
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Gazdára vár tizennyolc telek, amelyekre a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által indított Gyere haza program keretein belül pályázhatnak a városból elszármazott, de hazavágyó 18 és 35 év közötti fiatalok. Bár továbbra is folyamatos érdeklődés övezi a programot, Vargha Fruzsina alpolgármester szerint az önkormányzatnak továbbra is dolgoznia kell azon, hogy jobb körülményeket teremtsen a fiataloknak.
2023. december 03., 14:012023. december 03., 14:01
A város önkormányzata 2009-ben indította el a Gyere haza programot, hogy ezzel is hazatelepedésre ösztönözze a külföldre költözött fiatalokat. A kritériumrendszer szerint a jelentkezők – függetlenül attól, hogy távolabbról térnek haza, vagy már a városban élnek – a pályázat elbírálásáig nem rendelkezhetnek saját telekkel vagy ingatlannal, valamint kötelezően be kell tölteniük a 18. évet, de nem haladhatják meg a 35-öt. Fontos továbbá az is, hogy a ház építési költségeinek legkevesebb 10 százalékával kell rendelkezniük az igényléskor.
A fiatalokat terhelő önrész volt már 55, később 25 százalék is, ezt mostanra a lehető legalacsonyabbra csökkentette a városháza. Az elmúlt évtizedben így öt családi ház épült meg, és további 12 otthonon jelenleg is dolgoznak. Összefoglalva: a pályázatra szánt 40 telekből eddig 22 házhelyre kötöttek szerződést, 18 pedig szabadon áll, gazdára várva. Vargha Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester állítja azonban, hogy
A kötelező önrésszel való rendelkezésen túl további követelmény, hogy a programra vonatkozó törvény értelmében a jelentkezőknek egy év áll rendelkezésükre, hogy elkezdjék az építési munkálatokat, a befejezés időpontját pedig az építkezési engedély szabályozza, ezt általában 3 év körül szokták meghatározni. Bár sok fiatalnak tűnhet szűkösnek a határidő, az alpolgármester szerint nem az.
– részletezte. Tekintve, hogy a négy előre megadott házterv közül a legkisebb és egyben a legolcsóbb körülbelül 52 ezer euróba, a legnagyobb nagyjából 113 ezer euróba kerülhet, a jelentkezőknek valóban jobb pénzügyileg felkészülten belevágni a programba. A pályázók átlagéletkora 28,5 év.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata ugyanakkor 35 sorház építését is tervezi a Sugásfürdő irányába vezető Borvíz utcai zónában, amelyet a Gyere haza program keretein belül épülő otthonoknak szánnak. A lakónegyed megvalósíthatósági tanulmányát már két évvel ezelőtt elfogadták, de a látványterveken túl mindeddig nem jutottak előbbre. Az építési munkálatok megkezdése még távoli remény, az alpolgármester szerint ugyanis a tervezési folyamat vízügyi és védelmi okokból megállt.
Az elöljáró szerint egy letelepedésen gondolkodó fiatalnak általában van egy konkrét elképzelése arról, melyek a prioritások az életében. Sok esetben látják azt, hogy a hazatérőket a család közelsége és a kisvárosi élettel járó biztonságérzés vonzza vissza Sepsiszentgyörgyre, ezek azonban nem mindig elégségesek.
– fogalmazott Vargha Fruzsina alpolgármester.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás