
A további együttműködés jegyében írt alá szerződést Hargita Megye Tanácsa és a Reconstructio 2005 Temesváron.
2010. április 20., 22:042010. április 20., 22:04
Az összetartozás megerősítése és elmélyítése érdekében április 20-án, kedden délben írta alá a 2010-re szóló együttműködési szerződést Hargita Megye Tanácsa és a Reconstructio 2005 Egyesület Temesváron.
„Örvendek, hogy megint itt lehetek, és arról beszélhetünk, mit sikerült megvalósítanunk, és hogy ebben az évben hogyan akarjuk bővíteni együttműködési kapcsolatainkat – mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. – Tavaly képzőművészeti kiállítást tartottunk Zsombolyán, megünnepeltük október 23-át, itt volt a csíkszeredai Köpice néptáncegyüttes, könyvadománnyal segítettük a magyar tannyelvű oktatást. 2010-ben szeretnénk bővíteni programjainkat, több területen, a civil szférában, a kulturális életben. A Bánsági Magyar Napok keretében a szentegyházi filharmóniát hoztuk el Aradra és Temesvárra, emellett idénre is tervezünk kiállítást, valamint táborokat Gyergyószárhegyre.”
Borboly Csaba ismertette a Hargita megyei önkormányzat ez évre várható programjait, amelyekre a szórványmegyék képviselőit is meghívják.
Marossy Zoltán Temes megyei alprefektus a Geml József Társaság elnökeként szólalt fel és beszélt a tavaly októberben felújított székházról. Számára nagy öröm volt hat hónapot eltölteni és kapcsolatokat kialakítani a Hargita megyeiekkel, amikor itt volt alprefektus. A személyes kapcsolatok által még jobban sikerült elmélyíteni az együttműködést.
„A kultúra és a nyelv, a hagyományok a megtartó erő – jelentette ki Marossy. – Remélem, hogy ez az együttműködés gyümölcsöző lesz.”
Halász Ferenc, az RMDSZ Temes megyei szervezetének elnöke kifejtette: vannak magyarorszagi testvérvárosi és testvérmegyei kapcsolatai, és végre van Erdéllyel is, ami egy újabb lépés a magyar közösségi tudat erősítésében.
„A kis magyar közösségek is be fognak kapcsolódni a Hargita megyei nyári táborokba. A tavaly volt a kezdés, az idei év adja meg a tartalmat, az elhatározás mindkét oldalrol erős, és az év végére, amikor mérleget vonunk az év végén, egy erős érték lesz a két megye együttműködése” – mondta Halász.
A Temesvári Magyar Nőszövetség elnöke, Szász Enikő a Bánsági Magyar Napokról beszélt. A szentegyházi gyerekek mellett fellép majd a népiskola Kopice néptánccsoportja.
A Temesvári Magyar Nőszövetség és az RMDSZ Temes megyei szervezete immár tizenötödik alkalommal rendezi meg a Bánsági Magyar Napokat. Az április 13-án kezdődött közművelődési rendezvénysorozat részeként április 17-én, szombaton este az aradi Belvárosi Katolikus Templomban adott felejthetetlen koncertet a 140 tagú Szentegyházi Gyermekfilharmónia, Haáz Sándor karnagy vezényletével. A 28 éves múlttal rendelkező filharmónia vasárnap az orosházi közönséget örvendeztette meg, majd hétfőn este, Hargita Megye Tanácsának közösségépítő szórványprogramjának révén, a temesvári Millenniumi Templomban csendült fel előadásukban többek között a Boldogasszony Anyánk, a Szegény legények éneke, a Parasztkantáta, és a Szózat.
„A riportok, újságcikkek arról számolnak be, hogy ahol a szentegyházi gyerekek koncerteznek, ott megtelnek a templomok, a szemek könnybe lábadnak. Hagyományainkat, értékeinket mutatják be, nagy szeretettel fogadjuk őket” – e szavakkal köszöntötte a népes Gyermekfilharmóniát Kapor János temesvár-gyárvárosi plébános.
„Nagy öröm számunkra, hogy az Összetartozunk szórványprogramunk által ismételten együtt ünnepelhetünk önökkel Temesváron! Együtt ünnepeltük a Geml József Magyar Központ avatóját, október 23-át Zsombolyán és Igazfalván, képzőművészeti kiállítást, hagyományos termékeket hozva el ide. A tavaly útjára indított kezdeményezésünk célja a Temes és Beszterce-Naszód megyei szórványmagyarság összetartása, anyagi és erkölcsi támogatása” – fogalmazott Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsának programigazgatója, a szórványprogram vezetője.
J. S. Bach Parasztkantátájának jól ismert dallamaira vonult be a 100 fős kórus, tagjai székely ruhában voltak, kitörő tapssal és lelkesedéssel fogadta őket a temesvári magyarság.
Temesvár, 2010. április 20.
A Hargita megyei önkormányzat sajtószolgálatának közleménye
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.