Fotó: Borbély Fanni
A Maros megyei tanács januári soros ülésén elfogadta a diákutaztatási támogatáshoz szükséges átalánydíjat, így februárra azok a diákok, akiknek nincs bérletük, pénzbeli támogatást kaphatnak.
2024. január 26., 18:252024. január 26., 18:25
2024. január 29., 10:482024. január 29., 10:48
Mint korábban beszámoltunk róla, az érvényes törvények értelmében azok a diákok, akik nem szülővárosukban, szülőfalujukban tanulnak, utazási támogatást kaphatnak. Maros megyében szeptembertől
Hiába jogosultak az ingázó diákok az ingyenes utazáshoz otthonról az iskolába, januárra nem biztosít minden busztársaság ingyen buszbérletet számukra Hargita megyében. A személyszállító cégek nem kapták meg az államtól tavaly október óta a pénzüket.
Vannak azonban olyan települések, amelyeknek semmilyen rendszeres összeköttetése nincs a városokkal, a megyeszékhellyel. Az innen ingázó diákok – a törvény értelmében – pénzbeli támogatást kérhetnek, amit utazásra fordíthatnak. Csakhogy ezt egy kilométerenkénti átalánydíj alapján számolják ki, és ezt el kell fogadja a megyei tanács.
Az országos hatóság azonban csak januárban küldte vissza a pozitív választ, így a megyei tanácsosok az év első soros ülésükön döntöttek az összegről – információink szerint Hargita Megye Tanácsa jövő héten tűzi ezt napirendjére.
A most elfogadott döntés értelmében
Ez azt jelenti, hogy akinek szülőfaluja tíz kilométerre van a várostól, az ott működő iskolától, az naponta húsz kilométert ingázik oda és vissza, és az erre a távolságra megszabott összeg 8 lej 20 bani naponta.
Példaként említjük, hogy ha Marosvásárhelyről a tíz kilométerre levő Nyárádtőre ingázik egy diák, egy jegy ára 7 lej, egy nap 14 lejt költene a buszjegyre, az ingyenes bérlet értéke egy teljes hónapra általában 240 lej körül van, vagyis szűk tíz lej napjára, amit ebben az esetben az állam elszámol. Ha támogatást kér, mint fent említettük, akkor napi 8 lej 20 banit kap.
Mivel a megyei önkormányzat januárban fogadta el az átalánydíjat, ezért az ezen alapuló támogatást februárról lehet igényelni. Maros megyében 222 diák érintett, míg ingyenes bérletet 4966-an kapnak.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy bepereli azokat, akik „a kényelmes jövőjük biztosításáért visszaélést próbálnak elkövetni”.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
Két kamion ütközött és sodródott le az útról Kápolnásfalu közelében a 13A jelzésű országúton, csütörtök délután. A baleset következtében autósorok alakultak ki. Az érintett útszakaszon felváltva, egy-egy sávon halad a forgalom.
Megcsúszott teherautó miatt zárták le a 2D jelzésű országutat csütörtök délután Ozsdola térségében, ugyanakkor két útszakaszon korlátozták a 3,5 tonnánál nehezebb össztömegű járművek forgalmát.
Elindult a napijegyek értékesítése a VIBE Fesztivál 2025-ös kiadására, emellett új szállásopciók is elérhetők – olvasható a szervezők közleményében.
Gondot okoz a zord időjárás a közlekedésben a Hargita megyei utakon: ahol emelkedők vannak, ott jellemzően elakadnak a teherautók az áprilisi havazástól beborított csúszós úton.
A helyi adók csaknem 75 százalékát fizették be Csíkszeredában az év első három hónapjában, minden korábbinál többen alkalmazták ugyanakkor a ghiseul.ro platformot – derül ki a városháza tájékoztatásából.
Jövő héten már nagyhét, közeleg a húsvét és a tavaszi vakáció. Az alábbiakban összegyűjtöttük a szabadnapokra és a vakáció idejére vonatkozó tudnivalókat.
Illegális fakitermelés megalapozott gyanúja miatt tartottak több házkutatást is Maros megyében csütörtök reggel.
Negyedik alkalommal lesz alkalmuk egy térben vásárolni az erdélyi könyvkiadók kínálatából és részt venni író-olvasó találkozókon a székelyudvarhelyieknek: nemsokára kezdetét veszi a városban a könyvünnep.
szóljon hozzá!