A 25 évhez méltó, gazdag és színvonalas programot állítottak össze az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál szervezői. A Herendi Gábor által rendezett magyar sikerfilm, a Kincsem vetítése koronázta meg a rendezvénysorozatot.
2017. november 12., 20:042017. november 12., 20:04
2017. november 13., 11:012017. november 13., 11:01
A 25 évhez méltó, gazdag és színvonalas programot állítottak össze az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál szervezői. A Herendi Gábor által rendezett magyar sikerfilm, a Kincsem vetítése koronázta meg a rendezvénysorozatot.
2017. november 12., 20:042017. november 12., 20:04
2017. november 13., 11:012017. november 13., 11:01
Nagy volt a várakozás szombaton Marosvásárhelyen, a Kultúrpalota a délutáni órákban megtelt érdeklődőkkel, a versenyprogram mellett a dokumentumfilmek, a Kozma Orsi Quartet koncertje, a díjkiosztás is sok nézőt vonzott,
A közönségtalálkozón Herendi Gábor rendezőt és Hegedűs Bálint forgatókönyvírót Gáspárik Attila, a filmfesztivál művészeti igazgatója faggatta a film létrejöttének ötletéről, a forgatások helyszínéről, a lovakról, amelyekkel dolgoztak, a színészekről, akiknek meg kellett tanulniuk lovagolni, a több száz statisztáról, kellékekről, jelmezekről.
Arról is beszélt a rendező, hogy több ló alakította a Kincsem szerepét, hiszen egy lovat a rendelkezésükre álló idő alatt nem lehetett volna mindenre betanítani. Volt olyan, amely elviselte a tűz látványát, másik pedig vezényszóra képes volt lefeküdni és felállni.
A forgatókönyvíró elmondta, zömében fikció a történet, bár voltak létező személyek, mint például a gróf, a zsoké, vagy a tréner, ahogy a ló mellett megjelenő és fontos szerepet betöltő macska is létezett. A színészek számára az volt a kezdeti nehézség, hogy nem tudtak lovagolni.
– idézte a szereplőválogatást a rendező. A színészeknek három hónapjuk volt, hogy az előkészületek alatt megtanuljanak lovagolni, felkészüljenek a szerepre. Naponta jártak edzésekre, de a veszélyes jeleneteknél természetesen kaszkadőrök segítették a munkájukat, hiszen, ha valamelyik szereplő megsérült volna forgatás közben, az nagy kiesést jelentett volna – tette hozzá Herendi Gábor.
A filmvesztivál másik jelentős eseménye a szombat esti díjkiosztás volt. A zsűri elnöke, Kincses Réka film- és színházi rendező, író, drámaíró, valamint Laurențiu Damian filmrendező, forgatókönyvíró, a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színház és Filmművészeti Egyetem tanára, a Romániai Filmművészek Szövetségének tanára jelentette be a díjazott filmeket és azok alkotóit.
A zsűri négy napig azon gondolkodott, hogy milyen nehéz rövidfilmet csinálni, elmondani egy jó történetet – mondta Kincses Réka, míg Laurențiu Damian arra biztatta a közönséget, hogy a jövőben minden vetítésre ilyen sokan üljenek be, mint az utolsó, legfontosabb napon a Kincsemre.
Azok, akik nem nézték végig az összes versenyfilmet, a díjazottakat vasárnap délelőtt tekinthették meg, akárcsak a Kincsemet, amelynek vetítését megismételték a szervezők.
A 25. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál díjazottai:
A zsűri különdíja a film képi világáért – Thomas Horat, Corina Schwingruber Ilić: Az Erdőben (Svájc)
A diákzsűri díja, Aáry Tamás Lajos oktatási ombudsman által felajánlott töltőtoll: Paul Philipp: Mahler úr különleges képességei (Németország)
Simó Sándor Emlékdíj a legjobb diákfilmnek, felajánló a Maros megyei MADISZ, a Maros megyei tanács támogatásával – Búzási Gyopár: Babuka a fűben (Románia)
A Nemzeti Kulturális Alap díja – Lotfi Achour: Báránytörvény (Tunézia)
A Maros megyei tanács díja – Hammudi Al-Rahmoun: Szerep (Spanyolország)
Az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál fődíja, felajánló Marosvásárhely önkormányzata – Adrian Silișteanu: Írott / Íratlan (Románia)
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!