Tíz képben foglaljuk össze februárt, és akárcsak januárban, ezúttal sem törekedünk a teljességre, annál inkább az események, történések szubjektív bemutatására. Egy kicsit viszont csavarunk: a képeket párokba helyezzük, esetenként igencsak meglepő párhuzamokat teremtve.
2022. február 28., 22:022022. február 28., 22:02

Rendhagyó módon teszünk kísérletet arra, hogy összefoglaljuk a januári történéseket: tíz képben és képaláírással idézzük fel 2022 első hónapját. Reméljük, összegzőnk kellően rövid ahhoz, hogy féltávon ne veszítsük el az olvasót, és pont elég a lényegre.
A képek teljes nézetéhez húzza jobbra, illetve balra a középső sávot • Fotók: Veres Nándor
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szemészeti osztályán történt fertőzés és annak következményei, ahogy a kórházat fenntartó Hargita megyei önkormányzat láttatta, illetve amire a közvélemény kíváncsi volt. Borboly Csaba megyeitanács-elnök olyan közleményt „okézott le”, amely elkerüli megemlíteni, hogy három beteg véglegesen elveszítette látását az egyik szemére a fertőzés miatt. A súlyos következmény azonban hamar kiderült, és végigsöpört nemcsak a helyi, hanem az országos médián. A botrány szinte az egész hónapot felölelte, az elkendőzést követő beismerés, a felelőskeresés és hárítás, vezetők visszahívása, majd a visszahívás visszahívása mind arról árulkodott, hogy messze állunk még a hasonló problémák profi kezelésétől. Ahhoz viszont közel, hogy mindez megtörténjen. Akár újra.
Fotók: Pinti Attila és László Ildikó
Emlékállítás így és úgy. Előrelépést hozott február az úzvölgyi katonatemető ügyében, ugyanis a Bákó Megyei Törvényszék első fokon úgy határozott, hogy érvénytelen a dormánfalviak építkezési engedélye, így a temetőből el kell távolítani a román betonkereszteket és emlékművet. A döntés megfellebbezhető, a konkrét eltávolítás pedig – a román igazságszolgáltatást ismerve – igencsak megkérdőjelezhető. Ami azt illeti, meg is kérdeztük olvasóinkat, hogy mennyire bíznak a haditemető korábbi állapotának visszaállításában. Több mint hatszázan szavaztak, és közülük csak egyharmad számít az első fokú ítélettel összhangban lévő jogerős döntésre, kicsivel kevesebb mint kétharmad a román keresztek állandóságát valószínűsíti.
Az emlékállítás építőbb oldala Székelyudvarhelyen látszik megvalósulni, ha többszöri helyszínváltoztatás után – a februári bejelentést követően – végül a belvárosi református temetőben sikerül felállítani Csanády György mellszobrát. Amilyen körülményesen találtak helyet a székely himnusz szerzőjét ábrázoló alkotásnak, olyan gyorsan „találták meg” maguknak a kezdeményezést a román nacionalisták. A Calea Neamului egyesület vezetője bejelentette, mindent megtesznek a szobor felállításának megakadályozásáért, és ha kell, Székelyudvarhelyre is eljönnek.
Fotók: Beliczay László és Erdély Bálint Előd
Székelyudvarhely városcímerét vizsgálják egy feljelentés miatt. Több száz év után főügyészségi szinten kell most eldönteni, hogy állatkínzásra való felbujtásnak minősül-e a karddal átszúrt medvefej ábrázolása.
Amíg Bukarestben átnyálazzák a bekért dokumentumokat, addig egy anyamedve itthon már döntött, és a város belterületétől néhány szász méterre vackolta be magát bocsaival. Jelzőszalaggal kerítették el a területet, és felhívták az udvarhelyiek figyelmét, hogy kerüljék el a környéket. Lehet, hogy csak a városcímert kellett volna kifüggeszteni...
Fotók: Veres Nándor és Robert Ghement/EPA/Agerpres
A madéfalvi Siculicidium-emlékműhöz látogatott február 14-én Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere. A magas rangú diplomatát népes tömeg fogadta, székely zászlókkal pedig helybéli fiatalok álltak sorfalat. A látogatás alkalmával újra az 1764-es madéfalvi eseményekre emlékeztek, amelynek következtében kezdődött meg a székelyek kivándorlása Moldvába, aztán falualapítás a mai Suceava megye területén.
2022-ben ukrajnai menekültek érkeznek az ukrán–román határon Suceava megyébe, miután február 24-én megtámadta Oroszország Ukrajnát, és háború tört ki a két ország között. A romániaiak élelmiszercsomaggal fogadják a háború elől menekülőket.
Fotók: Beliczay László és László Ildikó
Székelyudvarhelyi RMDSZ: Antal Lóránt és Miklós Zoltán. Négyen jelentették be, hogy indulnak a Szövetség székelyudvarhelyi szervezetének elnöki tisztségéért, végül ketten vállalták a megmérettetést. S hogy ez mennyire volt vállalható? Az udvarhelyi politikaiverseny-múltat teljesen hozta, tehát ilyenformán ütötte a szintet. A kérdés az, hogy ezen a mércén akarunk-e/tudunk-e emelni.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!