
Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Lezárult a belső vizsgálat a kórház szemészeti osztályára szürkehályog-műtét után endoftalmitisz miatt visszakerült 14 páciens ügyében – tájékoztat közleményében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház.
2022. február 10., 12:592022. február 10., 12:59
Jelenleg mind a 14 beteget hazaengedték a kórházból. Hazabocsájtásuk előtt a páciensek többségének javult az állapota, mindenkivel tartják még a kapcsolatot, és visszamennek még ellenőrzésre. Három betegnél járt az endoftalmitisz jelentős következménnyel, jelenleg az ő állapotuk is javult, nincsenek fájdalmaik, tüneteik. Hat betegnek különböző mértékben romlott a látása a műtött szemén, öt páciensnél nem okozott, illetve csak kismértékben okozott látásromlást a gyulladás.
Ahogy a kórház azt előzőleg már kiközölte, a laboreredmények a 14 érintett beteg közül 6-nál mutatták ki a Pseudomonas aeruginosa baktérium jelenlétét. A kórház előző közlése óta megkapott összes eredmény negatív: a műtőbeli felületekről, a levegőből, a műtéti eszközökről, anyagokról, a személyzet bőréről és orrából vett mintákban nem volt jelen ezen baktérium.
Ugyanakkor a belső ellenőrzés során hiányosságokat állapítottak meg a műtétek során használt eszköztár követhetőségére, kezelésére és sterilizálására vonatkozó szabályok betartása terén. A beazonosított hibák nyomán számos intézkedést hozott a kórház az intézmény és az osztály műtőblokkjainak működését illetően, ezek a következők:
felülvizsgálták a tisztítási, fertőtlenítési és sterilizálási protokollokat a kórház szintjén;
ellenőrizték a műtőblokkokat;
letisztították és fertőtlenítették a szemészeti műtő minden felületét és a hozzátartó helyiségeket, általános fertőtlenítés zajlott le a teljes szemészeti műtőblokkban;
felülvizsgálták a szemészeti osztály műtéti regisztereit, sterilizálási regisztereit és a tisztítási-fertőtlenítési operatív procedúrákat;
átszervezték a szemészeti műtő sterilizálási helyiségének elkülönített útvonalait;
több találkozó, képzés lezajlott a szemészeti műtő személyzetével a tisztítási, fertőtlenítési, sterilizálási tudnivalók felfrissítésére, kibővítésére, ellenőrzésére;
közép- és hosszútávra felvázoltak egy átszervezési és modernizálási tervet a szemészeti műtő és a szemészeti osztály működésére vonatkozóan.
A szemészeti műtőben továbbra sem végeznek invazív beavatkozásokat, mindaddig, amíg minden folyamatban lévő ellenőrzés lezárul. A szemészeti ellátásra szoruló pácienseket a szemészeti járóbeteg-rendelőben látják el.
„Sajnálatunkat fejezzük ki a kialakult helyzet miatt, és együttérzésünkről biztosítjuk az érintett pácienseket. Mindazt, amit szakmailag és emberileg lehetett, megtette a kórház ezen betegekért, és továbbra is tartjuk a kapcsolatot velük és hozzátartozóikkal. Rendkívüli ez a helyzet, hisz a szemészeti osztályon az elmúlt években több ezer szürkehályog-műtétet végeztek el gond nélkül.
Ezért felülvizsgáltuk a sterilizálási protokollokat, a betegutakat, és folyatjuk ezt a folyamatot a műtőblokk átszervezésével azért, hogy megteremtsük a legbiztonságosabb betegellátás körülményeit” – foglalta össze Konrád Judit, a kórház menedzsere.
Mint beszámoltunk róla, endoftalmitisz – a szem belső rétegeit érintő gyulladás – alakult ki a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán január 12-én és 13-án szürkehályog-műtéten átesett tizennégy páciensnél.

Endoftalmitisz – a szem belső rétegeit érintő gyulladás – alakult ki a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán január 12-én és 13-án szürkehályog-műtéten átesett tizennégy páciensnél.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás