Fotó: Boda L. Gergely
A szívbeteg gyerekek megműtésére szánt kereteket is negatívan érintette a gazdasági válság. A marosvásárhelyi orvosok a beavatkozásokra 25 százalékkal kevesebb pénzt tudtak fordítani, mint tavaly.
2009. november 22., 14:082009. november 22., 14:08
Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyi Szív- és Érrendszeri Betegségek Intézetében (IBCvT) – amely az országban egyedüli intézményként műti a szívbeteg újszülötteket – idén 335 kicsit operáltak, de 380 beavatkozást terveztek.
A várólistára 2010 áprilisáig már feliratkoztak. Jelenleg 70 gyereket kellene mielőbb megoperálni, és 300 más kicsi várja a diagnózis felállítását. 80 százalékuk biztosan műtésre szorul. Az említett páciensek többsége 0 és 1 év közötti.
A statisztikák szerint Romániában évente 1000 olyan gyerek születik, akiknél szívbetegséget fedeznek fel. Ezeknek 90 százalékát közvetlenül a születés utáni hetekben meg kellene operálni, a marosvásárhelyi IBCvT-nek azonban korántsem ekkora a befogadóképessége, viszont kitűnően képzett szakemberei, a legkorszerűbb felszerelései, illetve két műtőterme is van.
Alig néhány óra alatt hetven ezer lejnél is nagyobb pénzbírságot szabtak ki Maros megyében a közlekedésrendészek – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Tavaszi hulladékgyűjtést szerveznek Szászrégenben március 31. és április 18. között. A nagytakarítás alatt a nagy méretű hulladékoktól, valamint a növényi hulladéktól is meg lehet majd szabadulni.
Az autós forgalmat is egy sávon terelik a 15-ös országút Nagyernye és Sáromberke közötti szakaszán, ugyanis lángra kapott a száraz növényzet.
Több lőfegyvert is talált a rendőrség egy marosludasi férfinél, amelyek birtoklásához nem rendelkezett engedéllyel. A gyanúsítottat 24 órára őrizetbe vették – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
„Ne féljetek, magyarok, itt vannak a cigányok!” – ez a mondat mélyen beleivódott a marosvásárhelyi magyarság kollektív tudatába. A „fekete márciusról” szóló emlékezésen azokról a romákról is beszéltek, akiknek a nevét nem őrzik emléktáblák.
A magyar kormány támogatja a Bolyai Farkas Elméleti Líceum étkezőjének felújítását – derült ki pénteken Magyar Levente és Nacsa Lőrinc marosvásárhelyi látogatása alkalmával.
Polgármestere nélkül maradhat a Maros megyei Nyárádtő, miután a legfelsőbb bíróság elutasította Victor Prodan városvezető fellebbezését az összeférhetetlenségét megállapító ANI-döntés ellen.
Egy magyar és egy román vállalkozó együttműködésének, közös munkájának jó példája ez a modern hűtőcsarnok, amelyet a magyar kormány támogatásával valósítottak meg – mondta Tánczos Barna pénzügyminiszter pénteken a Maros megyei Kerelőszentpálon.
A változó világra, a kiszámíthatatlanságra és a közösségi összetartás fontosságára hívták fel a figyelmet pénteken Marosvásárhelyen, a IV. Erdélyi Gazdasági Fórumon.
Öt halottja és több száz sérültje volt a 35 évvel ezelőtti marosvásárhelyi etnikai konfliktusnak, amely „fekete márciusként” maradt meg a köztudatban, és máig nem történt felelősségre vonás az ügyben. Erre emlékeztek csütörtökön Marosvásárhelyen.