A járni jár, de nem jut sokadik esete ebben az országban – most éppen az ingázókon a sor

A járni jár, de nem jut sokadik esete ebben az országban – most éppen az ingázókon a sor

Fel lehet szállni. Csak nem mindegy, ki fizeti: a diák családja, a busztársaság vagy a tanügyminisztérium. Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

Hiába jogosultak az ingázó diákok az ingyenes utazáshoz otthonról az iskolába és vissza, januárra nem biztosít minden busztársaság ingyen buszbérletet számukra Hargita megyében. A személyszállító cégek azért nem vállalták, mert nem kapták meg az államtól tavaly október óta a már kiadott bérletek árát.

Barabás Hajnal

2024. január 13., 11:092024. január 13., 11:09

2024. január 29., 15:472024. január 29., 15:47

„Mi eddig egy garast sem kaptunk, azt sem tudjuk, hogy számlázhatunk-e, vagy sem a tanfelügyelőség felé, így én csak fizetés ellenében szállítom a diákokat” – szögezte le az egyik Hargita megyei személyszállítással foglalkozó cég vezetője. Egy korábbi cikkünkben nyilatkozva nehezményezte, hogy mintegy 200 ezer lejjel tartozik neki a Hargita Megyei Tanfelügyelőség, ugyanis október közepétől novemberre és decemberre sem törlesztették számukra a szolgáltatás ellenértékét.

korábban írtuk

Veszélyben az ingyenes diákbérletek
Veszélyben az ingyenes diákbérletek

Törvényességi hiányosságokra hivatkozva nem fizette ki a tanügyminisztérium a Hargita megyei busztársaságoknak az ingyenes diákbérletek árát több mint két hónapra visszamenően.

Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője megkeresésünkre elmondta, a tavaly szeptemberben érvénybe lépett jogszabály alapján, amely ingyen utazásra jogosította az ingázó diákokat, annyi volt a feladatuk, hogy begyűjtsék a fuvarozó cégektől a számlákat, az iskolától az adatokat, hogy az illető diákok jogosult-e, és ezen adatok alapján kellett kérniük a pénzt a tanügyminisztériumtól. Ezt is meg is tették, egész decemberig, azonban

a szaktárca arra hivatkozva, hogy a megyei tanácsnak nincsen meg minden törvényes feltétele a tömegközlekedés kiszervezésére, nem utalt pénzt a fuvarozók számláinak kifizetésére.

A főtanfelügyelő kiemelte, ami a hatáskörükhöz tartozott, megtették, a többi nem rajtuk múlik.

A tavaly december végén megjelent 1337-es számú kormányhatározat szerint február elsejétől, amennyiben a megyei önkormányzatnak nem lesz jogszerűen kiszervezett tömegközlekedése, akkor a régi módszerhez hasonlóan a diák kell majd kérje az iskolától a buszbérletre költött pénz árát, az iskola a tanfelügyelőségtől, a tanfelügyelőség pedig a tanügyminisztériumtól. A fizetendő összeget kilométerenkénti átalánydíj szerint állapítják majd meg. Tőle tudjuk, hogy

Hargita megyében mintegy négyezer diák ingázik, és jogosult arra, hogy ingyen utazzon otthonról az iskolájába és vissza.

Február elsejétől ugyan érvényesülhet az ingázó tanulók ingyen utazásra való joga, ez a januári hónapra azonban csorbult. Mert

  1. a busztársaságok nem adnak ingyen bérletet;

  2. azért nem, mert a korábbi hónapokra sem kapták meg a tanfelügyelőségen keresztül a tanügyminisztériumtól a számláikra a pénzt,

  3. a szaktárca pedig azért nem fizetett, mert a Hargita megyei tanácsnak nem volt minden törvényes feltételnek eleget tevő kiszervezett tömegközlekedése.

A témában csütörtök délután sajtótájékoztatót tartott Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, aki elmondta, jelenleg folyamatban van az európai uniós irányelvek szerinti közbeszerzés lebonyolítása a vidéki buszjáratokra; hamarosan a személyszállító cégek számára is elérhető lesz az országos elektronikai közbeszerzési rendszerben (SEAP). Mint magyarázta,

a folyamat azért késett meg ennyire, mert egyrészt közbeszólt a koronavírus-világjárvány, majd több akadályba ütköztek a versenytárgyalás előkészítése során.

Hargita megye kicsi megye, a tömegközlekedés pedig nem minden útvonalon fenntartható gazdaságilag, erről folytattak több egyeztetést az érintett hatóságokkal, minisztériumokkal, hogy az uniós elvárások közelítsenek a romániai valósághoz.

Ugyanakkor tanulmányt is kellett készíttetniük a buszjáratokról, ennek külön módszertana volt, és legalább öt hónapot vett igénybe. Továbbá szúrópróbaszerűen ellenőrizte a közbeszerzési eljárás minden mozzanatát a közszolgálatásokat szabályozó országos hatóság (ANRSC), amely szintén lassította a folyamatot.

A megyében nyolc tételre (lot) írják a licitet, a kiírás hamarosan megjelenik a SEAP-on. Borboly reméli, készülnek a személyszállító cégek is a közbeszerzésre, ugyanakkor elmondta azt is,

valószínűleg lesznek olyan járatok, amelyek meg fognak szűnni.

Mivel nagy valószínűséggel nem zárul le február elsejéig a versenytárgyalás, ezért a december végi kormányhatározat szerint a diákokat februártól kilométerenkénti átalánydíjjal fogja kifizetni a tanügyminisztérium. A Hargita megyei önkormányzat

az átalánydíjat kilométerenként 40 baniban határozta meg,

amit továbbítottak a kormánynak, amely majd a többi megye adataival összevetve meghatározza azt a díjat, amit kaphatnak a diákok.

Borboly szerint ezzel az a baj, hogy nem ugyanannyi az üzemanyag-költsége egy hegyvidéki buszjáratokat működtető fuvarozónak, mint az ország síkvidékén üzemelő cégeknek. Ugyancsak az átalánydíjjal kívánja a kormány kifizetni a busztársaságokat az elmúlt hónapokra ott, ahol még nem zárult le a közbeszerzés, ami nem biztos, hogy fedezi a kiadott ingyen buszbérletek árát.

Egyébként nemcsak Hargita megyében akadt el a licit a vidéki buszjáratokra, több hasonló helyzetben lévő megye van. A román hírportálok a romániai közúti fuvarozók szakmai szövetségének (FORT) közleményét idézték a napokban, amelyben azt írták, hogy 19 megye tanulói maradnak ingyen buszbérlet nélkül januárban. Többek között Botoșani, Iași, Suceava, Prahova megyékben sem fizették ki a fuvarozókat, holott ők eleget tettek a 810-es számú, tavaly szeptemberben megjelent kormányhatározatnak, és ingyen buszbérletet adtak a diákoknak. Ezek azok a megyék, ahol nem szervezték meg időben a közbeszerzéseket a buszjáratokra. Ugyanakkor azt is nehezményezték, nem világos, hogy a fuvarozókat szeptemberre visszamenőleg is kifizetik-e, vagy csak csak decemberre. A jogszabály szerint február elsejétől ezekben a megyékben nem fizethet a tanügyminisztérium a fuvarozóknak, ami azért probléma, mert a januári számlákat februárban tennék le a cégek. A FORT szerint sok a kérdőjel, és elégedetlenségüket fejezték ki, hogy a kormány nem egyeztetett velük az ügyben. A hatóságok, az érintett állami intézmények pedig csak egymásra mutogattak, végül a diákok és a fuvarozók maradtak a kárral. Vannak megyék az országban, ahol az érintett diákok emiatt japánsztrájkba kezdtek.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 24., szerda

A székelyföldi fociakadémia felébresztette az alvó óriásokat

Biztos nem ez volt a fő cél Budapesten, amikor a Székelyföld Labdarúgó Akadémia támogatásáról döntöttek, de elérték azt a célt is, hogy újjáélesztették a román utánpótlás-nevelést – véli az FK Csíkszereda és a Székelyföld Labdarúgó Akadémia elnöke.

A székelyföldi fociakadémia felébresztette az alvó óriásokat
2024. július 24., szerda

Vincze Lóránt: a béke is szitokszó az Európai Unióban

Az európai uniós elnökség célkitűzéseiről és az új intézményi ciklusról is értekeztek Tusványoson szerdán, a Lőrincz Csaba-sátorban. A meghívottak szerint a jelenlegi helyzettel ellentétben egyetértésre és szemléletváltásra lenne szükség.

Vincze Lóránt: a béke is szitokszó az Európai Unióban
2024. július 24., szerda

Mit hoznak magukkal Európába a bevándorlók? Nem sok jót

A migráció kérdéséről, és ezen belül elsősorban arról beszélgettek szerdán Tusványoson a Mátyás király udvarban, hogy Európának az életét hogyan alakította át az elmúlt nyolc-kilenc év migrációs politikája.

Mit hoznak magukkal Európába a bevándorlók? Nem sok jót
2024. július 24., szerda

Miért van jelentősége egy nyolcszáz évvel ezelőtti dokumentumnak napjainkban is?

Kerekasztal-beszélgetésen mutatták be az Andreanum 800, Az európai önrendelkezés kezdetei a Magyar királyságban című könyvet Tusványos első napján. A panelbeszélgetés során szó esett arról, miért volt fontos az Andreanum 1224-ben, és miért fontos most is.

Miért van jelentősége egy nyolcszáz évvel ezelőtti dokumentumnak napjainkban is?
2024. július 24., szerda

Az igazság teljesen más, mint amit az eddigi tapasztalatainkból ismerünk

Háború és béke – Kül- és biztonságpolitikai korszakváltás határán címmel tartottak beszélgetést Tusványos első napján a Lőrincz Csaba-sátorban. Hogyan változik a geopolitikai helyzet, és melyek erre a legfontosabb kérdések és válaszok?

Az igazság teljesen más, mint amit az eddigi tapasztalatainkból ismerünk
2024. július 24., szerda

Körforgalom épül a kőkereszt helyén – Gyergyószentmiklós számtalan pontján dolgoznak

Elkezdődtek a munkálatok a Gyergyószentmiklóst Maroshévízzel összekötő és a várost átszelő országút, illetve a Tűzoltó utca találkozásánál. Egy új körforgalmat építenek, ezért az ott több száz éve álló kőkeresztet elmozdították.

Körforgalom épül a kőkereszt helyén – Gyergyószentmiklós számtalan pontján dolgoznak
2024. július 24., szerda

Villám csaphatott egy melléképületbe Szentegyházán

Valószínűleg egy villámcsapás miatt gyulladt ki egy gazdasági épület Szentegyházán szerdán.

Villám csaphatott egy melléképületbe Szentegyházán
2024. július 24., szerda

Honeybeast: a legnagyobb öröm, ha érezni lehet a közönség háláját

A Honeybeast nem tartja magát zárkózottnak, számukra rendkívül fontos, hogy a rajongóikkal személyes kapcsolatot tudjanak kialakítani. Közönségtalálkozón beszéltek a dalszerzés folyamatáról, az együttes dinamikájáról.

Honeybeast: a legnagyobb öröm, ha érezni lehet a közönség háláját
2024. július 24., szerda

Második égszakadás pár óra alatt Tusványoson – fotók

Nem fogadta kegyeibe az időjárás eddig a tusványosozókat: kedden a nyitókoncertek előtt esett, szerdán délután pedig előbb két óra körül szakadt le az ég, egy-két órás szünet után aztán másodjára is.

Második égszakadás pár óra alatt Tusványoson – fotók
2024. július 24., szerda

A határokon túl, egy nemzetként, sztereotípiák nélkül

Erdélyiek, vajdaságiak, kárpátaljaiak, muravidékiek, olyan magyarok, akik az anyaország határain túlról erősítik a nemzeti egységet – létezünk, tudunk egymásról, mégsem kapcsolódunk igazán.

A határokon túl, egy nemzetként, sztereotípiák nélkül
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!