
Fotó: Boda L. Gergely
Neki köszönhető, hogy Bolyai Farkas nevét viseli a 453 éves Alma Mater, hogy szobor örökíti a két világhírű matematikust és hogy teret is elneveztek Bolyairól – ő dr. Kozma Béla, aki kiváló tanárként ezekért szállt harcba a kommunista rendszerrel, és emiatt vállalta a megaláztatást. Rá emlékezett a Bolyai Líceum közössége szerdán, november 17-én a díszteremben.
2010. november 17., 16:052010. november 17., 16:05
2010. november 17., 19:442010. november 17., 19:44
A kórus fellépését követően az intézmény aligazgatója, Horváth Gabriella a szervező Öregdiákok Baráti Körének mondott köszönetet azért, mert nem engedték magukat lebeszélni eredeti tervükről. „Kezdetben úgy véltük, hogy néhány tanár és diák hajtson fejet Kozma Béla emléke előtt, szűk körben emlékezzünk, de belátom, jó, hogy széles körben ünnepelhetünk, mert így a jelenlegi diákok is hallanak róla, és eljut hozzájuk az önmagunkhoz való hűség üzenete” – fogalmazott az aligazgató.
Évente emlékeznek
A baráti kör elnöke, Kirsch Attila elmondta, ezután minden évben november közepén megemlékeznek arról, hogy az iskola felvette Bolyai Farkas nevét. „Ez 1956-ban történt, majd 1994-ben újraalakult a Református Kollégium. Ez két fontos dátum. Kozma Béla munkásságát ismertető könyvjelzőt adtunk ajándékba, hogy ekképpen is átmentsük a múltat a jelenbe” – ismertette Kirsch Attila.
Kozma Béla életpályájáról Kiss József nyugalmazott tanár, a baráti kör vezetőségi tagja tartott rövid előadást. Elmondta, az egykori tanárt már középiskolásként magával ragadta Bolyai szellemisége, és korán felismerte egymás keresésének, útbaigazításának, nyilvántartásának fontosságát. „Kezdeményezte a pártvezetésnél, hogy az iskola vegye fel Bolyai Farkas nevét, aki 47 évet tanított itt, hiszen Rangheţ Iosifnak semmi kötődése az intézményhez. Emellett több mint 1700 Bolyai-aforizmát gyűjtött, és megküzdött a Bolyai-térért és a Bolyaiak szobráért. Később aztán többek között felrótták neki, hogy az iskola díszterme klerikális, mert a bútorzat fekete, a falak zöldek, ez magyarkodást jelent, és eltávolították a Bolyaiból, ezért a Papiuba került. Rengeteg megaláztatásban volt része, ekkor mondta azt, hogy az Öregdiákok Baráti Köre volt a szellemi otthona. Idős korában, versenyvizsgával került vissza a Bolyaiba tanárnak” – tudtuk meg Kiss Józseftől.
Festmény a fiatal, derűs, bizakodó tanárról
A Református Kollégium igazgatója, Székely Emese egykori tanárára emlékezett. Mint mondta, óráin termékeny munkacsend honolt, szigorú, igazságos, emberséges pedagógus volt.
A Kozma Béláról készült festményt Márkos Ferenc készítette. „Amikor eldöntöttük, hogy Arcképcsarnokot hozunk létre az egykori kiváló tanároknak, felvállaltam, hogy megfestetem Kozma Béla arcképét. Azért Márkos Ferencet kerestem meg, mert a Bolyaiban tornatanárként pályatársa volt a Bolyai-kutatónak, ráadásul festői munkássága meggyőzött, hogy erre érdemes. Egyetlen kikötése volt, úgy festette meg, ahogyan ő emlékezett Kozma Bélára: fiatal, derűs, bizakodó” – mondta a baráti kör vezetőségi tagja, Magos György.
Rövid életrajz
„...A Bolyai szellem az önmagunkhoz való hűség parancsa... Kötelezettség, hogy az itt és most feltételei között megmaradjunk magyarnak, embernek... A célratörés hiszekegyje... Világít, figyelmeztet, megvéd és kötelez...”
Dr. Kozma Béla (1930-2000) a Maros megyei Bánd községben született. A Református Kollégiumban érettségizett az 1947/48-as évfolyamon. Kiváló eredménnyel végezte egyetemi tanulmányait 1953-ban a kolozsvári Bolyai Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom katedráján. Az 1953/54-es tanévtől a Református Kollégium, akkori nevén Rangheţ Iosif Fiúlíceum, magyar nyelv és irodalomszakos tanára, illetve aligazgatója. 1954–1963 között igazgató-tanára. Egyik legkiemelkedőbb érdeme 1956-hoz kötődik, ugyanis november 18-án, az akkor 400 éves Református Kollégium felvette a világhírű tudós-professzor Bolyai Farkas nevét, aki ennek az Alma Maternek 47 évig volt tanára. Kozma Bélának köszönhető, hogy az iskola előtti parkban szintén 1956-ban szobrot állítottak. 1963–1966 és 1974–1990 között a Papiu Ilarian Líceum tanára. 1966–1974 között az Unirea Líceum igazgatója és tanára. 1992-től nyugdíjas, de tovább tanít 1994. augusztus 31-ig. Az öregdiákok Baráti Körének alapító és vezetőségi tagja haláláig. Sírja a budapesti Megyeri úti temetőben van, a Baráti kör által emelt emlékköve a marosvásárhelyi református temetőben, a két Bolyai sírjának szomszédságában található.
Haszongépjárműre dőlt fa, úttestre esett állványok és két elárasztott pince – viharkárok elhárításán dolgoztak a marosvásárhelyi tűzoltók hétfőn délután.
Ettől a héttől ismét lehet óvodába íratni a gyerekeket a megmaradt férőhelyek számának függvényében, ám Marosvásárhelyen idén még nem indulhat el a katolikus óvoda, ugyanis tavaly túl későn jött létre a líceum, így várni kell még egy évet az óvodára.
Újra kivizsgálják a Maros megyei sérült gyermekeket gondozó központokban történteket, ellenőrizve, hogy valóban megfelelő ellátásban részesültek-e a kiskorúak. Az igazgató szerint a központokban mindenki megfelelően járt el.
Lezárják hétfőtől a Knöpfler Vilmos utcát Marosvásárhelyen, felújítási munkálatokat végeznek a járdákon és az úttesten is.
A magyar és román sztárokon túl nemzetközi előadók is színesítik a rendezvényt a július 2–5. között megszervezett, nyolcadik VIBE Fesztiválon, Marosvásárhelyen. A szervezők újdonságként lehetővé teszik, hogy bankkártyával is fizetni lehessen.
Tizenhét szakáccsal lehet beszélgetni Marosvásárhelyen a Taste of Transilvania butikfesztiválon, amit péntektől-vasárnapig tartanak a várban. Aki szeret enni, annak érdemes ide kilátogatni, hiszen hagyományos és különleges ételeket lehet kóstolni.
Ünnepelt a nyárádszeredai Bocskai István Elméleti Líceum pénteken: idén 70 éves az iskola. Az évforduló jó alkalom a visszatekintésre és a jövőbeli tervek átgondolására is, főleg a vidék egyre fogyatkozó gyereklétszámának tekintetében.
Hatvan zenész koncertezik június 26-án, pénteken Szovátán a Medve-tó strandjának megnyitóján. A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia zenészei este fél nyolckor lépnek a stégre strandidényre hangolva.
Idén immár 11. alkalommal szervezik meg Maros megyében a Szakrális Maratont, amelyen lehetőség van közös imádkozásra, zarándoklatra.
Még érvényes volt szerda délután a hulladékgazdálkodási vállalat és a marosvásárhelyi városháza közötti szerződés – áll a polgármesteri hivatal tájékoztatásában, hozzátéve, az Országos Közbeszerzési Jogorvoslati Tanácstól nem kaptak más értesítést.
szóljon hozzá!