
A legtöbb pénzbírságot üzletekre rótta ki az élelmiszer-biztonsági szakhatóság a húsvéthoz kapcsolódó ellenőrzéseken
Fotó: Thomas Campean
Peszticiddel szennyezett, illetve nehézfém-maradványokat tartalmazó élelmiszereket is találtak az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság munkatársai az utóbbi időben Hargita megyében végzett ellenőrzéseik során. A húsvéti ünnepek miatt fokozottan vizsgálták az élelmiszergyártókat, boltokat, éttermeket, és jócskán tapasztaltak kihágásokat, az viszont örvendetes – mondta el a hatóság vezetője –, hogy ételmérgezés miatt ezúttal nem kaptak riasztást.
2023. április 13., 11:142023. április 13., 11:14
A húsvéti ünnepekhez kapcsolódó, átfogó ellenőrzéseket folytat az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság, amelynek munkatársai számos üzletet, pékséget, hús- és tejfeldolgozó egységet, éttermet, illetve zöldség- és gyümölcslerakatot kerestek fel ebből az alkalomból.
A legtöbb pénzbírságot üzletek működtetőire rótták ki az ellenőrök, de az ellenőrzött egységek száma is az üzletek esetében volt a legnagyobb. Amint arról István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője tájékoztatta a Székelyhont:
Mintegy 16 kilogrammnyi árut is lefoglaltak, ezek között volt hal és friss húsként kínált termék, ami valójában nem volt friss. Ugyanakkor fekete teát is visszavontak a polcokról, ugyanis arra a termékre országos és nemzetközi élelmiszerbiztonsági riasztás is érvényben volt, mert a készítmény peszticiddel (növényvédő szer) szennyezett volt.
„Az üzletekben a büntetések fő oka a nem megfelelő tárolás volt, a címkézési problémák – nem lehetett nyomon követni a termék származását, nem lehetett látni, hogy mikor jár le a szavatossága –, és persze voltak büntetések lejárt szavatosságú termékek miatt is” – foglalta össze a fő problémákat István Róbert.
Fotó: 123RF
Hús- és tejfeldolgozó egységeket is ellenőrzött a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági szakhatóság.
A tejfeldolgozó üzemek közül kettő kapott pénzbírságot a higiéniai előírások megszegése miatt. A kihágás 2000 lejükbe került.
Az említettek miatt három étteremet bírságoltak meg összesen 8 ezer lejre – tudtuk meg István Róberttől.
A szakhatóság ellenőrei 32 pékségben, illetve gyümölcs- és zöldséglerakatokban is vizsgálódtak, előbbiek közül
Mindkét egység 1200 lejt kellett fizessen a kihágás miatt.
Fotó: 123RF
Az üzletláncok kirendeltségeiben egyebek mellett az új tejtörvény betartását is vizsgálták az ellenőrök – közösen a gazdasági rendőrség, a fogyasztóvédelmi felügyelőség, illetve a mezőgazdasági igazgatóság munkatársaival –,
Az ellenőrzést a kisebb üzletekben folytatják a közeljövőben.
A húsvéti időszakban a megyében három ideiglenes vágóponton végezhettek bárányvágásokat – az engedélyek értelmében ezt a héten még megtehetik –, ez élelmiszer-biztonsági szempontból problémamentesen zajlott. A szakhatóság és a rendőrség által közösen végzett közúti ellenőrzések alkalmával azonban több kihágást is találtak.
– részletezte a hústermék szállításával kapcsolatos problémákat a megyei élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője. A felsorolt okok miatt három büntetést róttak ki, összesen 4 ezer lej értékben, továbbá két szállító kisebb szabálytalanságok miatt írásos figyelmeztetést kapott.
Összességében nem volt a korábbi években tapasztaltaknál több kihágás a húsvéti időszakban – hasonlította össze az idei évet az előzőkkel István Róbert, kitérve arra, hogy bizonyos szempontból még jobb is az idei esztendő.
– fogalmazott a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője.
Az idei Tusványos talán legbarátságosabb estéjén már érezni lehetett, hogy közeleg a búcsú, de a nagyszínpad előtti hangulaton ennek nyoma sem látszott.
A fesztiválélmény megmarad, csak közben folyamatos matekozás zajlik: mire menjen el a napi keret? Egy nap Tusványoson könnyen elvisz 60–100 lejt, de tapasztalataink szerint a legtöbb fiatal igyekezett okosan beosztani a pénzét.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szombaton 15 óra 13 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete volt egészségügyi miniszter szerint a kormány az állások befagyasztásával és az egészségügyi dolgozók jövedelmének csökkentésével az állam védelmének egyik legfontosabb pillérét, az egészségügyi rendszert gyengíti.
A volt miniszterelnök tusványosi beszéde iránt nem lankadt az érdeklődés az előző évekhez képest. A Fidesz elnökét rengetegen hallgatták a nagyszínpad előtti téren, kormánykritikus molinókat, üzeneteket is emelve a magasba.
A szovátai szabadtéri színpadon adja elő a Bekecs Táncszínház vasárnap a Táncolva öröklődik című előadását.
A svájci Plan-les-Ouates településtől kapott adományba egy tűzoltóautót Erdőszentgyörgy.
Menthetetlen, bukott maffiafőnökkel foglalkozni felesleges – reagált Magyar Péter miniszterelnök a Facebook-oldalán Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, volt kormányfő Tusnádfürdőn szombaton elmondott beszédére.
Tusnádfürdő nem változott, ez továbbra is az a hely, ahol a magyarok nem csak beszélnek a jövőről, de próbálják azt megérteni – jelentette ki tusványosi beszédében Orbán Viktor, aki pártja jövőbeni szerepéről beszélt.
A 35. Tusványos szombati napján Tőkés László a romániai magyarság fogyatkozásáról, az autonómia ügyéről, Márton Áron örökségéről és Orbán Viktor nemzetpolitikájáról beszélt, történelmi és aktuálpolitikai párhuzamokat is felvonultatva.
szóljon hozzá!