Fel lehet szállni. Csak nem mindegy, ki fizeti: a diák családja, a busztársaság vagy a tanügyminisztérium. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Hiába jogosultak az ingázó diákok az ingyenes utazáshoz otthonról az iskolába és vissza, januárra nem biztosít minden busztársaság ingyen buszbérletet számukra Hargita megyében. A személyszállító cégek azért nem vállalták, mert nem kapták meg az államtól tavaly október óta a már kiadott bérletek árát.
2024. január 13., 11:092024. január 13., 11:09
2024. január 29., 15:472024. január 29., 15:47
„Mi eddig egy garast sem kaptunk, azt sem tudjuk, hogy számlázhatunk-e, vagy sem a tanfelügyelőség felé, így én csak fizetés ellenében szállítom a diákokat” – szögezte le az egyik Hargita megyei személyszállítással foglalkozó cég vezetője. Egy korábbi cikkünkben nyilatkozva nehezményezte, hogy mintegy 200 ezer lejjel tartozik neki a Hargita Megyei Tanfelügyelőség, ugyanis október közepétől novemberre és decemberre sem törlesztették számukra a szolgáltatás ellenértékét.
Törvényességi hiányosságokra hivatkozva nem fizette ki a tanügyminisztérium a Hargita megyei busztársaságoknak az ingyenes diákbérletek árát több mint két hónapra visszamenően.
Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője megkeresésünkre elmondta, a tavaly szeptemberben érvénybe lépett jogszabály alapján, amely ingyen utazásra jogosította az ingázó diákokat, annyi volt a feladatuk, hogy begyűjtsék a fuvarozó cégektől a számlákat, az iskolától az adatokat, hogy az illető diákok jogosult-e, és ezen adatok alapján kellett kérniük a pénzt a tanügyminisztériumtól. Ezt is meg is tették, egész decemberig, azonban
A főtanfelügyelő kiemelte, ami a hatáskörükhöz tartozott, megtették, a többi nem rajtuk múlik.
A tavaly december végén megjelent 1337-es számú kormányhatározat szerint február elsejétől, amennyiben a megyei önkormányzatnak nem lesz jogszerűen kiszervezett tömegközlekedése, akkor a régi módszerhez hasonlóan a diák kell majd kérje az iskolától a buszbérletre költött pénz árát, az iskola a tanfelügyelőségtől, a tanfelügyelőség pedig a tanügyminisztériumtól. A fizetendő összeget kilométerenkénti átalánydíj szerint állapítják majd meg. Tőle tudjuk, hogy
Február elsejétől ugyan érvényesülhet az ingázó tanulók ingyen utazásra való joga, ez a januári hónapra azonban csorbult. Mert
a busztársaságok nem adnak ingyen bérletet;
azért nem, mert a korábbi hónapokra sem kapták meg a tanfelügyelőségen keresztül a tanügyminisztériumtól a számláikra a pénzt,
a szaktárca pedig azért nem fizetett, mert a Hargita megyei tanácsnak nem volt minden törvényes feltételnek eleget tevő kiszervezett tömegközlekedése.
A témában csütörtök délután sajtótájékoztatót tartott Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, aki elmondta, jelenleg folyamatban van az európai uniós irányelvek szerinti közbeszerzés lebonyolítása a vidéki buszjáratokra; hamarosan a személyszállító cégek számára is elérhető lesz az országos elektronikai közbeszerzési rendszerben (SEAP). Mint magyarázta,
Hargita megye kicsi megye, a tömegközlekedés pedig nem minden útvonalon fenntartható gazdaságilag, erről folytattak több egyeztetést az érintett hatóságokkal, minisztériumokkal, hogy az uniós elvárások közelítsenek a romániai valósághoz.
Ugyanakkor tanulmányt is kellett készíttetniük a buszjáratokról, ennek külön módszertana volt, és legalább öt hónapot vett igénybe. Továbbá szúrópróbaszerűen ellenőrizte a közbeszerzési eljárás minden mozzanatát a közszolgálatásokat szabályozó országos hatóság (ANRSC), amely szintén lassította a folyamatot.
A megyében nyolc tételre (lot) írják a licitet, a kiírás hamarosan megjelenik a SEAP-on. Borboly reméli, készülnek a személyszállító cégek is a közbeszerzésre, ugyanakkor elmondta azt is,
Mivel nagy valószínűséggel nem zárul le február elsejéig a versenytárgyalás, ezért a december végi kormányhatározat szerint a diákokat februártól kilométerenkénti átalánydíjjal fogja kifizetni a tanügyminisztérium. A Hargita megyei önkormányzat
amit továbbítottak a kormánynak, amely majd a többi megye adataival összevetve meghatározza azt a díjat, amit kaphatnak a diákok.
Borboly szerint ezzel az a baj, hogy nem ugyanannyi az üzemanyag-költsége egy hegyvidéki buszjáratokat működtető fuvarozónak, mint az ország síkvidékén üzemelő cégeknek. Ugyancsak az átalánydíjjal kívánja a kormány kifizetni a busztársaságokat az elmúlt hónapokra ott, ahol még nem zárult le a közbeszerzés, ami nem biztos, hogy fedezi a kiadott ingyen buszbérletek árát.
Egyébként nemcsak Hargita megyében akadt el a licit a vidéki buszjáratokra, több hasonló helyzetben lévő megye van. A román hírportálok a romániai közúti fuvarozók szakmai szövetségének (FORT) közleményét idézték a napokban, amelyben azt írták, hogy 19 megye tanulói maradnak ingyen buszbérlet nélkül januárban. Többek között Botoșani, Iași, Suceava, Prahova megyékben sem fizették ki a fuvarozókat, holott ők eleget tettek a 810-es számú, tavaly szeptemberben megjelent kormányhatározatnak, és ingyen buszbérletet adtak a diákoknak. Ezek azok a megyék, ahol nem szervezték meg időben a közbeszerzéseket a buszjáratokra. Ugyanakkor azt is nehezményezték, nem világos, hogy a fuvarozókat szeptemberre visszamenőleg is kifizetik-e, vagy csak csak decemberre. A jogszabály szerint február elsejétől ezekben a megyékben nem fizethet a tanügyminisztérium a fuvarozóknak, ami azért probléma, mert a januári számlákat februárban tennék le a cégek. A FORT szerint sok a kérdőjel, és elégedetlenségüket fejezték ki, hogy a kormány nem egyeztetett velük az ügyben. A hatóságok, az érintett állami intézmények pedig csak egymásra mutogattak, végül a diákok és a fuvarozók maradtak a kárral. Vannak megyék az országban, ahol az érintett diákok emiatt japánsztrájkba kezdtek.
A kézdivásárhelyi Székely Katonanevelde építését báró Purtzell János kezdeményezte 1811-ben, 1819-ben kezdtek hozzá empire stílusban, 1822-ben fejezték be, és 1823. február 26-án kezdődött el benne az oktatás.
Hétfőtől kezdődően országszerte felmelegedik az idő, a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre kell számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnap közzétett egyhetes előrejelzéséből.
A Hargitafürdőn kialakult torlódás miatt a Síbusz a Siberian Angel Team-ig (Kutyaszános kalandtúrák) közlekedik – hívja fel utasai figyelmét bejegyzésében a Csíki Trans.
Meghibásodott a felvonó a Madarasi Hargitán található, haladó és profi síelőknek ajánlott Nagy Mihály sípálya egy szakaszán, így jelenleg annak alsó fele használható csak – olvasható a Madarasi Hargita Síközpont Facebookon közzétett bejegyzésében.
Két autó karambolozott vasárnap reggel Háromszéken, a 11-es országúton, Maksa és a dálnoki letérő között. Négy személy megsérült.
Életének 76. évében elhunyt Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybíró, volt Kovászna megyei szenátor, az RMDSZ alapító tagja. A hírt a családja és az általa alapított Háromszéki Kereszténydemokrata Baráti Kör (HKBK) közölte a közösségi médiában.
Emléktúrát szervez a Siculicidium 261. évfordulója alkalmából a Lemhényi Ifjúsági Szervezet égisze alatt működő Hőseink Ösvényén csapat. A Szépvíz – Madéfalva útvonalon zajló túrára január 5-én 18 óráig várják a jelentkezőket.
Szélre figyelmeztető, sárga jelzésű riasztás adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az Erdélyi-középhegységre, a Keleti-Kárpátokra és a Déli-Kárpátok nyugati vonulataira.
Január elsején még biztos voltál benne, hogy minden nap edzeni fogsz, lemondasz az édességről, és reggelente jógázol... aztán jött a másodika. De sebaj, a GaGánál nem az a lényeg, hogy betartsd a fogadalmakat, hanem kizárólag a jó sztorik!
Napi 20-25 kilométer gyaloglás 30 kilós málhával a háton, a csatában elől harcolni, visszavonuláskor a hátvéd szerepét tölteni be. Tömören fogalmazva ez várt a hadba hívott székely határőrökre, ha nem éppen szülőföldjüket kellett védelmezniük.
1 hozzászólás