
Fotó: Barabás Ákos
Míg korunkat a rohanás, a közösségek bomlása, a felszínes kapcsolatok, a személytelen vásárlás jellemzi, és egyre inkább bevásárlóközpontok látják el – jobbára egészségtelen – élelemmel a fogyasztókat, Székelyudvarhelyen van egy közösség, amely amellett, hogy vegyszermentes zöldséget fogyaszt, helyi termelőket is támogat. A már ötödik éve működő, Közösségi kosárnak nevezett program alapja a kölcsönös bizalom, és annak a néhai életmódnak a felelevenítése, amikor mindenki azt ette, ami éppen megtermett környezetében.
2017. május 30., 15:522017. május 30., 15:52
A helyi gazdaság támogatása, illetve a fogyasztók egészséges zöldséggel való ellátásának igénye hozta létre a programot már jó pár éve tőlünk nyugatabbra, ahonnan idővel eljutott az országba, majd vidékünkre is. A felek szerződésben rögzített partnerségi viszonyban állnak egymással, közösen vállalva a kockázatokat.
– vázolta Sólyom Andrea, a program egyik szervezője. Öt évvel ezelőtt egy termelő köré alakult ki egy tizennyolc családból álló csoport. Tavaly ősszel, mivel nagy volt a helyiek érdeklődése, még egy termelőt sikerült bevonniuk, így harminchat családot látnak el. Mindketten hasonló méretű területen termelnek, azonban tapasztalatuk nem azonos. A tavasz eleji havazás, a fagy és később a jégeső az újoncot jobban sújtotta, egyelőre kevesebb zöldséget tehet a kosarakba. Mivel a két csoport között nincs átjárás, néha előfordul az egyenlőtlenség, azonban ez is a tudatos vállalás része.
Zöldell a kert Kati néninél. Tizennyolc család asztalára juttat zöldséget
Fotó: Barabás Ákos
Korábban informatikusként dolgozott Simó János, de mivel szívesen kertészkedik, és egy nagyobb területet is örökölt Lengyelfalván, úgy gondolta, próbára teszi magát. A munka jó részét egymaga végzi, azonban felesége és szüleik is rendszeresen besegítenek, hiszen a közel harminc ár megművelése nem kis feladat. Az időjárás ugyan nem okozott komoly károkat veteményesében, de legalább három hetet késleltette a növények fejlődését. A közösségi programról régebben interneten olvasott, látta, hogyan működik Magyarországon, majd itthon is. Megtetszett neki, és
Vásárlóinak többsége ismerősei közül kerül ki. Hogy sikerül-e teljesítenie amit vállalt, illetve hogy anyagilag mennyire éri meg, az majd ősz végén derül ki.
Csoportjának egyik tagja, Márton Éva szolidaritásból és kíváncsiságból csatlakozott, éppen kedden veszi át az ötödik kosarat. Ez csak egy része az öttagú család szükségletének, a többit saját veteményesükből és a piacról pótolják. Igaz, hogy változó mennyiségű zöldséget kap, de elégedett a minőséggel, és minden kosárnak maximálisan örvend.
A szabadföld mellett fóliába is kerül paradicsom
Fotó: Barabás Ákos
– jegyezte meg.
A nyikómalomfalvi Magyari Katalin a Közösség által támogatott mezőgazdaság elnevezésű projekt legelső termelője volt, és azóta is tavasztól őszig tizennyolc család zöldségszükségletéről gondoskodik, amíg termés van huszonhat áras kertjében. A nyugdíjas termelő szeretetből neveli a zöldségeket, és kimondottan jólesik neki, hogy ezzel másoknak is örömet szerezhet.
A munkafolyamatok leosztódnak családi szinten, azonban Kati néni a lelke a „vállalkozásnak”, a munka oroszlánrészét ő végzi. Semmit nem bíz a véletlenre, mértani pontossággal megtervezi a kertet, kihasználva a legkisebb földdarabot is, folyamatosan gondozza a növényeket, nem hagyja elgazosodni a területet.
Fotó: Pál Árpád
– mesélte. Idén a tavasz nem kezdődött a legjobban, az uborka, a paszuly, a csemegekukorica lefagyott, újra kellett vetni. Most már szépen zöldell a kert és a két fóliaház: előbbiből a kifogyóban lévő spenót és retek póréhagymának, paszulynak, muroknak adja át helyét, utóbbiban pedig paradicsom- és paprikapalánta váltotta a korai salátát. Idén új hüvelyessel gazdagodik a paletta: angol borsómagot kapott ajándékba, így azt is kipróbálja. Nemcsak számunkra, hanem számára is ismeretlen még, de annyit már megtudtunk, hogy termése a babra hasonlít.
Közösen terveznek
A termelővel ősszel egy húszezer lej értékű támogatói szerződést kötnek, melynek értelmében vállalja a következő évre megegyezett mennyiség biztosítását. A megrendelő családok 220 lej előleget adnak a termőföld előkészítésére és a vetőmag megvásárlására, majd április végétől november végéig havonta 130 lejt fizetnek a terményért – magyarázta Sólyom Andrea. November végén a fogyasztókkal és a termelővel közösen kiértékelik az idényt, majd a tapasztalatok alapján megtervezik a következő évi termelést. A megrendelők hetente egyszer a Caritas Kossuth Lajos utcai székhelyén vehetik át kosarukat. A közel harmincféle zöldség és fűszernövény mellett az egyik csoport kiegészítő termékként házi tojást vásárol, a másik pedig tejterméket szeretne, ezért a héten két sajtkészítő is csatlakozik a programhoz. Biogyümölcsre is lenne igény, azonban ezt nehéz találni, egyelőre csak almát sikerült beszerezniük.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!