Rendhagyó módon teszünk kísérletet arra, hogy összefoglaljuk a januári történéseket: tíz képben és képaláírással idézzük fel 2022 első hónapját. Reméljük, összegzőnk kellően rövid ahhoz, hogy féltávon ne veszítsük el az olvasót, és pont elég arra, hogy a lényeget egybeszedje. Szubjektív visszatekintő.
2022. január 31., 22:002022. január 31., 22:00
2022. február 02., 12:152022. február 02., 12:15
Fotó: Beliczay László
Rendhagyó módon teszünk kísérletet arra, hogy összefoglaljuk a januári történéseket: tíz képben és képaláírással idézzük fel 2022 első hónapját. Reméljük, összegzőnk kellően rövid ahhoz, hogy féltávon ne veszítsük el az olvasót, és pont elég arra, hogy a lényeget egybeszedje. Szubjektív visszatekintő.
2022. január 31., 22:002022. január 31., 22:00
Fotó: Beliczay László
Kezdjük az elején. Már az első percektől. 2022 hangosabban, fényesebben indult, mint a tavalyi esztendő. Éppen két járványhullám között, a legtöbb helyen tűzijátékkal, szabadtéri mulatsággal köszönthették az új évet. Az éjféli, közös visszaszámlálás után viszont jöhetett az egymástól inkább elszigetelő előreszámolás: a negyediket követi az ötödik koronavírusjárvány-hullám.
Fotó: Beliczay László
Január másodikán egy hatéves kislányt gázoltak halálra az udvarhelyszéki Felsősófalván. A balesetet követően fokozott rendőri jelenléttel próbálták megakadályozni az agressziót. Lassabban! Intő jel már az év elején mindanyiunknak.
Fotó: Beliczay László
Úton Ivóból a Madarasi Hargitára. Január eleje különösen enyhe volt, csak a legmagasabban fekvő sípályák tudták maradéktalanul kiszolgálni a vendégeket. Ám az odavezető út kevésbé volt „kiszolgáló”: kért is, nemcsak adott. Szabályok vonatkoztak a Hargitára való fel- és lejutásra, meghatározott program és hólánc. Ha az információ elakadt, a forgalom is megakadt.
Fotó: Veres Nándor
Nagyon szegény körülmények között tengődő csíkszeredai család életébe nyertünk bepillantást január elején. Noha szinte minden téren nélkülöztek az elhagyatott épületben, mégis úgy tűnt, maradnának. Cikkünk nem maradt visszhang nélkül, a történetet megismerve sokan adományokat ajánlottak fel, gyűjtés indult a család megsegítésére, sőt még a költözésről is sikerült meggyőzni a családfőt. Példás összefogás és segítségnyújtás, karácsony után. A szükség nem alkalomhoz kötött.
Fotó: Pinti Attila
A madéfalvi veszedelem 258. évfordulóján, január 7-én a Siculicidium-emlékműnél tartottak ünnepi megemlékezést. Idén rendhagyó módon bővítették ki az emlékünnepet, a nap végén a székely zászló színeivel világították meg a csíkszeredai Mikó-várat. A fényjátékkal a csíkszeredai városháza tisztelgett a madéfalvi veszedelem áldozatai előtt.
Fotó: Rab Zoltán
Szuperhősmaszk szuper erővel? Nem lenne rossz... Az ötödik hullámra készülve szigorítást rendeltek el országosan, és újra maszkot kell viselni kültéren is. Nem is akármilyent! Orvosi maszk vagy FFP2-es játszik. Játék az idegekkel? A döntés racionalitásával kapcsolatban számos kérdés felmerült.
Fotó: Pinti Attila
Medvét ütöttek el január közepén, egy vasárnapi estén Tusnádfürdőn, az állat az ütközés következtében elpusztult, a jármű megrongálódott. A kimúlt vadállatot végül az útszéli árokból szállították el a csendőrség és a rendőrség felügyelete mellett. Úgy tűnt, hogy mindenki tudta a dolgát, végezte a rábízott munkát. Emlékszünk még ugye a 2019 őszén, Parajd és Szováta között elütött medvére? Nos, azóta történt egy s más, politikusok jöttek-mentek, a probléma viszont maradt. Tény, hogy a számos hasonló baleset után az „eltakarítás” jobban működik.
Fotó: Haáz Vince
A Marosvásárhelyen újdonságnak számító szelektív hulladékgyűjtés elindításáról beszélt Soós Zoltán polgármester. Január közepén ugyanis először gyűjtötték össze városszinten, szervezetten a szelektív hulladékot: első lépésben a magánházaknál, majd az ígéretek szerint fokozatosan bevonják a tömbházakat is. Rég várt momentuma ez a korábban sorozatosan szemételszállítási gondokkal küzdő megyeszékhelynek, mégsem ettől „hangos” a városháza. Hangfelvételek kerültek nyilvánosságra egy politikai alapú városházi alkalmazásról. Azonnali következmény: távozott a polgármester két személyes tanácsadója, átvilágítást ígérnek. Hosszú távú következmény: attól függ, mi mindent bír el a politika (tudjuk, hogy nem keveset).
Fotó: Székelyhon
A hónap mozija az Árkompenzáció. Valahogy úgy vagyunk vele, hogy látjuk, halljuk, de nem igazán érezzük. Szó volt arról, hogy nem elég, ami van, arról is, hogy a nem eleget sem alkalmazzák, így aztán mint egy jó sztorinál, a hónap végére kijött az Árkompenzáció: Újratöltve (új szabályozást és árplafont fogadtak el, amely februártól lesz érvényes), valamint az Árkompenzáció: Kezdetek (törölte egy áramszolgáltató a korábbi számláit, és visszament a múltba megmutatni, hogyan kellett volna helyesen eljárni már a legelejétől). Akiket rabul ejtett a történet, megnyugtatásul közöljük, a rendező úgy döntött, lesz folytatás, minden bizonnyal már februárban.
Fotó: Haáz Vince
A hónap sporttörténete a marosvásárhelyi származású Bölöni László esete a Román Labdarúgó-szövetséggel. És itt nyomban el kell árulnunk: képünk nem idén januárban készült, mégis talán az idei történések miatt a legkifejezőbb, ugyanis nem sikerült megegyeznie a két félnek a román válogatott szövetségi kapitányi posztjáról. Noha a tárgyalás erejéig megvolt az átjárás, a kerítést – egyelőre? – nem sikerült lebontani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!