Pénteken módosították a kormányhatározatot, de az még kérdés, hogy a tanügyminisztérium mikor és hogyan törleszti a tartozását
Fotó: Pinti Attila
Törvényességi hiányosságokra hivatkozva nem fizette ki a tanügyminisztérium a Hargita megyei busztársaságoknak az ingyenes diákbérletek árát több mint két hónapra visszamenően. Emiatt az érintett társaságok azt fontolgatják, hogy januártól nem biztosítják a térítésmentes utaztatását az ingázó tanulóknak. A legutóbbi kormányülésen azonban módosították a vonatkozó jogszabályt, amely megoldás lehet a problémára.
2023. december 30., 21:042023. december 30., 21:04
Az egyik Hargita megyei busztársaság vezetője – a többi érintett tömegközlekedési cég nevében is beszélve – azzal a panasszal kereste meg a Székelyhont, hogy több mint két hónapra visszamenőleg nem fizették ki számukra az ingázó diákok ingyenes bérleteit. Mint magyarázta,
legalábbis azokon az útvonalakon, amelyen az ő cége biztosítja a buszjáratokat. Ők több mint 650 diákbérletet állítottak ki. Ez pedig jelentősen megnövelte a cég kiadásait: több járatot, több férőhelyes buszokat kellett indítson, a munka volumene is megnőtt. A tanfelügyelőségtől pedig közel 200 ezer lejt vár az ingyenes diákbérletek kifizetésére, amit eddig nem kapott meg. Hozzátette, a többi szállító cég fele is vannak elmaradások.
A fennálló helyzetet a tanügyminisztérium azzal magyarázta, hogy nincsenek meg a törvényes feltételei a személyszállításnak Hargita megyében, holott a cégvezető elmondta, volt szerződésük a szolgáltatás biztosítására Hargita Megye Tanácsával. Ezt a szerződést a napokban meghosszabbították, amelyet a busztársaságok aláírtak. Elmondta,
és bepereli a Hargita megyei tanfelügyelőséget a pénz behajtásáért.
Demeter Levente, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetője a téma kapcsán megkeresésünkre leszögezte, hogy a tanfelügyelőség csak a diákbérletek után járó kifizetésekkel foglalkozik a cégek által benyújtott számlák alapján, amelyet a tanügyminisztérium utal számukra.
– magyarázta. Hozzátette, nekik nincs döntési szerepük, a problémát egy bonyolult jogszabályrendszer okozza, amely nagyon nehezen követhető. A tanügyminisztérium átiratában, amelyet elküldött a tanfelügyelőségnek, 13 megyét sorolt fel, ahol gondok vannak a kifizetésekkel, mert nem felelnek meg az összes törvényes feltételnek a személyszállítás biztosítása terén. Ezek között szerepel Hargita megye is. A helyzet tisztázására egyeztetés zajlott december 20-án a megyei önkormányzatnál az érintett felek, a busztársaságok és a hatóságok részvételével.
– jegyezte meg a főtanfelügyelő. Hozzátette, ez egy nagyon súlyos probléma, amely veszélyezteti az ingyenes utaztatás rendszerét. Tőle tudjuk, hogy szeptemberre és októberre a tanfelügyelőség a számlák 80 százalékát kifizette a saját alapjából, de mivel a minisztérium azóta sem utalt pénzt a fentebb említett törvényességi fenntartásai miatt, ezért nem tudták kifizetni a fuvarozó cégeket. „Várjuk mi is a megoldást, mert szeretnénk, hogy a jelenlegi törvényes feltételeknek megfelelően a diákok részesüljenek a törvény által megszabott ingyenes utazásban” – mondta.
Az ingázó diákok egyébként szeptember óta utazhatnak térítésmentesen – kivéve azok, akiknek településén is működik olyan iskola, ahová járhatnának, mégsem azt választották; utóbbiak nem jogosultak ingyenes bérletre.
Mint korábban beszámoltunk róla, Hargita megyében a helyközi buszjáratok menetrendje 2014-ben lépett érvénybe és 2019-ig szólt, de azt azóta is hosszabbítják, tehát még nem fogadtak el újat. Tekintettel arra, hogy a buszmenetrendért, az útvonalakra kiadott engedélyekért, azaz a szolgáltatás kiszervezésének törvényességéért Hargita Megye Tanácsa felel, ezért megkérdeztük Borboly Csaba tanácselnököt is, mi az álláspontja a kialakult helyzetről.
Időszerű lenne frissíteni az autóbuszok közlekedési programját Hargita megyében, amelyet még mindig nem fejezett be Hargita Megye Tanácsa. Akadnak olyan járatok, amelyeket a rendszerváltozás előtti időkben alakítottak ki, és azóta semmi nem változott.
„Sok-sok újratervezés volt ebben a témában: újra kellett a tenderfüzeteket írni, a nyomvonalakat pedig többször is újra kellett tervezni” – kezdte a megyei tanácselnök.
– tudtuk meg.
A hatóság levélben értesített 14 megyei tanfelügyelőséget, köztük a Hargita Megyei Tanfelügyelőséget is, miszerint a közszállítás nem teljesíti a törvényes előírásokat. Ez ügyben Hargita Megye Tanácsa átiratban hívta fel az országos hatóság figyelmét arra, hogy a megyei tanács 2020-ban kötött szerződést a szállítótársaságokkal, amelyről előzetesen az Országos Közbeszerzési Ügynökséggel és a Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztériummal egyeztetett. Erről a megyei tanács közleményében írtak, abban azt is jelezték:
Borboly a Székelyhonnak kiemelte, azon kevés megyék egyikéhez tartoznak, akik harcolnak a minisztériummal, hogy fizessék ki az ingyenes diákbérleteket.
Pénteki beszélgetésünk után szombaton új hírrel keresett meg Hargita Megye Tanácsának elnöke, miszerint a pénteki kormányülésen módosították a 810-es számú kormányhatározatot, amely szombaton jelent meg a Hivatalos Közlönyben, ennek értelmében már nincs jogi akadálya a kifizetéseknek. Ezt a megyei tanács átiratban jelezte a tanügyminisztérium felé is. Az még kérdés, hogy a tanügyminisztérium mikor és hogyan törleszti a tartozását.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!