
Alkotás és ötletadás egyaránt része volt az Őszi Művésztelepnek
Fotó: Balázs Katalin
A háromhetes táborban kedden este megállt az alkotás, letették a vésőt és ecsetet, elismeréseket fogalmaztak meg, hiányosságokat emlegettek, összehasonlításokat végeztek a képzőművészek. Tizennégyen alkotnak jelenleg Szárhegyen, az Őszi Művésztelep meghívottjaként.
2018. augusztus 31., 13:542018. augusztus 31., 13:54
Bár augusztus 20-tól alkotnak az Őszi Művésztelep résztvevői, a szervező-házigazda, a Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ vezetősége augusztus 28-án tartotta a tábornyitót. Okkal odázta az ünnepséget, hiszen
A negyvennégy éve valósággá vált álom kötelez, küldetéssé formálódott: mindent meg kell tenni, hogy a lehetőségekhez képest feltételek legyenek, melyek alkalmasak, hogy a szárhegyi művésztelepre érkezők alkothassanak – közölte a résztvevőkkel Kolcsár Béla, a Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ gazdasági igazgatója. Ez egy szellemi központ, üzenetet továbbít az egész világ felé, ezért ami itt zajlik, az nagy felelősség, mondta a menedzser, ígérve a művészeknek:
Az intézményfenntartó, Hargita Megye Tanácsát Barti Tihamér alelnök képviselte, aki kötetlen beszélgetést, véleményalkotást ajánlott. Kérte: a művészek hasonlítsák össze a szárhegyi tábort mást művésztelepekkel, és fogalmazzák meg azokat a hiányosságokat, melyek pótolhatóak lehetnek. Úgy fogalmazott, hogy
Barti úgy vélekedett, hogy a lehető legnagyobb ráfigyelést igényli Szárhegy, amely a kortárs képzőművészet origója.
Európa-szinten stratégiai hely Szárhegy – így fogalmazott Danguly Ervin, a település polgármestere, és mintegy indoklásként hozzátette: „a Szárhegyet ismerő művészek és barátaik szeretnek Szárhegyre jönni.”
A művésztelepnek csupán néhány alapadottsága kell legyen: jó helyen, jó feltételek mellett, társaságban lehessen alkotni. Ha ezek valamelyike hiányzik, a képzőművésznek nincs oka otthonról eljönni – hangzott el több művész megfogalmazásában. Kiderült, Szárhegy híre tényleg vonzó, hisz egy magyarországi művésztelep-vezető kijelentette: ő Szárhegynek hírét hallotta, ezért jött most ide. Volt, aki azt hangsúlyozta,
Nem kifogástalan minden itt, derült ki a beszélgetésből. Akik még érték azt az időt, amikor a Lázár-kastély volt az egyik műterem, most hiányolják az ihlető környezetet. De műterem-hiányra panaszkodtak ifjabb alkotók is, a több helyszín szétszórja a csapatot, és akik az ebédlőben maradnak, nem a leginspirálóbb helyszínnel kell megelégedniük. Javaslatként hangzott el: legyen tér a művész körül, hogy ki tudjon bontakozni.
Fontos az is, hogy legyen nyersanyag, száraz fa a faragáshoz, a kőzetek megmunkálását is kevesebb porozással lehetne megoldani megfelelő felszerelésekkel.
Tizennégy művész produktumait láthatja szeptember 7-én 18 órától a nagyérdemű
Fotó: Balázs Katalin
Az illetékesek a kérések kapcsán új hírekkel, jövőre jobb kilátásokkal is szolgáltak. Danguly Ervin elmondta:
Addig is igyekeznek teret biztosítani az alkotáshoz, a szintén központi örmény ház új tulajdonosa a kertet és a melléképületet ajánlotta fel a művészek számára. Hamarosan csökkennek a raktározási gondok – jelentette be Kolcsár Béla menedzser – szerződést kötöttek a helyi közbirtokossággal, annak épületében, kisebb munkálatokat követően, megfelelő feltételek teremthetőek az alkotások megőrzésére. Így három vendégszoba is felszabadulna a Scholában, melyek egyike akár multimédiás teremmé is átalakítható.
A sokak által kimondott tényt erősítette meg a község polgármestere:
hozzátéve,hogy a tulajdonos az ingatlan megnyitásán gondolkodik, és a művészeti központ vezetőségével tárgyalnak az együttműködésről.
„Mi nem csak kívánjuk, hogy érezzék itt jól magukat, hanem teszünk is érte. Jelezzék, és segítünk, ez csak természetes” – részletezte. A beszélgetés végén szólalt fel Ferencz Zoltán, a Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ művészeti igazgatója. Elmondta: a szárhegyi művésztelep valóban közismert és közkedvelt művészberkekben, kapcsolatot tartanak más művésztelepekkel, a képzőművészek összejárnak, a szervezők összedolgoznak,
Az Őszi Művésztelep résztvevői
1. Basa Anikó (Magyarország)
2. Fekete Tibor (Nagyvárad)
3. Ferencz S. Apor (Csíkszereda)
4. Ferencz Zoltán (Szárhegy)
5. Imre Mariann (Magyarország)
6. Kovács Ince (Magyarország)
7. Kristó Róbert (Csíkszereda)
8. Mészáros Márta (Magyarország)
9. Székely Gábor (Magyarország)
10. Szelley Lellé (Magyarország)
11. Szigeti Gábor Csongor (Magyarország)
12. Szij Kamilla (Magyarország)
13. Vass Sándor (Magyarország)
14. Zsombori Béla (Udvarhely)
A táborzáró kiállítást szeptember 7-én 18 órától tartják a szárhegyi művelődési ház Cika-termében.
Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.
A parlament csütörtökön szavaz a 2026-os büdzsétervezetről.
A kézdivásárhelyi tanács pénteken rendkívüli tanácsülésen megszavazta a helyi adók és illetékek módosítását, amelynek értelmében több adótípus csökkenhet. Az önkormányzat a fogyatékkal élő személyek terheit is igyekszik enyhíteni.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy a kormány figyelemmel kíséri az üzemanyagárak alakulását, hogy „bizonyos módon enyhítse azok hatását”, de hangsúlyozta, hogy az áremelkedést nem áll módjában szabályozni.
Ambrus Pál birkózóbajnok és aranydiplomás ügyvéd szobrát leplezték le szülőfalujában, Szentegyházán pénteken. A felszólalók a jeles személyiség eredményeit, tartását, küzdeni akarását és becsületét méltatták.
Állami kitüntetéseket és művészeti díjakat adott át pénteken a Pesti Vigadóban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a március 15., a nemzeti ünnep alkalmából.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.
szóljon hozzá!