Hányan vagyunk magyarok?

•  Fotó: illusztráció

Fotó: illusztráció

Az őszi általános országos népszámlálást készítik elő Maros megyében. Május 7-16. között Marosvásárhelyen, valamint Marosszentkirályon és Mezőcsávás két falujában számolják össze a lakosokat, a lakásokat és a gazdaságokat. Az adatokat bizalmasan kezelik, kizárólag statisztikai célt szolgálnak – hangsúlyozta a statisztikai hivatal vezetője és a prefektus.

Gáspár Botond

2011. május 04., 16:282011. május 04., 16:28

2011. május 04., 17:092011. május 04., 17:09

Az Európai Unió összes tagállamához hasonlóan, idén Romániában is népszámlálást végeznek. A „valódi” felmérést október 22–31. között tartják, május 7–16. között azonban néhány kiválasztott körzetben próbát végeznek, amelynek célja felmérni a kérdezésre fordított időt, a kérdések helyességét, esetenként a megkérdezettek kifogásait, és egyben gyakorlatként is szolgál.

„Általában tízévente végeznek népszámlálást, hiszen ennyi idő alatt eléggé módosulnak az adatok. Idén az unió összes tagállamában megszervezik az összeírást. Májusban néhány helyen próbát tartunk, ezeket úgy választottuk ki, hogy minden különleges kategória szerepeljen bennük: tömbházakban, magánházakban, vidéken és városon, valamint egy bentlakásban is. Egy körzethez átlagban 100 lakrész és/vagy 300 lakos tartozik, de a kérdezéshez szükséges idő függvényében ezen módosíthatunk. Romániában először alakítottak ki szektorokat, amelyhez digitális térképeket használtak” – ismertette a Maros Megyei Statisztikai Hivatal vezetője, Ioan Matei.

Elmondta, azok adatait írják össze, akik román állampolgárok (függetlenül attól, hogy hol tartózkodnak, illetve élnek), vagy külföldi állampolgárok, de Románia területén élnek. Három településen összesen 7 körzetet választottak ki. Marosvásárhelyen négy szektorban kérdeznek májusban: a Tudorban a Pandúrok útján, az Egyesülés lakónegyedben a Gheorghe Pop de Băseşti utcában, a Hadsereg tér körüli utcákban, illetve a Petru Maior Egyetem bentlakásában, Marosszentkirályon, valamint Mezőcsáváson két körzetben, Mezőszabadon és Galambodon – összesen 600 háztartásban és egy bentlakásban.

„Az adatokat bizalmasan kezeljük, kizárólag statisztikai célokat szolgálnak. A kérdezőbiztosok éppen ezért egyedül, igazolvánnyal keresik fel a háztartásokat, a megkérdezettnek pedig a személyazonosságiját kell felmutatnia. Újdonságnak számít az M-melléklet, amelyet azoknak a 15. életévüket betöltött román állampolgároknak a nevében kell kitölteni, akik külföldön tartózkodnak” – tudtuk meg Ioan Mateitól. Hozzátette, a kérdések közül némely az egész EU-ban kötelező, ezenkívül az országok saját igényük szerinti adatokra is rákérdezhetnek. Ilyen az M-melléklet, amely a Román Nemzeti Bank kérésére került az űrlapra.

Maros megyében 8 személyt alkalmaztak erre a feladatra októberben, ezenkívül lesznek a kérdezőbiztosok (2002-ben 2300-an voltak) és az adatfeldolgozók. „A 2010. december 8-án megjelent 1251-es számú törvény értelmében a népszámlálásra összesen 200 millió lejt fordítanak, a próbaösszeírás eredményei június közepére várhatók, az októberi kérdezőbiztosokat pedig szeptember végén készítjük fel. Lehetőleg mindenhol helyi biztosokat alkalmazunk” – mondta a szakember. További információk a www.recensamantromania.ro honlapon találhatók.

Magyar vagyok!

Fontos megemlíteni, hogy az etno-kulturális kérdésekre (22. – nemzetiség, 23. – anyanyelv, 24. – vallás) adott válaszokat úgy kell beírni, ahogy a megkérdezett nyilatkozta, nem „listából” kiválasztani a megfelelőt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. augusztus 16., vasárnap

Ideiglenesen egyirányúsítják a Cuza Vodă utcát Marosvásárhelyen

Ideiglenesen egyirányúsítják hétfőtől a Cuza Vodă utcát Marosvásárhelyen az útfelújítási munkálatok miatt.

Ideiglenesen egyirányúsítják a Cuza Vodă utcát Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. augusztus 15., szombat

Heten megsérültek a szombati szászrégeni autóbalesetben

Közúti balesethez riasztották szombaton kora este a tűzoltókat Szászrégenben: egy személyautó eddig tisztázatlan körülmények között letért az úttestről. A járműben hét ember – három felnőtt és négy gyermek – utazott, mind megsérültek.

Heten megsérültek a szombati szászrégeni autóbalesetben
2026. augusztus 15., szombat

Hat ember sérült meg a balesetet ért mikrobuszban

Baleset miatt áll a forgalom Jedd és Kebele között: egy mikrobusz hat utasát kell sérülések miatt ellátni.

Hat ember sérült meg a balesetet ért mikrobuszban
2026. augusztus 14., péntek

Húsz hektárnyi területen égett le a tarló

Tarlótűz ütött ki pénteken Náznánfalván, ahol húsz hektárnyi tarló égett le, de a tüzet végül sikerült megfékezni.

Húsz hektárnyi területen égett le a tarló
Húsz hektárnyi területen égett le a tarló
2026. augusztus 14., péntek

Húsz hektárnyi területen égett le a tarló

Hirdetés
2026. augusztus 14., péntek

Két felnőtt és egy gyerek halt meg a Segesvár közelében történt balesetben – frissítve

Három halálos áldozata van – köztük egy kiskorú is – annak a péntek délutáni balesetnek, amely a Maros megyei Zoltán nevű településen történt: három személygépkocsi és egy katonai teherautó ütközött össze.

Két felnőtt és egy gyerek halt meg a Segesvár közelében történt balesetben – frissítve
2026. augusztus 14., péntek

Sűrített levegős fegyverrel lőtt le egy macskát – fél év után vették őrizetbe

Őrizetbe vettek egy 67 éves marosvásárhelyi férfit, aki lelőtt egy macskát egy általa törvényesen birtokolt, sűrített levegős fegyverrel – közölte pénteken a Maros Megyei Rendőrség sajtóosztálya

Sűrített levegős fegyverrel lőtt le egy macskát – fél év után vették őrizetbe
2026. augusztus 14., péntek

Három fiatalt gyanúsítanak egy 85 éves nő kirablásával

Három, 15 és 17 év közötti fiatalt vettek őrizetbe pénteken Marosvásárhelyen. A gyanú szerint egy 85 éves nő válláról lopták el a táskáját a Kövesdombon.

Három fiatalt gyanúsítanak egy 85 éves nő kirablásával
Hirdetés
2026. augusztus 13., csütörtök

Zsolnay-szökőkút épül a Bolyai téren, és részleges sétálóutcája is lesz Marosvásárhelynek

Marosvásárhelyen jövő év végére megújul a Bolyai tér: gránitburkolattal és Zsolnay-szökőkúttal bővül, a Bolyai utca pedig részleges sétálóutcává alakul. A beruházást a helyi önkormányzat megemelt finanszírozási kerete teszi lehetővé.

Zsolnay-szökőkút épül a Bolyai téren, és részleges sétálóutcája is lesz Marosvásárhelynek
2026. augusztus 12., szerda

Nem jár pénz automatikusan a hazatérő munkavállalóknak

Politikusi nagyotmondásokat oszlattak szét azzal, hogy tisztázták: milyen jogokkal és kötelezettségekkel jár a külföldről hazatelepedés. Szó volt a munkanélküli segélyről, a nyugdíjazásról, a gyermekpénzről és az egészségbiztosításról is.

Nem jár pénz automatikusan a hazatérő munkavállalóknak
2026. augusztus 12., szerda

Bevetés közben nincs idő azon gondolkodni, mi is történik valójában

Marosvásárhelyen szervezik idén a tűzoltók szakmai versenyének országos szakaszát, amely a hivatásos tűzoltók hagyományos megmérettetése. Itt tudtuk meg azt is, mi jelenti a legnagyobb kihívást egy tűzoltó számára.

Bevetés közben nincs idő azon gondolkodni, mi is történik valójában
Hirdetés