A 25 évhez méltó, gazdag és színvonalas programot állítottak össze az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál szervezői. A Herendi Gábor által rendezett magyar sikerfilm, a Kincsem vetítése koronázta meg a rendezvénysorozatot.
2017. november 12., 20:042017. november 12., 20:04
2017. november 13., 11:012017. november 13., 11:01
A 25 évhez méltó, gazdag és színvonalas programot állítottak össze az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál szervezői. A Herendi Gábor által rendezett magyar sikerfilm, a Kincsem vetítése koronázta meg a rendezvénysorozatot.
2017. november 12., 20:042017. november 12., 20:04
2017. november 13., 11:012017. november 13., 11:01
Nagy volt a várakozás szombaton Marosvásárhelyen, a Kultúrpalota a délutáni órákban megtelt érdeklődőkkel, a versenyprogram mellett a dokumentumfilmek, a Kozma Orsi Quartet koncertje, a díjkiosztás is sok nézőt vonzott,
A közönségtalálkozón Herendi Gábor rendezőt és Hegedűs Bálint forgatókönyvírót Gáspárik Attila, a filmfesztivál művészeti igazgatója faggatta a film létrejöttének ötletéről, a forgatások helyszínéről, a lovakról, amelyekkel dolgoztak, a színészekről, akiknek meg kellett tanulniuk lovagolni, a több száz statisztáról, kellékekről, jelmezekről.
Arról is beszélt a rendező, hogy több ló alakította a Kincsem szerepét, hiszen egy lovat a rendelkezésükre álló idő alatt nem lehetett volna mindenre betanítani. Volt olyan, amely elviselte a tűz látványát, másik pedig vezényszóra képes volt lefeküdni és felállni.
A forgatókönyvíró elmondta, zömében fikció a történet, bár voltak létező személyek, mint például a gróf, a zsoké, vagy a tréner, ahogy a ló mellett megjelenő és fontos szerepet betöltő macska is létezett. A színészek számára az volt a kezdeti nehézség, hogy nem tudtak lovagolni.
– idézte a szereplőválogatást a rendező. A színészeknek három hónapjuk volt, hogy az előkészületek alatt megtanuljanak lovagolni, felkészüljenek a szerepre. Naponta jártak edzésekre, de a veszélyes jeleneteknél természetesen kaszkadőrök segítették a munkájukat, hiszen, ha valamelyik szereplő megsérült volna forgatás közben, az nagy kiesést jelentett volna – tette hozzá Herendi Gábor.
A filmvesztivál másik jelentős eseménye a szombat esti díjkiosztás volt. A zsűri elnöke, Kincses Réka film- és színházi rendező, író, drámaíró, valamint Laurențiu Damian filmrendező, forgatókönyvíró, a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színház és Filmművészeti Egyetem tanára, a Romániai Filmművészek Szövetségének tanára jelentette be a díjazott filmeket és azok alkotóit.
A zsűri négy napig azon gondolkodott, hogy milyen nehéz rövidfilmet csinálni, elmondani egy jó történetet – mondta Kincses Réka, míg Laurențiu Damian arra biztatta a közönséget, hogy a jövőben minden vetítésre ilyen sokan üljenek be, mint az utolsó, legfontosabb napon a Kincsemre.
Azok, akik nem nézték végig az összes versenyfilmet, a díjazottakat vasárnap délelőtt tekinthették meg, akárcsak a Kincsemet, amelynek vetítését megismételték a szervezők.
A 25. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál díjazottai:
A zsűri különdíja a film képi világáért – Thomas Horat, Corina Schwingruber Ilić: Az Erdőben (Svájc)
A diákzsűri díja, Aáry Tamás Lajos oktatási ombudsman által felajánlott töltőtoll: Paul Philipp: Mahler úr különleges képességei (Németország)
Simó Sándor Emlékdíj a legjobb diákfilmnek, felajánló a Maros megyei MADISZ, a Maros megyei tanács támogatásával – Búzási Gyopár: Babuka a fűben (Románia)
A Nemzeti Kulturális Alap díja – Lotfi Achour: Báránytörvény (Tunézia)
A Maros megyei tanács díja – Hammudi Al-Rahmoun: Szerep (Spanyolország)
Az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál fődíja, felajánló Marosvásárhely önkormányzata – Adrian Silișteanu: Írott / Íratlan (Románia)
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön Hargita, Maros és Kovászna megye hegyvidéki térségeire az erős szél miatt.
Újabb dróntámadásokat hajtottak végre az orosz erők a román-ukrán határhoz közeli ukrán kikötői infrastruktúra ellen csütörtökön, ezért két F-16-os vadászgépet emeltek a levegőbe a határ térségének megfigyelésére Tulcea megye északi részén.
Az RDE Harghita Kft. tájékoztatása szerint módosul a háztartási hulladék elszállításának programja az év első hetében.
Jóval fagypont alatti értékekkel indult az új év országszerte, a legalacsonyabb hőmérsékleti érték a mínusz 20 Celsius-fokot is alulmúlta. Székelyudvarhelyen hidegebb volt, mint Csíkszeredában.
A 2026-os országgyűlési választáson Orbán Viktor miniszterelnök arra kér mandátumot, hogy Magyarország kimaradjon az európai háborúból – erről a kormányfő szerdán, az M1 aktuális csatornának adott évzáró interjúban beszélt.
Az új évben uralkodjék közöttünk a megértés és a szeretet, találjunk rá mindannyian az összetartozás örömére – hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök szerda éjfél után a közmédiában.
Lakóház gyulladt ki Marosvásárhelyen a január elsejére virradóra. A tűzben két, 13 és 16 éves lány szenvedett égési sérüléseket, egyikük életveszélyes állapotban került kórházba.
Komoly mennyiségű, jogellenesen tartott pirotechnikai eszköz került rendőrségi kézre december 31-én Borszéken és Gyergyóhollón a borszéki rendőrök ellenőrzési akciója során.
Nicușor Dan elnök szerint 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia és közelebb kell kerülnie a polgárokhoz, miután a 2025-ös esztendő „a megpróbáltatások, a szorongások és a jogos kérdések éve” volt.
November 12-én érkezik a magyarországi mozikba a Hogyan tudnék élni nélküled? című zenés romantikus vígjáték második része – közölte a Nemzeti Filmintézet (NFI) szerdán az MTI-vel.
szóljon hozzá!