jelzőrendszer kiépítése: a Márton Áron Főgimnázium vezetősége a diákok és diákképviseletek bevonásával építsen ki publikus, transzparens jelzőrendszert, ahol akár névtelenül is jelezni lehet a visszaéléseket, bántalmazásokat. Az önkormányzat bővítsen, hozzon létre és működtessen olyan csatornákat, amelyek révén az oktatási intézmények bürokráciáját kikerülve lehet bejelentéseket tenni.
Megfelelő tájékoztatás: a Márton Áron Főgimnázium tegyen vállalást a diákjai világos és időszerű informálásáról. Az intézmény gyermekjogi szakértők bevonásával hozzon létre az ENSZ Gyermekjogi Egyezményére és az Isztambuli Egyezményre alapozott – magyar és román nyelvű – szexuális nevelési programot, ezt tegye publikussá és ingyenesen elérhetővé mindenki számára. Az önkormányzat nyújtson nyilvános tájékoztatást a létező segélykérő csatornákról, segélyhívó számokról, valamint vállalja, hogy bővíti és karbantartja ezeket.
Terjedelmes írásokban vádolja az Átlátszó Erdély (az első rész itt, a második itt olvasható) a nagynevű tanintézet történelemtanárát, Orbán Zsoltot, hogy diáklányokkal létesített elfogadhatatlan kapcsolatokat, megszegve minden írott és íratlan szabályt. A cikkekben több egykori diák idézi fel az évekkel ezelőtt történteket, kitérve arra is, hogy sem az iskola akkori vezetősége, sem azok a szakemberek nem álltak melléjük, akiknek tudomásuk volt a helyzetről, sőt, a hatóságokat sem értesítették.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!