
Az új rendelkezések értelmében csak nyomós okkal lehet az utcán tartózkodni. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Részleges kijárási tilalom lép érvénybe az új típusú koronavírus terjedésének megfékezése érdekében: éjjel csak indokolt esetben lehet elhagyni az otthonokat, ugyanakkor az élelmiszer-üzletek és gyógyszertárak kivételével bezárnak a boltok a plázákban.
2020. március 21., 21:532020. március 21., 21:53
2020. március 22., 11:162020. március 22., 11:16
Az új intézkedéseket Marcel Vela belügyminiszter jelentette be szombaton este. A tárcavezető által ismertetett, március 22-étől, vasárnap 22 órától hatályba lépő katonai rendeletek értelmében a személyforgalomra vonatkozó korlátozás részeként
Reggel 6 és este 10 óra között csak a következő esetekben ajánlott elhagyni a lakást:
munkavégzés céljából,
alapvető szükségleti cikkek beszerzése érdekében,
halaszthatatlan egészségügyi-orvosi ellátás érdekében,
gyermek ellátása,
haláleset,
továbbá a lakóhely közvetlen környezetében megejtett rövid kijárás esetében.
Ez utóbbi, a március 23-án, hétfőn 22 órától életbe lépő katonai rendelet más rendelkezései azt is előírják, hogy az állampolgároknak munkahelyi igazolvánnyal, a munkaadó által aláírt igazolással vagy saját felelősségre írt nyilatkozattal kell indokolniuk lakhelyük elhagyását.
Ezzel egy időben a román hatóságok immár nem teszik lehetővé a külföldi állampolgárok és a hontalanok beutazását az országba, az átutazást pedig magyarországi mintára fogják lebonyolítani.
Az előírás alól kivételt képeznek a következő kategóriák: azok az idegen állampolgárok, akik a szomszédos országokkal kötött egyezség alapján, tranzitfolyosón áthaladnak az országon; a román állampolgárok családtagjai; a romániai lakhellyel rendelkező európai uniós vagy svájci állampolgárok családtagjai; a romániai tartózkodási engedéllyel rendelkező személyek; a munkaügyben Romániába utazó személyek, amennyiben ezt dokumentummal igazolni tudják.
az országon átutazó külföldi állampolgárok; a kényszerítő (orvosi vagy családi) okokból utazók; illetve azok a személyek, akik nemzetközi védelemre szorulnak vagy más, humanitárius okokból utazni kényszerülnek.
Az új intézkedések értelmében
Meghatározatlan ideig felfüggesztik a plázák tevékenységét is,
Visszaviszik a karanténba azokat, akik engedély nélkül hagyták el a vesztegzárat, és ott, őrizet alatt, újabb 14 napot kell eltölteniük. Marcel Vela belügyminiszter sajnálatosnak nevezte az intézkedést, amit azonban a többi állampolgár egészsége és biztonsága érdekében meg kellett hozniuk.
Vela szerint rendfenntartó erők viszik vissza az intézményes karantént elhagyó személyeket, akiket azonnal őrizet alá helyeznek, és
Vela hozzátette: ezek az intézkedések „nem mentesítik az elkövetőket a szabálysértési vagy büntetőjogi felelősség alól”.
A helyi önkormányzatoknak kötelességük azonosítani és nyilvántartásba venni azokat a 65 éven felüli személyeket, akiknek nincsenek hozzátartozóik, vagy segítségre szorulnak, és támogatniuk kell őket, hogy minél kevésbé legyenek kitéve a vírusfertőzés veszélyének a lakhelyük elhagyása által.
Az egyházi szertartásokat meg lehet tartani a templomokban, de a hívek nem lehetnek jelen ezeken, a médián keresztül vagy online követhetik. A 2020/2-es katonai rendelet engedélyezi a keresztelők, esküvők, temetések megtartását is, ezeken azonban legfeljebb nyolc személy vehet részt.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
6 hozzászólás