Pénteken módosították a kormányhatározatot, de az még kérdés, hogy a tanügyminisztérium mikor és hogyan törleszti a tartozását
Fotó: Pinti Attila
Törvényességi hiányosságokra hivatkozva nem fizette ki a tanügyminisztérium a Hargita megyei busztársaságoknak az ingyenes diákbérletek árát több mint két hónapra visszamenően. Emiatt az érintett társaságok azt fontolgatják, hogy januártól nem biztosítják a térítésmentes utaztatását az ingázó tanulóknak. A legutóbbi kormányülésen azonban módosították a vonatkozó jogszabályt, amely megoldás lehet a problémára.
2023. december 30., 21:042023. december 30., 21:04
Az egyik Hargita megyei busztársaság vezetője – a többi érintett tömegközlekedési cég nevében is beszélve – azzal a panasszal kereste meg a Székelyhont, hogy több mint két hónapra visszamenőleg nem fizették ki számukra az ingázó diákok ingyenes bérleteit. Mint magyarázta,
legalábbis azokon az útvonalakon, amelyen az ő cége biztosítja a buszjáratokat. Ők több mint 650 diákbérletet állítottak ki. Ez pedig jelentősen megnövelte a cég kiadásait: több járatot, több férőhelyes buszokat kellett indítson, a munka volumene is megnőtt. A tanfelügyelőségtől pedig közel 200 ezer lejt vár az ingyenes diákbérletek kifizetésére, amit eddig nem kapott meg. Hozzátette, a többi szállító cég fele is vannak elmaradások.
A fennálló helyzetet a tanügyminisztérium azzal magyarázta, hogy nincsenek meg a törvényes feltételei a személyszállításnak Hargita megyében, holott a cégvezető elmondta, volt szerződésük a szolgáltatás biztosítására Hargita Megye Tanácsával. Ezt a szerződést a napokban meghosszabbították, amelyet a busztársaságok aláírtak. Elmondta,
és bepereli a Hargita megyei tanfelügyelőséget a pénz behajtásáért.
Demeter Levente, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetője a téma kapcsán megkeresésünkre leszögezte, hogy a tanfelügyelőség csak a diákbérletek után járó kifizetésekkel foglalkozik a cégek által benyújtott számlák alapján, amelyet a tanügyminisztérium utal számukra.
– magyarázta. Hozzátette, nekik nincs döntési szerepük, a problémát egy bonyolult jogszabályrendszer okozza, amely nagyon nehezen követhető. A tanügyminisztérium átiratában, amelyet elküldött a tanfelügyelőségnek, 13 megyét sorolt fel, ahol gondok vannak a kifizetésekkel, mert nem felelnek meg az összes törvényes feltételnek a személyszállítás biztosítása terén. Ezek között szerepel Hargita megye is. A helyzet tisztázására egyeztetés zajlott december 20-án a megyei önkormányzatnál az érintett felek, a busztársaságok és a hatóságok részvételével.
– jegyezte meg a főtanfelügyelő. Hozzátette, ez egy nagyon súlyos probléma, amely veszélyezteti az ingyenes utaztatás rendszerét. Tőle tudjuk, hogy szeptemberre és októberre a tanfelügyelőség a számlák 80 százalékát kifizette a saját alapjából, de mivel a minisztérium azóta sem utalt pénzt a fentebb említett törvényességi fenntartásai miatt, ezért nem tudták kifizetni a fuvarozó cégeket. „Várjuk mi is a megoldást, mert szeretnénk, hogy a jelenlegi törvényes feltételeknek megfelelően a diákok részesüljenek a törvény által megszabott ingyenes utazásban” – mondta.
Az ingázó diákok egyébként szeptember óta utazhatnak térítésmentesen – kivéve azok, akiknek településén is működik olyan iskola, ahová járhatnának, mégsem azt választották; utóbbiak nem jogosultak ingyenes bérletre.
Mint korábban beszámoltunk róla, Hargita megyében a helyközi buszjáratok menetrendje 2014-ben lépett érvénybe és 2019-ig szólt, de azt azóta is hosszabbítják, tehát még nem fogadtak el újat. Tekintettel arra, hogy a buszmenetrendért, az útvonalakra kiadott engedélyekért, azaz a szolgáltatás kiszervezésének törvényességéért Hargita Megye Tanácsa felel, ezért megkérdeztük Borboly Csaba tanácselnököt is, mi az álláspontja a kialakult helyzetről.
Időszerű lenne frissíteni az autóbuszok közlekedési programját Hargita megyében, amelyet még mindig nem fejezett be Hargita Megye Tanácsa. Akadnak olyan járatok, amelyeket a rendszerváltozás előtti időkben alakítottak ki, és azóta semmi nem változott.
„Sok-sok újratervezés volt ebben a témában: újra kellett a tenderfüzeteket írni, a nyomvonalakat pedig többször is újra kellett tervezni” – kezdte a megyei tanácselnök.
– tudtuk meg.
A hatóság levélben értesített 14 megyei tanfelügyelőséget, köztük a Hargita Megyei Tanfelügyelőséget is, miszerint a közszállítás nem teljesíti a törvényes előírásokat. Ez ügyben Hargita Megye Tanácsa átiratban hívta fel az országos hatóság figyelmét arra, hogy a megyei tanács 2020-ban kötött szerződést a szállítótársaságokkal, amelyről előzetesen az Országos Közbeszerzési Ügynökséggel és a Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztériummal egyeztetett. Erről a megyei tanács közleményében írtak, abban azt is jelezték:
Borboly a Székelyhonnak kiemelte, azon kevés megyék egyikéhez tartoznak, akik harcolnak a minisztériummal, hogy fizessék ki az ingyenes diákbérleteket.
Pénteki beszélgetésünk után szombaton új hírrel keresett meg Hargita Megye Tanácsának elnöke, miszerint a pénteki kormányülésen módosították a 810-es számú kormányhatározatot, amely szombaton jelent meg a Hivatalos Közlönyben, ennek értelmében már nincs jogi akadálya a kifizetéseknek. Ezt a megyei tanács átiratban jelezte a tanügyminisztérium felé is. Az még kérdés, hogy a tanügyminisztérium mikor és hogyan törleszti a tartozását.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!