Hirdetés
Hirdetés

Műtét előkészítése során történt hiba okozhatta a megfertőződéseket a szemészeten

Képünk illusztráció •  Fotó: Pál Árpád

Képünk illusztráció

Fotó: Pál Árpád

Lezárult a belső vizsgálat a kórház szemészeti osztályára szürkehályog-műtét után endoftalmitisz miatt visszakerült 14 páciens ügyében – tájékoztat közleményében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház.

Székelyhon

2022. február 10., 12:592022. február 10., 12:59

Jelenleg mind a 14 beteget hazaengedték a kórházból. Hazabocsájtásuk előtt a páciensek többségének javult az állapota, mindenkivel tartják még a kapcsolatot, és visszamennek még ellenőrzésre. Három betegnél járt az endoftalmitisz jelentős következménnyel, jelenleg az ő állapotuk is javult, nincsenek fájdalmaik, tüneteik. Hat betegnek különböző mértékben romlott a látása a műtött szemén, öt páciensnél nem okozott, illetve csak kismértékben okozott látásromlást a gyulladás.

Hirdetés

Ahogy a kórház azt előzőleg már kiközölte, a laboreredmények a 14 érintett beteg közül 6-nál mutatták ki a Pseudomonas aeruginosa baktérium jelenlétét. A kórház előző közlése óta megkapott összes eredmény negatív: a műtőbeli felületekről, a levegőből, a műtéti eszközökről, anyagokról, a személyzet bőréről és orrából vett mintákban nem volt jelen ezen baktérium.

Ugyanakkor a belső ellenőrzés során hiányosságokat állapítottak meg a műtétek során használt eszköztár követhetőségére, kezelésére és sterilizálására vonatkozó szabályok betartása terén. A beazonosított hibák nyomán számos intézkedést hozott a kórház az intézmény és az osztály műtőblokkjainak működését illetően, ezek a következők:

  • felülvizsgálták a tisztítási, fertőtlenítési és sterilizálási protokollokat a kórház szintjén;

  • ellenőrizték a műtőblokkokat;

  • letisztították és fertőtlenítették a szemészeti műtő minden felületét és a hozzátartó helyiségeket, általános fertőtlenítés zajlott le a teljes szemészeti műtőblokkban;

  • felülvizsgálták a szemészeti osztály műtéti regisztereit, sterilizálási regisztereit és a tisztítási-fertőtlenítési operatív procedúrákat;

  • átszervezték a szemészeti műtő sterilizálási helyiségének elkülönített útvonalait;

  • több találkozó, képzés lezajlott a szemészeti műtő személyzetével a tisztítási, fertőtlenítési, sterilizálási tudnivalók felfrissítésére, kibővítésére, ellenőrzésére;

  • közép- és hosszútávra felvázoltak egy átszervezési és modernizálási tervet a szemészeti műtő és a szemészeti osztály működésére vonatkozóan.

A szemészeti műtőben továbbra sem végeznek invazív beavatkozásokat, mindaddig, amíg minden folyamatban lévő ellenőrzés lezárul. A szemészeti ellátásra szoruló pácienseket a szemészeti járóbeteg-rendelőben látják el.

„Sajnálatunkat fejezzük ki a kialakult helyzet miatt, és együttérzésünkről biztosítjuk az érintett pácienseket. Mindazt, amit szakmailag és emberileg lehetett, megtette a kórház ezen betegekért, és továbbra is tartjuk a kapcsolatot velük és hozzátartozóikkal. Rendkívüli ez a helyzet, hisz a szemészeti osztályon az elmúlt években több ezer szürkehályog-műtétet végeztek el gond nélkül.

Idézet
Mivel a műtőben és a kollégáktól vett mintákból nem jelent meg a fertőzést okozó baktérium, ezért egy, a műtétek előkészítése során esetlegesen megtörtént hibára következtettünk.

Ezért felülvizsgáltuk a sterilizálási protokollokat, a betegutakat, és folyatjuk ezt a folyamatot a műtőblokk átszervezésével azért, hogy megteremtsük a legbiztonságosabb betegellátás körülményeit” – foglalta össze Konrád Judit, a kórház menedzsere.

Mint beszámoltunk róla, endoftalmitisz – a szem belső rétegeit érintő gyulladás – alakult ki a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán január 12-én és 13-án szürkehályog-műtéten átesett tizennégy páciensnél.

korábban írtuk

Baktériumfertőzés a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán
Baktériumfertőzés a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán

Endoftalmitisz – a szem belső rétegeit érintő gyulladás – alakult ki a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán január 12-én és 13-án szürkehályog-műtéten átesett tizennégy páciensnél.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Ezek lesznek a legmelegebb napok a kéthetes előrejelzés szerint

Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre, a június 15–28. közötti időszakra vonatkozó időjárás-előrejelzését. Jöhet a nyár.

Ezek lesznek a legmelegebb napok a kéthetes előrejelzés szerint
2026. június 15., hétfő

Felmentették az augusztus 10-i tüntetés erőszakos feloszlatásával vádolt csendőrségi vezetőket

A bukaresti katonai törvényszék a csendőrségi vezetőket a vádak alól felmentő ítéletet hozott hétfőn a 2018. augusztus 10-i fővárosi tüntetés ügyében.

Felmentették az augusztus 10-i tüntetés erőszakos feloszlatásával vádolt csendőrségi vezetőket
2026. június 15., hétfő

Közzétették a gazdaságilag aktív népesség számát Romániában

A munkaképes korú, azaz a 15 és 64 év közötti lakosság foglalkoztatási aránya 62,6 százalékon stagnált az idei első negyedévben, míg a munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal 6,5 százalékra nőtt 2025 utolsó három hónapjához képest.

Közzétették a gazdaságilag aktív népesség számát Romániában
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Alkoholszondás és drogtesztes ellenőrzések várhatók országszerte

Országos akcióhoz csatlakozva június 15. és 21. között fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a rendőrök, elsősorban az ittas vagy tudatmódosító szer alatt álló sofőrök kiszűrésére.

Alkoholszondás és drogtesztes ellenőrzések várhatók országszerte
2026. június 15., hétfő

Tengerbe fulladt egy férfi a legnépszerűbb romániai üdülőhelyen

Egy 56 éves férfi fulladt vasárnap a Fekete-tengerbe, Mamaia üdülőhelyen. Kiemelték a vízből és megpróbálták újraéleszteni, de eredménytelenül.

Tengerbe fulladt egy férfi a legnépszerűbb romániai üdülőhelyen
2026. június 15., hétfő

Az RMDSZ támogatásában is bízik a kijelölt kormányfő

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök mindenekelőtt párttársainak támogatására számít az új kormány megalakításakor, és nem abból indul ki, hogy két táborra szakad a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Az RMDSZ támogatásában is bízik a kijelölt kormányfő
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Sokszor úgy derül ki a környezetszennyezés, hogy feljelentést tesz a szomszéd

Fokozatosan növekszik a környezetvédelmi panaszok száma Hargita megyében, ami elsőre a lakosság környezettudatosságának erősödésére utal. A valóság azonban kissé árnyaltabb és lehangolóbb is: a háttérben sokszor szomszédok közti konfliktusok állnak.

Sokszor úgy derül ki a környezetszennyezés, hogy feljelentést tesz a szomszéd
2026. június 15., hétfő

Parkolószenzorokat telepítenek, nem lehet parkolni hétfőn a Temesvári sugárút egy részén

Nem használhatóak hétfőn reggel Csíkszeredában a Temesvári sugárút egy részének parkolói szenzortelepítési munkálatok miatt – tájékoztat a parkolást felügyelő Csíki Trans. Kft.

Parkolószenzorokat telepítenek, nem lehet parkolni hétfőn a Temesvári sugárút egy részén
2026. június 14., vasárnap

A kormányprogram és a miniszterek ismeretében dönt az RMDSZ Veștea támogatásáról

Kelemen Hunor vasárnap este közölte, ha Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök tárgyalásra hívja az RMDSZ képviselőit, meghallgatják a javaslatait.

A kormányprogram és a miniszterek ismeretében dönt az RMDSZ Veștea támogatásáról
Hirdetés