
Készül a Csanády-szobor, de egyelőre nem tudni, hogy hová lehet kihelyezni
Fotó: Bíró Edit
Nem értett egyet a székelyudvarhelyi köztéri alkotások elhelyezését véleményező szaktestület azzal az elképzeléssel, hogy a Haáz Rezső Múzeum udvarára kerüljön a Balázs Ferenc Vegyeskar és támogatóik által megrendelt Csanády György-szobor. A kezdeményezők új helyszínt keresnek, hogy méltó emléket állíthassanak a székely himnusz szerzőjének.
2021. november 01., 20:012021. november 01., 20:01
2023. február 21., 15:352023. február 21., 15:35
A Balázs Ferenc Vegyeskar nagyjából három éve kezdeményezte, hogy szobrot állítsanak Székelyudvarhelyen a település jeles szülöttjének, Csanády Györgynek, a székely himnusz szerzőjének. Hozzájuk csatlakoztak a történelmi vitézi rend tagjai, a Szabad Emberek Pártjának (POL) képviselői, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Székely Nemzeti Tanács és több más civil szervezet.
Végül egy utcát neveztek el a szerzőről a Szél-dombon, de a szobor állításának kezdeményezői nem tettek le az emlékállítással kapcsolatos terveikről. Abban is reménykedtek, hogy időközben új tereket alakítanak ki a városban, ahol helyet kaphatna a szobor, ám végül ez elhúzódni látszott. Ezért
Noha a megbízott székelyudvarhelyi művészek hozzáfogtak a szobor elkészítéséhez, sajnos ennek a Haáz Rezső Múzeum udvarán történő elhelyezését kedvezőtlenül véleményezte az ezzel megbízott, mások mellett művészekből álló szakhatóság – tudtuk meg Bíró Edittől, a Balázs Ferenc Vegyeskar kóruselnökétől. Rámutatott, az ebből a célból szervezett gyűlésen elhangzott, hogy a hagyományosnak mondható mellszobor helyett inkább kortárs alkotások, installációk elhelyezését támogatnák.

Évek óta arra törekszenek Székelyudvarhelyen, hogy a helyi születésű Csanády Györgynek, a székely himnusz szerzőjének szobrot állítsanak. Több sikertelen próbálkozás után most úgy tűnik, megvan a helyszín, és a szobor készítése már el is kezdődött.
Bíró Edit arra is kapott ígéretet, hogy talán egy későbbiekben megépülő negyedben kaphat majd helyet az általuk elképzelt alkotás. Ő azonban
Az idő azonban sürget, hiszen egyrészt már készül a szobor, másfelől pedig jövő májusban, a székely himnusz bemutatásának századik évfordulóján már egy méltó helyen szeretnének megemlékezni a szerzőről.
A Mezőméhes községhez tartozó Mezővelkére vonultak a nagysármási tűzoltók szerda este, ahol egy lakóház tetőzete gyúlt ki.
A Perzsa-öböl térségében zajló háború és a Hormuzi-szoros forgalmának részleges lezárása az üzemanyagárak emelkedéséhez vezetett – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Lélekemelő nagyböjti koncertre kerül sor a csíkdelnei Úr-kápolnában, a március 8-án 11 órától kezdődő szentmise után.
Vlagyimir Putyin orosz elnök jóváhagyta két kárpátaljai magyar hadifogoly elengedését a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel folytatott tárgyalásán szerdán Moszkvában.
Lenyűgöző hangszerrel egészült ki a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum. A Bartók Béla-terem új ékszerét Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere adta át, a zongorát pedig maga az alkotó szólaltatta meg először.
Kárp György 80 címmel különleges, zenés-vidám estére várják az érdeklődőket március 5-én, csütörtökön 18 órától a Szovátai Városháza dísztermében
A romániai lakások háromnegyede nincs pénzügyileg védve a természeti katasztrófák ellen, mivel a közel 10 millió lakóingatlan közül mindössze mintegy 2,4 millió rendelkezik kötelező biztosítással – jelentette ki a PAID vezérigazgatója.
Az oktatási minisztérium a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kezdeményezésére új módszertant fogadott el a kisebbségi tankönyvek beszerzésére – számol be az RMDSZ sajtóosztálya.
Hivatali visszaélés miatt négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán a legfelsőbb bíróság Adrian Chesnoiu volt mezőgazdasági minisztert egy elcsalt versenyvizsgákkal kapcsolatos ügyben. Az ítélet nem jogerős.
Romániában 60 százalékkal csökkent a súlyos közúti balesetek száma 2019-hez képest, a halálos áldozatok száma pedig 30 százalékkal mérséklődött – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján az Országos Rendőr-főkapitányság helyettes vezetője.
1 hozzászólás