
Fotó: Gergely Imre
Új kulturális fesztivál indul útjára Gyergyószentmiklóson és a Gyergyói-medencében: március 16–29. között jönnek a Gyergyói Bábos Hetek. Ennek keretében óriásbábok is megjelennének a város utcáin, a közösség kreativitását tükrözve.
2026. január 29., 14:332026. január 29., 14:33
Több éve tervezik a kicsikhez, és nagyobbakhoz egyaránt szóló bábfesztivált, márciusban ez útjára is indul. Kéthetes programsorozattal, öt társulat részvételével és a térség minden települését érintő előadásokkal készülnek.
Amint az eseményt ismertető sajtótájékoztatón Borsos Virág, a HalVirág vezetője és Kolcsár Béla a társszervező Gyergyószárhegyi Kulturális is Művészeti Központ igazgatója elmondták, szeretnék, hogy a bábszínház világa valódi közösségi élménnyé váljon. Ennek egyik leglátványosabb eleme
Az eseményre nyílt pályázatot hirdetnek: iskolai és felnőtt csapatok egyaránt jelentkezhetnek, 3-10 fős csoportokban.
Fotó: Gergely Imre
Az elképzelés szerint a résztvevők legalább felnőtt ember méretű, vagy ennél jóval nagyobb,
A felvonulás a városközpontból indul majd, és több utcán zenei kísérettel végigvonulva majd szabadtéri koncerttel zárul. A szervezők remélik, hogy nemcsak a fiatalok, hanem az idősebb korosztály is bekapcsolódik a munkába.
Fotó: Gergely Imre
A csapatok február 21-ig jelentkezhetnek, ezt követően egy hónap áll rendelkezésre az óriásbábok elkészítésére. A fesztivál szervezői anyagokkal – vászonnal, festékkel, ragasztóval – és folyamatos szakmai támogatással segítik a folyamatot.
A Gyergyói Bábos heteken az Udvarhely Bábműhely (Székelyudvarhely), a Cimbora Bábszínház (Sepsiszentgyörgy), az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház (Marosvásárhely), a Merlin Színház (Temesvár), valamint házigazda gyergyószentmiklósi HalVirág Bábszínház vesz részt. A produkciók többsége magyar nyelvű lesz, de román nyelvű előadások is helyet kapnak a programban.
A fesztivált számos kísérőrendezvény színesíti, köztük Orosz Annabella meseillusztráció-kiállítása, báb kiállítások, és workshopok is.
Fotó: Gergely Imre
Az előadások nemcsak a városban várják majd a közönséget, hanem a Gyergyói-medence minden településén lesz legalább egy bábelőadás. A Bábudvar mellett az Öntödében, iskolák dísztermeiben, tantermekben is lesz látnivaló.
Most az első alkalomnak külön jelentőséget ad, hogy 2026-ban Gyergyószentmiklós Magyarország külhoni ifjúsági fővárosa, és az óriásbábok az év további ifjúsági és közösségi programjaiban is szerepet kaphatnak.
Kilőtték azt a fiatal medvét, amelyik az elmúlt hetekben többször is állatokat pusztított Eresztevényben és Maksán. A korábban elkergetett, majd a Bodoki-havasokba elszállított példány visszatért a faluba, és újabb támadása után szerdán este lőtték ki.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
Az RMDSZ törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint egy csökkentett összegű gyermekpénz mellé jelenléti ösztöndíjat vezetnének be – de csak azoknak, akik rendszeresen járnak óvodába vagy iskolába. A törvény egyik előterjesztőjével beszélgettünk.
Márciusban 6,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint februárban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jóváhagyta a kormány szerda esti ülésén a növénytermesztőknek és állattenyésztőknek járó átmeneti támogatások (ANT) keretösszegeiről szóló határozatot – közölte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
Elfogadta szerdai ülésén a kormány a 22 prefektus és 36 alprefektus tisztségből való felmentéséről szóló határozatokat – közölte Ioana Dogioiu kormányszóvivő. Az érintett prefektusok és alprefektusok lemondtak a tisztségükről.
A következő három évben több lépésben mintegy 14 ezerrel tervezik csökkenteni a kórházi ágyak számát. Az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.
A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 5,1004 lej/euró hivatalos árfolyamot jelentett be, ez pedig az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy az európai valuta átlépte az 5,1 lejes pszichológiai küszöböt.
szóljon hozzá!