Tervezik a kastély felújítását
Fotó: Rab Zoltán
Miután megvásárolta a koronkai önkormányzat a Tholdalagi-kastélyt francia tulajdonosától, az épület helyreállítása lett a cél. Egyelőre készül az előtanulmány.
2022. október 22., 12:152022. október 22., 12:15
Mindenképpen közösségi célra szeretnék használni a koronkai Tholdalagi-kastélyt, amelyhez még a jelenlegi romos állapotban is ragaszkodott a helyi önkormányzat és megvásárolta a francia tulajdonosától, miután az nem törődött a felújításával, de még az állagmegőrzésével sem, bár ígéretet tett rá.
A megyei tanácshoz leadta a koronkai önkormányzat a sürgősségi beadványt az engedélyre, hogy hozzákezdhessenek az előmunkálatokhoz, mert műemlék épület lévén, még a környékén sem végezhetnek semmit – mondta a Székelyhonnak Takács Szabolcs István polgármester.
„A koronkai identitás visszaszerzése és megtartása lenne a legfontosabb a kastély felújításával és a közösségi célokra való felhasználásával” – válaszolta érdeklődésünkre Klaus Birthler építész, műemlékvédelmi szakember, aki jó példának tartja a marosszentgyörgyi Máriaffy-kastélyt, amelyet a helyi önkormányzat felújított és közhasznú célokra használ.
Ahogy Birthler elmondta, az előző tulajdonosnak volt egy terve még 2005-ben, de az ma már nem érvényes, ezért van szükség egy új tervre, illetve az előtanulmányra. Az identitás visszaszerzése azért is fontos szerinte, mert sokan sokféleképpen építkeztek a faluban, még a kastélykertben is sok ház épült, akárcsak a dombra, amely szintén a koronkai táj része és hozzátartozik a település arculatához.
– hangsúlyozta a szakember. A polgármester szerint valószínű, hogy az egészet le kell bontani abból, ami még a kastélyból maradt, de az is lehet, hogy vannak még megmenthető elemei – ez az előtanulmányból majd kiderül, a szakembereknek kell ezt megállapítaniuk.
A kastélyról
Koronka régi várkastélyát János Zsigmond erdélyi fejedelem idejében, 1562-ben a fellázadt székelyek teljesen feldúlták. Több mint egy évszázaddal később a birtok új tulajdonosa, Tholdalagi Mihály építtette újra. Ezt toldotta meg Joseph Weixlbraun tervei alapján 1829-ben a gróf egyik leszármazottja, Tholdalagi Ferenc. Az U alaprajzú épület ekkor egy ötvenméteres újklasszicista homlokzatot kapott. A termeket korhű bútorok, tükrök, csillárok és szőnyegek ékesítették. Fehér porcelánkályhái közül az utolsót Keresztes Gyula nyugalmazott marosvásárhelyi műépítész mentette meg, behozva a megyeszékhely házasságkötő termébe. A kastély könyvtára Erdély egyik legnagyobb tékájának számított, amelyet a vásárhelyi uraságok is szívesen látogattak. Az anyag egy részét ma a Teleki Téka őrzi. A kastélyt valamikor egy 120 kataszteri hold nagyságú, lombhullatókkal beültetett és mesterségesen kialakított halastóval rendelkező liget övezte.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Román Rendőrség és a Román Nemzeti Bank (BNR) nevében kezdeményezett hamis telefonhívásokra figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az olasz kormány és a polgári védelem külön ülésen egyeztetett kedden a rendkívüli biztonsági és logisztikai intézkedésekről, melyekkel Ferenc pápa szombati temetésére készülnek.
Több mentőautó és rendőrautó is megjelent kedden délután a Csíkszeredai Tető utcában, de nem bűncselekmény miatt riasztották őket – erősítette meg a hírt a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság képviselője.
Crin Antonescu államfőjelölt szerdán Hargita megyébe látogat. Mutatjuk a tervezett programját.
A húsvéti hosszú hétvégén 82 személyt értek tetten a rendőrök jogosítvány nélküli vezetésen, mindannyiuk ellen büntetőeljárás indult – közölte kedden a belügyminisztérium sajtószóvivője.
Sepsiszentgyörgyre érkezik a 2025-ös jégkorong-világbajnokság – és a kihagyhatatlan Duma Duba!
Egy személy életét vesztette, hárman pedig megsérültek egy Apold közelében történt balesetben kedden délután.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) tíz megye folyóvizeire.
szóljon hozzá!