Hirdetés
Hirdetés

Nehézség a pályázat, vagy megoldás a problémára?

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Úton-útfélen azt halljuk, hogy Románia katasztrofálisan teljesít az európai uniós alapok lehívásában, miközben látjuk azért, hogy gyárak épülnek, vállalatok fejlődnek, hatalmas beruházások valósulnak meg, legtöbb esetben éppen a pályázatoknak köszönhetően. Hogy mi ebből a valóság? Egy – a témában igencsak járatos – pályázati tanácsadó cégtől igyekeztünk megtudni.

Szász Cs. Emese

2019. szeptember 26., 10:062019. szeptember 26., 10:06

Az Eurotop Consulting Kft., illetve annak ügyvezetője, Parajdi Borbála lassan tizenöt éve foglalkozik pályázati tanácsadással, pályázati alapok lehívásával, így ha valaki, akkor ő igencsak jártas a témában. Noha a sajtó szereti hangoztatni, hogy Románia milyen siralmasan teljesít az EU-s pénzek lehívása terén, ez csak részben igaz:

míg a nagy infrastrukturális programok lehívásában tényleg kritikán aluli a hatékonyságunk, addig mezőgazdasági pályázatokban kifejezetten jól állunk, illetve a vállalkozások és az önkormányzatok is szépen teljesítenek

Hirdetés

a nekik szóló alapok lehívásában – tudtuk meg Parajdi Borbálától. Az Eurotop ügyvezetője hozzátette, a sok félinformáció terjedése is gyakran  amiatt van, hogy manapság már mindenki ért a pályázatokhoz. Míg régen meg kellett győzni a cégvezetőket, civil szervezetek képviselőit, hogy érdemes időt, energiát és pénzt fektetni a pályázatokba, mára már nemcsak kihasználják a lehetőségeket, de mindenki érteni is vél a pályázatíráshoz.

Idézet
A foci és a politika mellett ma már a pályázatírás is mindenki asztala

– vélekedett a szakértő. Pedig a pályázatírás nem mindig könnyű feladat, és az akadályokba sokszor beleütköznek a pályázók is.

„Ami például sokszor frusztrációt okoz, hogy sok esetben nem lehet egy teljes beruházást egy tevékenységi (CAEN) kódra ráhúzni, míg a pályázat ezt követeli meg. Hiába működtet egy vállalkozó bisztrót étteremmel és bárrésszel, lehet, hogy el kell döntenie, melyik tevékenységi kódjára pályázna, és egyszerűen nem vehet meg ezt is, azt is” – mutatott rá egy sokak által tapasztalt problémára.

Parajdi Borbála szerint ez is mutatja, hogy egy pályázat benyújtása nem egyszerűen egy 50 oldalas űrlap kitöltését jelenti:

mindennek utána kell nézni, mindenről meg kell győződni,

miközben az állami apparátus nehézkes működése, néha éppen a kiszámíthatatlansága okoz nehézségeket, de gyakran változtatják a pályázati kiírások feltételeit is, és nem utolsósorban nemcsak a pályázat leadása hosszas és bürokratikus folyamat, de az elbírálása is.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A szakértő szerint azonban ez az egész a pályázók számára is olyan, mint a hegymászás:

menet közben nehéz, azonban aki túl van rajta, mégis újra meg újra nekifog, egyszerűen azért, mert megéri.

„Van, aki kisebb gépeket vásárol pár százezer lejért, alkalmazottakkal bővíti a vállalatát, mások többmilliós építkezéseket tudnak megvalósítani, de számos útjavítás, kanalizálás, iskolaépítés, szociális otthon vagy éppen ipari park valósul meg pályázati alapokból. A fontos azonban az, hogy

Idézet
legyen egy kitűzött célunk, és ahhoz kell megkeresni a forrást, nem pedig fordítva, hogy lepályázzuk azt, ami éppen aktuális”

– fejtette ki az Eurotop Consulting ügyvezetője. Ami pedig hitelessé is teszi ezt a tanácsot, az talán éppen az, hogy a pályázati tanácsadó cég sikerrátája 95 százalék fölötti, de ennek is megvan az oka.

„Mi soha nem írunk alá addig szerződést, amíg nem látjuk, hogy rendben van a pályázó adminisztratív szempontból, nem látjuk, hogy az ötlete jogosult, illetve muszáj pontozást is számítani, hogy tudjuk, van-e esélye nyerni” – fejti ki az ügyvezető, aki úgy érzi, a cégben megtanulták, hogy

Idézet
ha nem zörget a lehetőség, építeni kell egy ajtót neki.

Kérdésünkre kifejtette, a cég lassan tizenöt éves sikerének záloga talán éppen az, hogy mindig megtalálta azt a piaci rést, amit érdemes kitölteni, és így idővel új szolgáltatásokat is bevezettek: az önkormányzatok például a vállalatra bízhatják a közbeszerzési eljárásaikat, de fejlesztési stratégiákat is készítenek számukra, az építkezéssel kapcsolatos pályázatok mellé egy csomagban tervezők, különböző szakemberek partnerségét ajánlják. S hogy kiknek is?

Az Eurotop Consulting Kft. kolozsvári székhellyel, marosvásárhelyi munkaponttal rendelkezik, de van irodája területi képviselővel Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön is, ugyanis nagyon sok pályázó kerül ki Hargita és Kovászna megyéből egyaránt.

(X – Fizetett hirdetés)

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 09., vasárnap

Román állampolgárok is megsérültek az isztambuli fegyveres támadásban

Megsérült két román állampolgár egy törökországi fegyveres támadásban, de egyikük sincs életveszélyben – jelentette be vasárnap a Facebook-oldalán a külügyminiszter.

Román állampolgárok is megsérültek az isztambuli fegyveres támadásban
Hirdetés
2025. november 09., vasárnap

Téves riasztás: ártatlan ember otthonát rohanták le a buzău-i rendőrök egy hamis segélyhívás miatt – videóval

Hamis 112-es segélyhívás keltett pánikot egy Buzău megyei településen: a bejelentő azt állította, hogy egy férfi puskával üldözi a feleségét. Miután a hatóságok nagy erőkkel kivonultak a helyszínre, kiderült, hogy valaki csak tréfát űzött velük.

Téves riasztás: ártatlan ember otthonát rohanták le a buzău-i rendőrök egy hamis segélyhívás miatt – videóval
2025. november 09., vasárnap

Szegénységi adatok: a lakosság egynegyede él nélkülözésben

Az Országos Statisztikai Intézet vasárnap közzétett adatai szerint 2024-ben körülbelül ötmillió személy, vagyis Románia lakosságának 26,5 százaléka élt anyagi és társadalmi deprivációban.

Szegénységi adatok: a lakosság egynegyede él nélkülözésben
2025. november 09., vasárnap

Indul a jelentkezés a Kőrösi Csoma Sándor programba

Hétfőtől lehet jelentkezni a Kőrösi Csoma Sándor program új felhívására – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára vasárnap a Facebook-oldalán.

Indul a jelentkezés a Kőrösi Csoma Sándor programba
Hirdetés
2025. november 09., vasárnap

Orbán Viktor: a Magyarországra vonatkozó szankciómentesség időhatár nélküli

Kezet fogtam az amerikai elnökkel, hogy a Magyarországra vonatkozó szankciómentesség időhatár nélküli – szögezte le Orbán Viktor miniszterelnök szombaton, a Donald Trump amerikai elnökkel folytatott pénteki fehér házi találkozója után.

Orbán Viktor: a Magyarországra vonatkozó szankciómentesség időhatár nélküli
2025. november 08., szombat

Miniszterelnök-helyettes: a bírák és ügyészek különnyugdíja olyan, mint a Caritas piramisjáték

A Caritas piramisjátékhoz hasonlította szombaton Oana Gheorghiu a nem járulékalapú különnyugdíjakat.

Miniszterelnök-helyettes: a bírák és ügyészek különnyugdíja olyan, mint a Caritas piramisjáték
2025. november 08., szombat

Fekete péntek: több kiló arany és drága autók is gazdára találtak

Az eMAG 15. fekete pénteki árleszállítási akciója minden várakozást felülmúlt: több mint 986 millió lej értékű rendelést regisztráltak, ami 10 százalékkal meghaladja a tavalyi eredményt – tájékozatott szombaton a vállalat.

Fekete péntek: több kiló arany és drága autók is gazdára találtak
Hirdetés
2025. november 08., szombat

Enyhe telünk lesz? – megvannak a meteorológusok első becslései

Általánosságban enyhe télre számíthatunk Romániában, azonban lehetnek nagy havazások és fagyos időszakok is – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója.

Enyhe telünk lesz? – megvannak a meteorológusok első becslései
2025. november 08., szombat

Tizenháromszor előzött a folytonos vonalon, két évig nem vezethet a marosvásárhelyi motoros – videóval

Több mint két évre bevonták a jogosítványát, és 16 ezer lejre bírságolták a rendőrök azt a marosvásárhelyi motorbiciklist, aki egy Kolozs megyei országúton közlekedve tizenhárom alkalommal előzött szabálytalanul, átlépve a folytonos vonalat.

Tizenháromszor előzött a folytonos vonalon, két évig nem vezethet a marosvásárhelyi motoros  – videóval
2025. november 08., szombat

Ennyi volt az átlagnyugdíj októberben

Idén októberben 4 692 612 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 198-cal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2775 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Ennyi volt az átlagnyugdíj októberben
Ennyi volt az átlagnyugdíj októberben
2025. november 08., szombat

Ennyi volt az átlagnyugdíj októberben

Hirdetés