A járni jár, de nem jut sokadik esete ebben az országban – most éppen az ingázókon a sor

Fel lehet szállni. Csak nem mindegy, ki fizeti: a diák családja, a busztársaság vagy a tanügyminisztérium. Képünk illusztráció •  Fotó: Pinti Attila

Fel lehet szállni. Csak nem mindegy, ki fizeti: a diák családja, a busztársaság vagy a tanügyminisztérium. Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

Hiába jogosultak az ingázó diákok az ingyenes utazáshoz otthonról az iskolába és vissza, januárra nem biztosít minden busztársaság ingyen buszbérletet számukra Hargita megyében. A személyszállító cégek azért nem vállalták, mert nem kapták meg az államtól tavaly október óta a már kiadott bérletek árát.

Barabás Hajnal

2024. január 13., 11:092024. január 13., 11:09

2024. január 29., 15:472024. január 29., 15:47

„Mi eddig egy garast sem kaptunk, azt sem tudjuk, hogy számlázhatunk-e, vagy sem a tanfelügyelőség felé, így én csak fizetés ellenében szállítom a diákokat” – szögezte le az egyik Hargita megyei személyszállítással foglalkozó cég vezetője. Egy korábbi cikkünkben nyilatkozva nehezményezte, hogy mintegy 200 ezer lejjel tartozik neki a Hargita Megyei Tanfelügyelőség, ugyanis október közepétől novemberre és decemberre sem törlesztették számukra a szolgáltatás ellenértékét.

korábban írtuk

Veszélyben az ingyenes diákbérletek
Veszélyben az ingyenes diákbérletek

Törvényességi hiányosságokra hivatkozva nem fizette ki a tanügyminisztérium a Hargita megyei busztársaságoknak az ingyenes diákbérletek árát több mint két hónapra visszamenően.

Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője megkeresésünkre elmondta, a tavaly szeptemberben érvénybe lépett jogszabály alapján, amely ingyen utazásra jogosította az ingázó diákokat, annyi volt a feladatuk, hogy begyűjtsék a fuvarozó cégektől a számlákat, az iskolától az adatokat, hogy az illető diákok jogosult-e, és ezen adatok alapján kellett kérniük a pénzt a tanügyminisztériumtól. Ezt is meg is tették, egész decemberig, azonban

a szaktárca arra hivatkozva, hogy a megyei tanácsnak nincsen meg minden törvényes feltétele a tömegközlekedés kiszervezésére, nem utalt pénzt a fuvarozók számláinak kifizetésére.

A főtanfelügyelő kiemelte, ami a hatáskörükhöz tartozott, megtették, a többi nem rajtuk múlik.

A tavaly december végén megjelent 1337-es számú kormányhatározat szerint február elsejétől, amennyiben a megyei önkormányzatnak nem lesz jogszerűen kiszervezett tömegközlekedése, akkor a régi módszerhez hasonlóan a diák kell majd kérje az iskolától a buszbérletre költött pénz árát, az iskola a tanfelügyelőségtől, a tanfelügyelőség pedig a tanügyminisztériumtól. A fizetendő összeget kilométerenkénti átalánydíj szerint állapítják majd meg. Tőle tudjuk, hogy

Hargita megyében mintegy négyezer diák ingázik, és jogosult arra, hogy ingyen utazzon otthonról az iskolájába és vissza.

Február elsejétől ugyan érvényesülhet az ingázó tanulók ingyen utazásra való joga, ez a januári hónapra azonban csorbult. Mert

  1. a busztársaságok nem adnak ingyen bérletet;

  2. azért nem, mert a korábbi hónapokra sem kapták meg a tanfelügyelőségen keresztül a tanügyminisztériumtól a számláikra a pénzt,

  3. a szaktárca pedig azért nem fizetett, mert a Hargita megyei tanácsnak nem volt minden törvényes feltételnek eleget tevő kiszervezett tömegközlekedése.

A témában csütörtök délután sajtótájékoztatót tartott Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, aki elmondta, jelenleg folyamatban van az európai uniós irányelvek szerinti közbeszerzés lebonyolítása a vidéki buszjáratokra; hamarosan a személyszállító cégek számára is elérhető lesz az országos elektronikai közbeszerzési rendszerben (SEAP). Mint magyarázta,

a folyamat azért késett meg ennyire, mert egyrészt közbeszólt a koronavírus-világjárvány, majd több akadályba ütköztek a versenytárgyalás előkészítése során.

Hargita megye kicsi megye, a tömegközlekedés pedig nem minden útvonalon fenntartható gazdaságilag, erről folytattak több egyeztetést az érintett hatóságokkal, minisztériumokkal, hogy az uniós elvárások közelítsenek a romániai valósághoz.

Ugyanakkor tanulmányt is kellett készíttetniük a buszjáratokról, ennek külön módszertana volt, és legalább öt hónapot vett igénybe. Továbbá szúrópróbaszerűen ellenőrizte a közbeszerzési eljárás minden mozzanatát a közszolgálatásokat szabályozó országos hatóság (ANRSC), amely szintén lassította a folyamatot.

A megyében nyolc tételre (lot) írják a licitet, a kiírás hamarosan megjelenik a SEAP-on. Borboly reméli, készülnek a személyszállító cégek is a közbeszerzésre, ugyanakkor elmondta azt is,

valószínűleg lesznek olyan járatok, amelyek meg fognak szűnni.

Mivel nagy valószínűséggel nem zárul le február elsejéig a versenytárgyalás, ezért a december végi kormányhatározat szerint a diákokat februártól kilométerenkénti átalánydíjjal fogja kifizetni a tanügyminisztérium. A Hargita megyei önkormányzat

az átalánydíjat kilométerenként 40 baniban határozta meg,

amit továbbítottak a kormánynak, amely majd a többi megye adataival összevetve meghatározza azt a díjat, amit kaphatnak a diákok.

Borboly szerint ezzel az a baj, hogy nem ugyanannyi az üzemanyag-költsége egy hegyvidéki buszjáratokat működtető fuvarozónak, mint az ország síkvidékén üzemelő cégeknek. Ugyancsak az átalánydíjjal kívánja a kormány kifizetni a busztársaságokat az elmúlt hónapokra ott, ahol még nem zárult le a közbeszerzés, ami nem biztos, hogy fedezi a kiadott ingyen buszbérletek árát.

Egyébként nemcsak Hargita megyében akadt el a licit a vidéki buszjáratokra, több hasonló helyzetben lévő megye van. A román hírportálok a romániai közúti fuvarozók szakmai szövetségének (FORT) közleményét idézték a napokban, amelyben azt írták, hogy 19 megye tanulói maradnak ingyen buszbérlet nélkül januárban. Többek között Botoșani, Iași, Suceava, Prahova megyékben sem fizették ki a fuvarozókat, holott ők eleget tettek a 810-es számú, tavaly szeptemberben megjelent kormányhatározatnak, és ingyen buszbérletet adtak a diákoknak. Ezek azok a megyék, ahol nem szervezték meg időben a közbeszerzéseket a buszjáratokra. Ugyanakkor azt is nehezményezték, nem világos, hogy a fuvarozókat szeptemberre visszamenőleg is kifizetik-e, vagy csak csak decemberre. A jogszabály szerint február elsejétől ezekben a megyékben nem fizethet a tanügyminisztérium a fuvarozóknak, ami azért probléma, mert a januári számlákat februárban tennék le a cégek. A FORT szerint sok a kérdőjel, és elégedetlenségüket fejezték ki, hogy a kormány nem egyeztetett velük az ügyben. A hatóságok, az érintett állami intézmények pedig csak egymásra mutogattak, végül a diákok és a fuvarozók maradtak a kárral. Vannak megyék az országban, ahol az érintett diákok emiatt japánsztrájkba kezdtek.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag

A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. július 11., péntek

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot

Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot
2025. július 11., péntek

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat

Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat
2025. július 11., péntek

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér
2025. július 11., péntek

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül
2025. július 11., péntek

Türelemre van szükség, mert több székelyudvarhelyi szakaszon is forgalomkorlátozás van

Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.

Türelemre van szükség, mert több székelyudvarhelyi szakaszon is forgalomkorlátozás van
2025. július 11., péntek

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest
2025. július 11., péntek

VIII. Ősök Napja – Bugac, 2025. augusztus 8–10.

Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.

VIII. Ősök Napja – Bugac, 2025. augusztus 8–10.
2025. július 11., péntek

Nacsa Lőrinc: elérhető a Határtalanul program legújabb pályázati kiírása

Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.

Nacsa Lőrinc: elérhető a Határtalanul program legújabb pályázati kiírása
2025. július 11., péntek

Saját tenyésztésű bárányhúst ettek, lépfenével kerültek kórházba

Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.

Saját tenyésztésű bárányhúst ettek, lépfenével kerültek kórházba